|
کدخبر: 150639

بورس مثبت می‌شود؟

قیمت طلا و ارز در نخستین هفته بهمن ۹۹ روند صعودی داست و بازار سرمایه نیز نسبت به هفته گذشته حدود ۲۳ هزار واحد رشد داشته است.

بورس بورس مثبت می‌شود؟

در نخستین هفته بهمن ۹۹ بازار ارز و سکه روند صعودی را در پیش گرفته بود به طوری که دلار وارد کانال ۲۳ هزار تومانی شد و سکه نیز از نرخ ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد البته افزایش قیمت ارز و سکه در روز‌های پایانی هفته شدت بیشتری نسبت به ابتدای هفته داشت.

بازار سرمایه نیز در این هفته با فراز و فرود‌های زیادی همراه بود، به طوری که در ابتدای هفته روند صعودی داشت اما در روزهای پایانی هفته بازار سرمایه اُفت داشت اما به طور کلی شاخص کل نسبت به هفته گذشته حدود ۲۳ هزار واحد افزایش یافت.

به بیان دیگر شاخص کل بورس در روز شنبه با رشد ۲۸ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحدی قرار گرفت که در آخرین روز معاملات با اُفت ۱۸ واحدی در کانال یک میلیون و ۱۹۶ هزار واحدی ایستاد.

دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی رسید

بازار ارز در نخستین هفته بهمن ۹۹ روند افزایشی داشت به طوری که دلار از قیمت ۲۲ هزار و ۵۸۰ تومان به نرخ ۲۳ هزار و ۴۱۰ تومان رسید همچنین یورو با افزایش ۷۰۰ تومانی از قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان به مبلغ ۲۸ هزار و ۳۰۰ فروخته شد.

سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی نزدیک شد

بازار طلا و سکه همسو با نرخ ارز روند رو به رشدی را در نخستین هفته بهمن ۹۹ پیش گرفت به طوری که سکه از نرخ ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به قیمت ۱۰ میلیون و ۸۵۰ تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار از رقم یک میلیون و ۴ هزار تومان به نرخ یک میلیون و ۵۶ هزار تومان خرید و فروش شد.

سیر نزولی اونس جهانی ادامه دارد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهردرباره تغییرات قیمت سکه و طلا در نخستین هفته بهمن ۹۹ گفت: در هفته گذشته قیمت اونس جهانی به طور متوسط سیر نزولی داشته است و در این هفته به طور میانگین حدود ۱۷ دلار کاهش نرخ اونس جهانی را شاهد بوده ‌ایم.

او بیان کرد: در اواخر این هفته قیمت ارز سیر صعودی به خود گرفت و نرخ دلار تقریبا یک هزار و ۱۲۰ تومان افزایش یافت و این افزایش قیمت سبب شد نرخ طلا و سکه نسبت به اول هفته روند افزایشی داشته باشد.

کشتی آرای تصریح کرد: قیمت سکه طرح قدیم در آخرین معاملات این هفته به مبلغ ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید که این رقم بیانگر افزایش ۵۰۰ هزار تومانی آن نسبت به هفته گذشته است همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۳۵۰ هزار تومانی به نرخ ۱۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید.

او اظهار کرد: نیم سکه نیز در این هفته حدود ۴۰۰ هزار تومان گران شد و به کانال ۶ میلیون تومانی رسید از سوی دیگر ربع سکه نیز افزایش ۴۰۰ هزار تومانی را در نرخ تجربه کرد و در پله ۴ میلیون تومانی ایستاد.

کشتی آرای گفت: سکه‌های یک گرمی نیز با افزایش ۵۰ هزار تومانی به مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دادو ستد شد و هر مثقال طلای آب شده نیز حدود ۱۹۸ هزار تومان افزایش قیمت داشته است و همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰ هزار تومان گران شد.

او افزود: به طور کلی روز‌های آغازین هفته؛ بازار طلا و سکه در رکود به سر می‌برد و خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌شد و تقاضا کاهش پیدا کرده بود که در پی آن حباب سکه تا ۲۲۰ هزار تومان کاهش یافته بود، اما در روز‌های پایانی هفته که قیمت‌ها در بازار روند افزایشی داشت التهاب و هیجان این موضوع باعث شد میزان داد و ستد‌ها در بازار افزایش یابد که حباب سکه در این ایام با افزایش ۳۰ هزار تومانی در نهایت به رقم ۲۵۰ هزار تومان رسید.

کشتی آرای بیان کرد: با توجه به ثبات سیاسی به وجود آمده در بازار‌های جهانی و تاثیر آن بر قیمت اونس جهانی معتقدم روند نزولی پیش روی نرخ طلا باشد و البته این نکته را نباید فراموش کرد که قیمت طلا تحت تاثیر نرخ ارز است و باید دید در هفته آینده قیمت دلار چقدر خواهد بود چرا که اگر قیمت ارز کاهش یا افزایش یابد نرخ طلا و سکه همسو با نرخ ارز تغییر می‌کند.

بازار سرمایه روند نزولی خواهد داشت

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه درباره تغییرات شاخص بازار بورس درنخستین هفته بهمن ماه گفت: در ۱۱ ماه گذشته شاهد تغییر ۲ رئیس سازمان بورس بوده‌ایم که این تغییرات هم ناشی از برخی مشکلاتی است که به بازار سرمایه تحمیل شد و مسئله اُفت بازار ناشی از تحولات درون بازار نبوده است که با تغییر رئیس امیدوار باشیم شرایط تغییر کند.

او بیان کرد: درحال‌حاضر بازار تحت فشار کمبود نقدینگی است و بالا بودن نرخ بهره، افت قیمت دلار و همچنین تصمیماتی که در لایحه بودجه اتخاذ می‌شود به جمع بندی نرسیده است و خبرهایی برای نرخ آب، برق و گاز مربوط به شرکت‌ها منتشر می‌شود که به طور کلی بازار در حالت انتظار می‌ماند که این مسائل روشن شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: البته به طور سنتی معمولا در دهه فجر شاخص بازار نسبت به روز‌های قبل روند مثبتی را پیش می‌گیرد و باید منتظر بود و دید که امسال هم این امر در بازار رخ خواهد داد یا خیر اما در مجمع به نظر نمی‌رسد بازار در روند مثبتی قرار بگیرد چراکه فعلا نگرانی هایی که در خارج از بازار وجود دارد همچنان برقرار است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 • ناشناس ارسالی در

  این هایی که می‌گویند وامصیبتا اگر سود بانکی کاهش یابد اثر تورمی دارد و دیگران را متهم می کنند. لطفا یک مطلبی، نظری، نامه ای ... در خصوص اثر تورمی پرداخت ۱۴۴همت یارانه نقدی در سال ۱۴۰۰ بنویسند!
  یا شاید هم نفعشان در حرف های پوپولیستی است. در نتیجه یا جسارت ندارید یا صادق نیستید.

 • ناشناس ارسالی در

  ۸ بهمن ۹۹
  "دولت، از بازار بورس حمایت می‌کند، اما این بازار را تضمین نمی‌کند"

  دژپسند ،وزیر اقتصاد : ما پشت بازار سرمایه را خالی نکردیم؛ من اعلام کردم دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند، اما این بازار را #تضمین نمی‌کند

 • غلامعباس لطفی نیا ارسالی در

  باسلام خدمت جناب وزیرمحترم اقتصاد،اقاجان دولت که شما عضوی ازان هستید جز دزدی ودس ت در جیب مردم کردن کاردیگری نکرده ونمیکن د،ازخدا بترسید وکلاه برداری ازاین ملت را تمام کنین،بخداقسم شمااگر حرفی پیرامون ب ازارسرمایه نزنین،بازارخیلی پیشتربه روند صعودی بازگشته بود،شماطبق روال گذشته چراغ خاموش وخدایاشکرت گویان نقدینگی بازاررا ببرید ،بهتراست،مثل صندوق پالایشگاهی که ف روختید وقراربر ۲۰درصد تخفیف درروز بازگشا یی گذاشتید پس کو تخفیف،پایان شب سیه سپید است

ارسال نظر