|
کدخبر: 150560

دلار تا کجا پایین می آید؟

میثم هاشم خانی گفت: طبق تئوری برای قدرت خرید، نرخ برابری پول‌های خارجی در برابر پول کشور ما به نوعی کارنامه کنترل تورم در ایران را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کند.

بانک و بیمه دلار تا کجا پایین می آید؟

به اعتقاد یک تحلیلگر اقتصادی، اگر تمام منابع ارزی کشور در بازار ارز تزریق شود، دلار به کمتر از ۱۵ هزار تومان می‌رسد اما در خوش بینانه‌ترین حالت این نرخ حداکثر دو تا سه ماه می‌تواند حفظ شود و بعد از آن، جهش پیدا می‌کند.

میثم هاشم خانی اظهار کرد: طبق تئوری برای قدرت خرید، نرخ برابری پول‌های خارجی در برابر پول کشور ما به نوعی کارنامه کنترل تورم در ایران را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کند.

به عبارت دیگر، کشورهایی که کارنامه موفق‌تری در کنترل تورم دارند، پول آنها ارزش و قدرت بیشتری نسبت به ریال دارد؛ به‌گونه‌ای که در ۱۰ سال اخیر نرخ دلار در برابر ریال ۲۲ برابر، نرخ درهم امارات در برابر ریال ۱۸ برابر، نرخ برابری دینار عراق در برابر ریال ۱۵ برابر و نرخ برابری واحد پول افغانستان هم ۱۳ برابر شده است.

وی درباره اینکه نرخ تعادلی و با ثبات دلار باید چه قدر باشد؟ توضیح داد: از نظر من نرخ دلاری که می‌تواند برای بازار ارز آرامش و ثبات به همراه بیاورد، حدود ۲۱ هزار تومان در اسفند امسال و حدود ۲۸ هزار تومان در اسفند سال آینده است. طبیعتا اگر نرخ تعادلی این باشد، در صورت بالاتر رفتن نرخ دلار از این محدوده، پیش‌بینی می‌شود که نرخ آن در آینده کاهش پیدا کند. همچنین، اگر نرخ دلار از محدود ۲۱ هزار تومان خیلی پایین‌تر بیاید، انتظار این است که در آینده نرخ دلار جهش پیدا کند.

وی افزود: دلیل اینکه نرخ تعادلی دلار برای سال آینده بیشتر از امسال است، تورم بالای کشورمان در مقایسه با میانگین تورم دنیا است و اینکه ریال خیلی قدرت نرخ برابری کمتری در مقایسه با پول‌های رایج در دنیا دارد.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به اینکه دلار تا چه حدی می‌تواند با کاهش نرخ مواجه شود؟ گفت: پاسخ من به این سوال که آیا دلار می‌تواند به زیر ۱۲ هزار تومان برسد، بله است و این تنها با تزریق تمام منابع ارزی به بازار ارز عملیاتی می‌شود؛ اما در این زمینه مسئله این است که کاهش نرخ پایدار نمی‌ماند.

اگر دلار به هر صورتی به کمتر از ۱۵ هزار تومان برسد، در خوش بینانه‌ترین حالت این نرخ حداکثر دو تا سه ماه می‌تواند حفظ شود بعد از آن به سمت نرخ تعادلی که در بالا ذکر شد، جهش پیدا می‌کند.

هاشم خانی با تاکید براینکه صعود دلار از نرخ تعادلی هم کوتاه مدت است، ادامه داد: در طول ۳۰ سال گذشته نوسانات و جهش‌های دلار در ایران شدت بیشتری گرفته است، زیرا درحال‌حاضر کشورهای زیادی فناوری و سیاست رسیدن به تورم زیر ۳ درصد را پیدا کرده‌اند و هر چه تعداد این کشورها بیشتر شود، جهش‌ها و بحران‌هایی ارزی و دلاری در ایران شدت می‌گیرد.

منبع: ايسنا
 • ناشناس ارسالی در

  نرخ دلار ۲۲۰ برابر ارزش ریال هستش نه ۲۲ برابر.

 • ناشناس ارسالی در

  خودش میفهمه چی داره میگه

 • Bs ارسالی در

  انصافا شما مافیای دلار مثل اینکه قصد ندا رین از روی کول مردم پیاده شین دیگه؟با ای ن مزخرفات که گرچه هدفمند هم هست انتظار ت ورمی جامعه رو بالا نگه می‌دارن.بیشرفین چ قدر

 • ناشناس ارسالی در

  ایران دربرابرتمام حوادث نظامی اقتصادی به الگوی پایداری کشورهای منطقه تبدیل ومحصو لات کشاورزی وپتروشیمی وفولادایران یک باز وی توانمندحساب میشودوامریکاضعیف وکنگره آ ن رامشاهده کردیم پس نیازی نیست که به سود دلال واحتکاراودرآینده دربحث ارزبپردازیم ایران به کشورقدرتمندی تبدیل شده که باعث بی اعتمادی شرکای غربی به امریکاودلارامری کاشده است اینقدرتشویش دراذهان عمومی درخص وص دلاروآینده آن بوجودنیاوریدچون احدی نم یتواندازهرنظربرای ایران برنامه تحریم و.. .گزینه روی میزو...بچیندچون گردن کلفت آنه اترامپ بودکه هیچ غلطی درجنگ اقتصادی نکرد

ارسال نظر