کدخبر: 139461

اعلام اولویت‌های بورس تهران

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در پیامی به مناسبت ۱۵ آذرماه سالروز تاسیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران، خواستار افزایش ضریب نفوذ بورس در اقتصاد کشور شد.

بورس اعلام اولویت‌های بورس تهران

علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران در پیامی، چهاردهمین سالروز شرکت بورس تهران را تبریک گفت و خاطرنشان کرد: بورس تهران برای تعالی بازار سرمایه و ارتقای نقش این شرکت در اقتصاد ملی گام‌های بلند و استوار بر می‌دارد. متن کامل پیام وی در چهاردهمین سالروز تأسیس بورس تهران به این شرح است:

شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیش از ۵۳ سال تجربه بورس در ایران بر اساس قانون جدید بازار سرمایه، در پانزدهم آذر ماه ۱۳۸۵ تأسیس شد و قدم در راهی پر پیچ و خم گذاشت که چشم‌انداز آن رسیدن به جایگاه برترین بورس در منطقه و موتور محرک برای رشد اقتصادی کشور است.

سالی که گذشت سایه بیماری کووید ۱۹ بر جامعه جهانی و کشور ما سایه افکند و موجب محدودیت در کسب و کارها شد. در این پاندمی جهانی، بورس تهران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان به فعالیت خود ادامه داد و با ایجاد بستری مناسب طرح ملی سهام عدالت را که مورد توجه عموم جامعه است تحت عنوان سرمایه گذاری‌های استانی پذیرش و عرضه کرد، تا با افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه در سراسر ایران با دورنمایی روشن و توسعه‌ای پایدار، به اولویت اول سرمایه‌گذاران تبدیل شود و مشارکت عموم مردم در بازار سرمایه از طریق بورس تهران تاریخ ساز شود.

بورس تهران علاوه بر تحقق اهداف و اجرای مسئولیت‌های محوله، با ایجاد بستری بر پایه شفافیت اطلاعاتی به عنوان رکن اصلی بازار سرمایه برای هدایت نقدینگی و تأمین مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به منظور توسعه اقتصادی، نگاهی ملی و منطقه‌ای به توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقا دانش مالی آحاد جامعه دارد و با گسترش خدمات در تالارهای منطقه‌ای ۲۲ گانه خود و توجه به مسئولیت اجتماعی، تأمین زیر ساخت و تسهیل امکان ورود به بازار به‌صورت غیر مستقیم با برگزاری وبینارهای آموزشی متعدد، حتی در دوران پاندمی به این مهم پرداخته است.

در این ۱۴ سال پر فراز و نشیب به همت کارکنان متعهد و پر تلاش خود سعی کرده ایم، به جایگاهی در خور توجه در اقتصاد ملی دست یابیم. اقبال عموم مردم به بازار سرمایه در دو سال گذشته و رشد بی‌نظیر حجم و ارزش معاملات و سایر نماگرهای بورس تهران به خوبی بیانگر ارتقای جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی است.

امروز دیگر داشتن ابزارهای مالی به جز سهام، رؤیا نیست و طراحی و راه‌اندازی ابزارها و نهادهای جدید همچون اوراق مرابحه، اوراق اجاره و انواع صکوک، تنوع در ابزارهای معاملاتی بازارهای سهام، بدهی، اختیار معامله و آتی نقطه عطف بازار سرمایه است. همچنین با اضافه شدن ساز و کار فروش تعهدی جعبه ابزارهای کلاسیک بازار سرمایه کامل شد.

جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی از دیگر اولویت‌های بورس تهران به شمار می‌آید. بر همین مبنا از ظرفیت تفاهمنامه با بورس‌های بین‌المللی بهره‌برداری و از سفیران و فعالان کشورهای دیگر برای بازدید و آشنایی با فرآیند معاملات در بورس تهران دعوت به عمل آمد.

 

منبع: مهر

ارسال نظر