|
کدخبر: 326775

این افراد مسکن رایگان می گیرند

به گفته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در حال حاضر، سازمان ملی زمین و مسکن در حال ساخت ۱۱۰ واحد مسکونی در جزیره ابوموسی است. این پروژه در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد. علاوه بر این، افرادی که علاقه‌مند هستند، قادر به دریافت زمین رایگان در این جزیره می‌باشند.

اقتصاد این افراد مسکن رایگان می گیرند

در تابستان سال گذشته، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن برای اولین بار اعلام کرد که زمین‌هایی در جزیره ابوموسی اهدا خواهند شد. در این راستا، نقشه ملی مسکن قرار بود شرط فرم "ج" برای متقاضیان زمین در این جزیره حذف شود. نفرم «ج» به معنای آن است که در صورت استعلام دولت، فرد متقاضی تسهیلات مسکن دولتی و افراد تحت تکفل او پنج سال گذشته، زمین یا ملکی به نام نداشته باشند.

همچنین این افراد باید وام خرید یا ساخت مسکن نگرفته و از اواخر سال ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی استفاده نکرده باشند. این اقدام در جهت تشویق برای مهاجرت به این جزیره بود.

ارسلان مالکی، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در این باره اعلام کرده است: برای بومیان و کسانی که مشمول قانون هستند، در جزیره ابوموسی زمین و مسکن آماده می‌کنیم. این واگذاری‌ها در سایر شهرهای کشور نیز وجود دارد و در ابوموسی نیز انجام می شود.

به گفته او، سازمان ملی زمین و مسکن ۱۱۰ واحد مسکونی در جزیره بوموسی می‌سازد که در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.

او همچنین اعلام کرد در این جزیره واگذاری زمین برای واجدان شرایط نهضت ملی مسکن انجام می‌گیرد. اما حالا سوال اینجاست که دریافت زمین در جزیره ابوموسی برای متقاضیان چه شروطی دارد؟

شرایط دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی

همان‌طور که اشاره شد، شرط فرم «ج» در طرح ملی مسکن برای ثبت‌نام زمین در ابوموسی حذف شده است و از این رو تمام شهروندان ایرانی سرپرست خانوار می‌توانند برای ثبت‌نام زمین در ابوموسی اقدام کنند.

دیگر شروط، مطابق مواردی است که متقاضیان برای طرح نهضت ملی مسکن باید دارا باشند. برای مثال متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد.

تنها نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولان جسمی و حرکتی که دارای حداقل ۲۰ سال سن و معرفی‌نامه از سازمان بهزیستی کشور هستند از شرط تاهل مستثنی هستند. همچنین زنان خودسرپرست متقاضی، حداقل باید ۳۵ سال داشته باشند.

زمین-رایگان-1

جزیره ابوموسی جنوبی‌ترین جزیره ایران و یکی از جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس است که از توابع شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان محسوب می‌شود. مساحت ابوموسی حدود ۱۲ کیلومتر مربع است و فاصله میان این جزیره و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب، تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

این جزیره کوچک همچنین از فرودگاه و اسکله نیز بهره‌‎مند است و پروازهای مسافری منظمی از بندرعباس به فرودگاه ابوموسی انجام می‌گیرد.

جزئیات جدید از پرداخت مالیات

مقامات وزارت راه و شهرسازی گزارش «رهگیری، شناسایی و اقدام» در فرآیند اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اعلام کردند.

براساس این گزارش، از ابتدای اجرای قانون اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی از سکنه طی حداقل دو سال گذشته تاکنون، ۹ میلیون پیامک به مالکان خانه‌ها در قالب «شناسایی اولیه» ارسال شده است.

این رقم البته به معنای «شناسایی ۹ میلیون خانه خالی توسط سامانه ملی املاک و مستغلات» نیست چرا که طی این مدت برای برخی مالکان بیش‌از ۲ پیامک ارسال شد.

ضمن اینکه، کل موجودی مسکن در کشور نزدیک به ۳۰ میلیون واحد برآورد می‌شود که اگر قرار بر خالی‌بودن ۹ میلیون واحد باشد، نرخ بلااستفاده بودن ملک، باورپذیر نیست.

با این حال گزارش دولت بیانگر آن است که در این مدت، مسولان اجرای این قانون با «دارند ۳ خانه خالی و بیشتر»، تماس تلفنی گرفته‌اند و به ۳۰۰ شرکت دارنده املاک بلااستفاده نیز نامه مکتوب و «تذکر» داده شده است.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها