|
کدخبر: 130983

سهامداران استانی سهام عدالت مالک چه چیزی می‌ شوند؟

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در مورد اینکه سهامداران استانی سهام عدالت مالک چه چیزی می‌شوند، گفت: برای سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم استانی تعلق می‌گیرد.

بورس سهامداران استانی سهام عدالت مالک چه چیزی می‌ شوند؟

محمدرضا جودکی، در مورد معاملات سهام عدالت برای کسانی که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، گفت: برای این افراد پرتفو سهام عدالتشان به عنوان دارایی شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه قرار می‌گیرد و در عوض این افراد مالک سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه می‌شوند.

وی اضافه کرد: تاکنون حدود ۱۲ شرکت استانی سهام عدالت نمادشان در تابلوی بورس باز شده و قابل معامله است و حدود ۲۶ شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرش شده‌اند و بقیه نیز تا پایان ماه جاری در بورس پذیرفته می‌شوند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در پاسخ به این پرسش که یک سهامدار عدالت که روش غیرمستقیم را برگزیده مالک کدام سهام می‌شود، گفت: برای کسانی که ارزش اسمی سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان بود، درواقع پرتفو سهام آنها در ۳۶ شرکت بورسی به شرکت سرمایه‌گذاری استانی مربوطه منتقل می‌شود و به جای آن هر یک از این افراد مالک تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم از سهام شرکت سرمایه گذاری استان خود می‌شوند و ارزش روز سهام این افراد در تابلوی بورس مشخص است؛ به عنوان مثال اگر هر سهم سرمایه گذاری استانی ۱۳۰ تومان باشد، ضرب در تعداد ۱۲۵ هزار و ۵۱۴ سهم می‌شود و ارزش کل سهام این افراد در روش غیرمستقیم را نشان می‌دهد که این افراد می‌توانند با دریافت کد بورسی، سهام خود در شرکت استانی را از طریق بورس خریداری و یا به فروش برسانند.

جودکی گفت: در حال حاضر در برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که به تازگی در بورس پذیرفته شده‌اند، صف خرید برای سهام آنها وجود دارد، اما در برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که مدتی از پذیرش و درج نماد آنها در بورس گذشته صف فروش سهام تشکیل شده است.

به گفته وی؛ بهتر است مردم سهام عدالت خود را چه به روش مستقیم و یا غیرمستقیم نگه دارند و نفروشند، اما بالاخره عده‌ای نیاز دارند و در شرایط اضطراری با وجود آنکه می‌دانند شاخص بورس رو به صعود است، اما سهام خود را به فروش می‌رسانند که این هم مزید بر علت برای ریزش شاخص شده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در مورد این که سهام ۱۳ شرکت غیربورسی که در پرتفو سهام عدالت قرار گرفته چه می‌شود، افزود: طبق تبصره ۱ ماده ۳۴ قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مبنای قیمت‌گذاری، قیمت فروش نقدی سهام در بورس قرار می‌گیرد و از الزامات سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در بند الف گفته است؛ قیمت‌گذاری سهام از طریق بورس باید انجام شود. همچنین در ابلاغیه مقام معظم رهبری که برای مجوز آزادسازی سهام عدالت در ۸ بند منتشر شد، در بند ۲ آمده است؛ قیمت سهام عدالت باید در بورس تعیین شود، بنابراین اصلاً نباید هیچ شرکت غیربورسی به سهام عدالت اختصاص می‌یافت و اکنون که این کار انجام شده باید دولت به جای آن سهام شرکت‌های دولتی حاضر در بورس را به سهامداران عدالت بدهد.

جودکی در مورد این که برخی مقامات دولتی و سازمان خصوصی‌سازی گفته‌اند، دولت سهام جدیدی ندارد که برای سهام عدالت اختصاص دهد،گفت: اما گزارش مرکز پژوهش‌ها این را تأیید نمی‌کند و در حال حاضر دارایی‌های دولت در شرکت‌های بورسی زیاد است و باید دولت جابجا کند و به جای سهام ۱۳ شرکت غیربورسی و یا هلدینگ مربوطه، سهام شرکت‌های حاضر در بورس را به سهامداران عدالت اختصاص دهد تا به قانون عمل شود.

وی این را هم گفت: در بند ۳ ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت که در ۹ اردیبهشت سال جاری ابلاغ شده،‌ آمده است نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه گذاری استانی، شورای عالی بورس موظف است، ضمن تشویق مردم به ماندگاری در سهام عدالت صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور را از طریق مبادی ذی‌ربط هر چه زودتر زمینه ورود این شرکت‌ها به بورس را فراهم کند. بنابراین ابلاغیه می‌گوید باید از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نه از طریق دیگری مانند تشکیل هلدینگ باشد. بنابراین برای سهام ۱۳ شرکت غیربورسی که اکنون تبدیل به ۱۲ شرکت شده‌اند، زیرا شرکت پتروشیمی ارومیه در بورس پذیرفته شد، باید از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نه از طریق هلدینگ اقدام شود.

 

منبع: فارس
 • غلام رضا شاهسونی ارسالی در

  سلام
  اول چرا مردم را نادان یا چیزهای دیگر حساب می کنید من برگه سهام عدالت یک ملیون تومان داشته ام که در تاریخ 13خرداد 99 به کارگزاری بانک ملی ایران آیوابانک ملی فروخته ام که بعداز سه ماه یعنی درتاریخ 5مرداد شروع بصورت قطره قطره تا تاریخ 5شهریور مبلغ چهار ملیون دویست هزار تومان واریز شده است که سی درصد سهام عدالت برگه یک ملیون تومان 12 ملیون می فروختن چرا پول فروش سی درصدی سهام عدالت توسطآیوابانک ملی فروخته شده است به حساب من واریز نمیشود اگرنیاز فوری نداشتم نمی فروختم
  تا کی باید به این ترتیب امسال مثل من باید زجر بکشیم آیا کسی هست که بدادمردم برسد براثر نداشتن سهام عدالت رافروختیم ازنداشتن نان شب ازترس افراد سود جو که برای لقمه نان باعابروی ما فقرا بازی می کنند اگرانسان هستین واحترام برای قشر مستضعف قائل هستید فرزند من فقیر بافرزند خودتان فرق ندارد پول سهام عدالت سی درصد اولی واریز کنید واقعا خجالت آور هست که که ادعای ایرانی ومسلمان بودن اما برای چند ریال سود خیانت به ما مستًضعفآن کنید شماه رسانه محترم به اطلاع دسند درکاران سهام عدالت یاکارگزاریها برسان مردم بیماری گرسنگی و و و وبی پولی ترا به خدا من وخانواده من محتاج این پول هستیم کد ملی 2570402011
  خدایا کسانی که برای مردم ایران عزیز خدمت وبه فکر هم نوع خود هستند همیشه درپناه خودت نگهدار همیشه صحیح و سالم باشند
  آمین

ارسال نظر