|
کدخبر: 149360

رشد ادامه‌دار دلار

آخرین روز بازار معاملات جهانی برای بیت کوین و نفت خوب تمام نشد. به نظر می‌رسد بازارها دیدشان به مشکلات واقعی باز شده است.

بورس رشد ادامه‌دار دلار

در آخرین روز معاملات بازارهای جهانی، با آغاز رسمی مدیریت جو بایدن در سمت ریاست جمهوری امریکا، بازارها به نظر می‌رسد کمی از روند هیجانی و ذوق زدگی خود از رفتن ترامپ کم کرده و به مشکلات حاضر در بازار پی بردند.

به گزارش اینوستینگ، هیچ موضوعی جدیدی از ثبت نخستین سود هفتگی از زمان کریسمس برای طلا رقم نخورده، اگرچه نوسانات روز جمعه سود کمتری از آنچه انتظار می‌رفت را برای سرمایه‌گذاران رقم زد.

با پایان یافتن زمان معاملات بورس در نیویورک، کار بازارها به طور رسمی به پایان رسید، طلای تحویل برای فوریه (بهمن) با افت ۰.۵٪ درصدی، به قیمت ۱۸۵۶، ۲۰ دلار معامله شد. اما نسبت به جمعه گذشته، معاملات آتی طلا ۲۶.۳۰ دلار یا ۱.۴ درصد افزایش یافت. در دو هفته قبل، طلای تحویل آینده در مجموع تقریباً ۳.۵ درصد ارزش خود را از دست داده بود.

درحال‌حاضر قیمت نقدی طلا نیز با کاهش ۱۴ دلاری به ۱۸۵۵ دلار رسید که این رقم نسبت به ۳۰ روز گذشته ۱۷ دلار کمتر است سایت اینوستینگ اعتقاد دارد سرمایه‌گذاران طلا سردرگم هستند میزان فروش و خرید طلا هنوز نامشخص است.

رشد ادامه‌دار دلار

در دو هفته گذشته، با وجود افزایش ناگهانی بازده اوراق قرضه ایالات متحده و افزایش عجیب تر نرخ دلار، سرمایه‌گذاری در بازار طلا سقوط کرد و علی رغم احتمال کاهش ارزش دلار به دلیل هزینه‌های پیشنهادی دولت بایدن برای ویروس کرونا، نتوانست در آن زمان بهبود یابد.

در زمان نوشتن این متن، شاخص دلار که در برابر شش ارز اصلی دیگر قرار دارد، ۰.۱ درصد رشد داشت اما در هفته ۰.۶ درصد افت داشت. درحال‌حاضر شاخص دلار ۹۰.۲۴۰ واحد است.

اریک اسکولز، استراتژیست بازار گفت: من فکر می‌کنم طلا در حال ذخیره قدرت خود است و به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک نوسان بالایی خواهد داشت.

ترس از آینده نفتی‌ها

قیمت نفت در اوایل روز جمعه بیش از ۲.۵ درصد کاهش یافت، زیرا این نگرانی وجود دارد که تقاضای نفت در مهم‌ترین واردکننده نفت در جهان، چین، در میان افزایش مبتلایان کرونا و گسترش محدودیت‌ها، متزلزل شود.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت به زیر ۵۲ دلار در هر بشکه رسید و با ۲.۶۰ درصد افت با ۵۱.۷۳ دلار معامله شد. معیار بین نفت خام برنت، با پایین آمدن قیمت ۲.۲۸ درصد و ۵۴.۷۹ دلار، به زیر ۵۵ دلار رسیده بود.

قیمت نفت در روز جمعه به پایین‌ترین قیمت ۱۱ ماه گذشته افت کرد.

سردی در ارز دیجیتالی

در روزهای اخیر تنور بیت کوین خیلی گرم نیست. ارز رمزپایه شماره یک جهان با محدودیت بازار اخیراً به بالاترین رقم گذشته خود رسیده و بیش از ۴۰۰۰۰ دلار در هر واحد به فروش رسید، اما اکنون این ارز تقریبا ۶۰۰۰ دلار کاهش یافته است و در حدود ۳۴۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

چه عواملی می‌تواند در پشت نزول اخیر ادارایی‌های بسیار قدرتمند چند ماه گذشته باشد؟ بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند که این ریزش نتیجه فروش اخیر است و بسیاری از دارندگان بیت کوین در واحدهای خود این ارز را معامله می‌کنند. در واقع فروش به قصد سود بیت کوین را زمین گیر کرد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر