|
کدخبر: 326269

پیش بینی بورس امروز ۱۹ اردیبهشت / بازار تحت فشار خروج سرمایه قرار گرفت

در معاملات سه‌شنبه، ۵۳ نماد صف خرید داشتند و ۵۴ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۱۵ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۵ درصدی به ۲۹۰ میلیارد تومان رسید.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز ۱۹ اردیبهشت / بازار تحت فشار خروج سرمایه قرار گرفت

در روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس با ۷،۶۴۸ واحد کاهش، به ۲ میلیون و ۲۳۱ هزار و ۴۴۹ واحد رسید. همچنین، شاخص کل هم‌وزن با ۲،۷۶۰ واحد کاهش، به ۷۴۱ هزار و ۳۴۴ واحد ایستاد. در حالی که شاخص کل فرابورس با ۳۸ واحد کاهش، به ۲۴ هزار و ۹۵۷ واحد رسید و شاخص هم وزن فرابورس نیز با ۱۰۷ واحد افزایش، به ۱۳۵ هزار و ۶۵۱ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌‌شنبه، ۳۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و قیمت سهام ۶۴ درصد از نمادهای بازار افت کرد.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت داروسازی امین (دامین)، شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی (وتوسم) و شرکت آبسال (لابسا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود (کشرق)، شرکت سرمایه گذاری آوا نوین (وآوا) و شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر طوبی (وطوبی) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس)، کماسه (شرکت تامین ماسه ریخته گری) و واعتبار (شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت نشاسته و گلوکز آردینه (آردینه)، شرکت توسعه فن افزار توسن (فن افزار) و شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری (مدیریت) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، ۵۳ نماد صف خرید داشتند و ۵۴ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۱۵ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۵ درصدی به ۲۹۰ میلیارد تومان رسید.

0300218

پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص بورس تهران برای هفتمین روز متوالی ریزش کرد. همچنین دیروز اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و شاخص هم وزن نیز ریزش کرد. 

شاخص کل بورس تهران با پیشرانی نمادهای فارس، شبندر، شتران، وغدیر و وبملت ۷ هزار و ۶۴۸ واحد معادل  ۰.۳۴ درصد افت کرد.

دیروز برای هفتمین روز متوالی پول حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن ۱۴۸ میلیارد تومان بود. نمادهای خساپا، خودرو، نوری، ثپردیس، کماسه، دکوثر، فباهنر، سیتا، سامان و آریا بیشترین خروج سرمایه بازار را داشتند. 

همچنین عرضه بیشتر از تقاضا بود، تعداد نمادهای صف فروش و نیز ارزش صف‌های فروش بیش از خرید‌ها بود. 

بنابراین فاکتورهای عملکردی بازار همچنان نشان از غلبه نیروهای نزولی دارند. بازار تحت فشار عرضه و خروج سرمایه از نفس افتاده و در سراشیبی به پیش می‌رود.

بورس-بازار سرمایه

روز گذشته وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، اعلام کرد که با توجه به ارتباط مستقیم بین طرح تسهیل تامین مالی و زیرساخت‌ها با سازمان بورس و اوراق بهادار، پیشنهادهایی از سوی سازمان برای اضافه کردن بخشی به قانون مربوطه به مجلس ارائه شده است. این پیشنهادها به منظور برطرف کردن موانع قانونی و تسهیل فرآیند تامین مالی شرکت‌های بورسی مطرح شده است.

وی با بیان این که موضوعات مورد نیاز بازار سرمایه در پیشنهادهای سازمان بورس گنجانده شده، مطرح کرد: تامین مالی شرکت‌ها از طریق «ابزارهای سرمایه‌ای، افزایش سرمایه شرکت‌ها و تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه» از جمله پیشنهادهای نهاد ناظر است.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که در این قانون مشوق‌های مالیاتی وجود دارد، افزود: شرکت‌هایی که از محل سود انباشته سال گذشته خود افزایش سرمایه می‌دهند و شرکت‌هایی که از محل سلب حق‌تقدم از سهامداران فعلی افزایش سرمایه خواهند داد تا سقف این افزایش سرمایه از سود مشمول مالیات سال گذشته آنها کم خواهد شد که در نهایت منتج به افزایش میزان سرمایه گذاری خواهد شد.

روشن‌قلب ادامه داد: برای تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه و صندوق‌های عام پروژه، معافیت مالیاتی برای انتقال دارایی‌ها به شرکت وجود خواهد داشت.

الکترونیکی شدن پذیره‌نویسی حق‌تقدم‌ها

وی با اشاره به این که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات فرآیند زمانبری داشت، بیان کرد: سازمان بورس از سال گذشته شرکت‌ها را ملزم کرد تا حق‌تقدم‌ها را به صورت الکترونیک و از طریق سپرده‌گذاری ارسال کنند و الزام ارسال پستی حق‌تقدم برداشته شد. بر این اساس، پیشنهاد شد مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام از ۶۰ روز به ۳۰ روز کاهش پیدا کند و همین طور مهلت فروش حق تقدم‌های استفاده نشده از ۳۰ به ۱۵ روز کاهش پیدا کند که این پیشنهادها در مجلس به تصویب رسید و با اجرای این قانون، طول فرآیند افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات به طور محسوس(حدودا ۲ ماه) کاهش پیدا کند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که مواردی که نیاز به دریافت مجوز از مرجع ثبت شرکت‌ها بود نیز کاهش پیدا کرد، تصریح کرد: بعد از ابلاغ این مصوبه، صرفا در پایان افزایش سرمایه نیاز به مراجعه به مرجع ثبت شرکت‌ها وجود دارد و قبل از انتشار آگهی حق‌تقدم های استفاده نشده، نیاز به دریافت مجوز از مرجع ثبت شرکت ها نیست.

تسهیل تامین مالی شرکت‌ها

روشن قلب افزود: با اجرای قانون تسهیل تامین مالی و زیرساخت‌ها، در زمینه تامین مالی شرکت‌ها از طریق اوراق بدهی نیز تغییرات مثبتی رخ خواهد داد، به طور مثال؛ امکان انتشار اوراق به صورت خصوصی در بازار سرمایه فراهم خواهد شد و شرکت‌ها با سازوکارهای کمتری می‌توانند اقدام به عرضه خصوصی اوراق کنند. همچنین، با توجه به این که صندوق های تضمین نیز در قانون پیش‌بینی شده، راه‌اندازی این صندوق‌ها به انتشار اوراق بدهی گسترده‌تر در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

تامین مالی چیست؟

تامین مالی به معنای فرآیند فراهم کردن منابع مالی برای پرداخت نیازهای مالی یک فرد، سازمان یا پروژه است. تامین مالی می‌تواند از طریق منابع داخلی یا خارجی انجام شود.

منابع تامین مالی داخلی شامل درآمدهای حاصل از فروش محصولات و خدمات، سودهای کسب و کار، سرمایه‌گذاری‌های داخلی، وام‌ها و اعتبارات بانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر منابع داخلی است. این منابع معمولاً به صورت ازدیاد سرمایه یا تأمین نقدینگی در دسترس قرار می‌گیرند.

منابع تامین مالی خارجی شامل وام‌ها، اعتبارات بین‌المللی، سرمایه‌گذاری‌های خارجی، صادرات و ورود سرمایه، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و سایر منابع مالی از سایر کشورها است. این منابع معمولاً به صورت وام یا سرمایه‌گذاری از سوی سازمان‌ها، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌شوند.

تامین مالی در محیط کسب و کار بسیار اهمیت دارد. از طریق تامین مالی، شرکت‌ها می‌توانند منابع لازم برای تأمین سرمایه‌گذاری‌های جدید، خرید تجهیزات، توسعه فناوری، تبلیغات و بازاریابی، استخدام نیروی کار و سایر هزینه‌ها را فراهم کنند. همچنین، تامین مالی برای شروع کسب و کار جدید یا پروژه‌های نوآورانه نیز حیاتی است.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها