|
کدخبر: 121949

بورس بازان نگاه خود را عوض کنند

دیدگاه منطقی در این شرایط این است که نگاه خود را به کسب بازدهی در بورس تعدیل کنیم زیرا بیش از هر چیز این سقوط، نتیجه صعود هیجانی گذشته است.

امین دامچه، مدیر سرمایه‌گذاری درباره روند آینده بازار سرمایه نوشت: شاخص کل بورس بعد از عبور از سطح حمایتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد در روز چهارشنبه هفته گذشته به سطح یک میلیون و ۵۳۰ هزار واحد معادل فیبو ۳۸درصد اصلاحی در روند اخیر واکنش نشان داد و با بازگشت برخی از سهم‌های بزرگ و بنیادی مواجه شد.

فعالان بازار در ادامه روند شاخص دو دسته شده‌اند. دسته اول سطح مذکور را پایان اصلاح تلقی می‌کنند و معتقدند که با محرک قیمت‌های جهانی و رشد قیمت دلار، بازار می‌تواند حتی از سقف ۲میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی عبور کند.

دسته دوم معتقدند که کماکان هیجان فروش وجود دارد و هر رشدی را در شاخص، فرصت فروش می‌دانند. چرا که سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی را سطح معتبری حتی از نگاه دولت می‌دانستند که با شکسته شدن آن احتمالا بازگشت به این سطح را فرصت فروش می‌دانند.

دیدگاه منطقی در این شرایط این است که نگاه خود را به کسب بازدهی در بورس تعدیل کنیم زیرا بیش از هر چیز این سقوط، نتیجه صعود هیجانی گذشته است. لذا قیمت‌های فعلی با توجه به تعادل در بازار برای خرید منطقی و مناسب ارزیابی می‌شوند.

در این سطوح چه تحلیل‌گران بنیادی و چه تحلیل‌گران تکنیکال معتقد به جذابیت سهم‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند. این موضوع در واگرایی مخفی مثبت شاخص کل و شاخص صنایع به وضوح دیده می‌شود و کاملا مستعد برگشت به نظر می‌رسند.

اگر بخواهیم برای سرمایه‌گذاری تصمیم به ورود در صنایع کوچک و متوسط در مقابل سهم‌های بزرگ بگیریم، باید به این نکته اشاره کنیم که نمودار نسبت شاخص هم‌وزن به شاخص کل کاملا به نفع سهم‌های کوچک و متوسط است. ولی در بازار، سهم‌های بزرگ و بنیادی این روزها به دلیل ریسک کمتر تقاضای بیشتری دارند.

به همین دلیل توصیه می‌شود سبدی از سهم‌های بزرگ، متوسط و کوچک داشته باشید، چرا که انتظار داریم بازار به حالت تعادل، منطقی و به دور از هیجان مانند ۲سال گذشته، پیش برود. همچنین خاطرمان هست که در چنین بازارهایی سهم‌های کوچک و متوسط بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به سهم‌های بزرگ به ارمغان می‌آورند.

منبع: مشرق

ارسال نظر