|
کدخبر: 326543

اقدام جنجالی عراق / بازار نفت آشفته شد!

عراق توجهی به تصمیمات اوپک پلاس ندارد و تولید نفت را افزایش داده است.

اقتصاد اقدام جنجالی عراق / بازار نفت آشفته شد!

اوپک پلاس تصمیم به کاهش تولید نفت گرفته است اما عراق توجهی به این موضوع ندارد و تولید خود را افزایش داده است. 

وزیر نفت عراق اعلام کرد عراق به حد کافی، تولید نفت را به صورت داوطلبانه کاهش داده است و با هرگونه کاهش تولید اضافی که در نشست آینده اوپک پلاس اعلام شود، موافقت نخواهد کرد.

منابع آگاه از این موضوع، به رویترز گفتند: گروه اوپک پلاس ممکن است در صورت ضعیف شدن رشد تقاضا برای نفت، کاهش تولید داوطلبانه خود را تمدید کند.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود آیا عراق با تمدید محدودیت عرضه اوپک پلاس در نشست اول ژوئن این گروه موافقت خواهد کرد، گفت: عراق تولید نفت خود را به حد کافی کاهش داده و با کاهش تولید جدید، موافقت نخواهد کرد.

هنوز معلوم نیست که آیا منظور عبدالغنی، تمدید محدودیت عرضه فعلی بوده است یا کاهش بیشتر تولید. مخالفت عراق با تمدید محدودیت عرضه، برخلاف انتظارات گسترده بازار خواهد بود که خود را برای تمدید محدودیت عرضه اوپک پلاس آماده کرده است.

وزیر نفت عراق در حاشیه کنفرانس مجوزدهی نفت و گاز در بغداد صحبت می‌کرد. عراق در سال ۲۰۲۳، مکررا اعلام کرده که به محدودیت عرضه اوپک پلاس پایبند است اما مجموعا ۶۰۲ هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال میلادی جاری، بالاتر از سهمیه خود، نفت تولید کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس اعلام کرده است بغداد موافقت کرده است مازاد تولید خود را با کاهش بیشتر در طول سال، جبران کند.

گلدمن ساکس چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد دیگر انتظار ندارد اوپک پلاس، در نشست ژوئن، تسهیل محدودیت عرضه داوطلبانه خود را اعلام کند. این بانک آمریکایی اعلام کرد ذخایر نفت اخیرا سیر صعودی یافته‌اند و در نتیجه، تنها ۳۷ درصد احتمال دارد که اوپک پلاس در نشست ماه آینده خود، با افزایش تولید موافقت کند. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم سه شنبه گذشته گفته بود هیچ مذاکراتی درباره افزایش تولید نفت توسط اوپک پلاس، وجود نداشته است.

قرار است وزرای نفت اوپک در تاریخ ۱ ژوئن (۱۲خرداد) در وین گردهم آیند و انتظار می‌رود به‌طور گسترده موافقت خود را با تمدید سطوح فعلی کاهش تولید تا نیمه دوم سال جاری میلادی اعلام کنند. عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، هم اکنون با عدم اجرای کامل محدودیت‌های موجود، در این گروه ایجاد نگرانی کرده است.

از سوی دیگر، اوپک گفته که به نظر می‌رسد این موضوع، رفتار معمول پیش از نشست [اوپک پلاس] باشد. معاون وزیر نفت عراق نیز چند ساعت بعد لحنی آشتی‌جویانه‌تر به کار برد و اعلام کرد که بغداد «به تصمیم کاهش داوطلبانه تولید تا ضرب‌الاجلی که اوپک و متحدانش تعیین کرده‌اند، متعهد است.»

او همچنین گفت که این کشور تاکنون در ماه جاری میلادی، ۳/۴میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده است. این رقم کمی بالاتر از ۳/۳ میلیون بشکه‌ای است که عراق در ماه مارس اعلام کرده بود به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بازگرداندن تولید به سطح توافق شده، صادرات خود را به آن کاهش خواهد داد. عراق سابقه طولانی در عدم دستیابی به اهداف اوپک دارد، زیرا برای بازسازی اقتصاد جنگ‌زده خود تلاش می‌کند و برای جبران عدم رعایت کامل توافقات اخیر، موافقت کرده است که تا پایان سال 2024 کاهش‌های بیشتری را انجام دهد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها