|
کدخبر: 324298

حقوق بازنشستگان / معوقات بازنشستگان / واریز حقوق

ضد حال تازه به بازنشستگان / حقوق فروردین ماه آب رفت!

برخی رسانه‌ها با سوءبرداشت از سخنان مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی ، از افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان این سازمان صحبت کرده بودند که چنین موضوعی در سخنان مدیرعامل این سازمان در استان اردبیل مطرح نشده بود.

اقتصاد ضد حال تازه به بازنشستگان / حقوق فروردین ماه آب رفت!

در حاشیه برنامه آغاز عملیات اجرایی چند پروژه عمرانی سازمان تأمین‌اجتماعی در اردبیل، میرهاشم موسوی، مدیرعامل این سازمان اعلام کرد که پرداخت حقوق فروردین ماه بازنشستگان و مستمری‌بگیران طبق روال هر ماهه از ۲۰ فروردین ماه آغاز شده است. او افزود: "با برنامه‌ریزی انجام شده، ان‌شاءالله افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت‌ماه اعمال خواهد شد و تلاش می‌کنیم معوقه فروردین ماه را نیز در خرداد به حساب بازنشستگان واریز کنیم."

برخی رسانه‌ها با سوءبرداشت از سخنان مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی ، از افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان این سازمان صحبت کرده بودند که چنین موضوعی در سخنان مدیرعامل این سازمان در استان اردبیل مطرح نشده بود.

براساس قانون میزان افزایش سالانه مستمری بازنشستگان تأمین‌اجتماعی در سطح حداقل و سایر سطوح، پس از تصویب و ابلاغ هیئت‌وزیران اجرا می‌گردد.

هفته گذشته علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، درباره زمان اجرای متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان، اظهار کرد: حکم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در قانون برنامه هفتم توسعه با همکاری مجلس و دولت قرار داشت و جزو مواد برنامه هفتم بود. اما هنوز برنامه هفتم توسعه در مجلس به نسخه نهایی نرسیده است و هنوز به قانون تبدیل و تصویب نهایی نشده است و به دولت نیز ابلاغ نشده است.

وی گفت: قانون که ابلاغ شود فرآیندهای اجرایی لازم را دولت انجام می دهد. دولت آمادگی لازم را کسب کرده مقدمات لازم را انجام داده و به محض اینکه قانون نهایی شود فرآیندهای اجرایی هم طی می‌شود و متناسب سازی هم صورت خواهد گرفت.

در بخشنامه‌ای که توسط دولت ابلاغ شده است، مبالغ پرداختی برای حق اولاد و عائله‌مندی بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

  • حق عائله مندی کارکنان مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری یک میلیون و ۴۰۰ هزار و ۴۱۰ تومان (برای بازنشستگان معادل ۲۹۰۰ امتیاز).
  • حق اولاد شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ۸۵۹ هزار و ۵۶۲ تومان (برای بازنشستگان معادل ۱۷۸۰ امتیاز).
  • کمک هزیئه عائله مندی برای کارمندان دارای ۳ فرزند و بالاتر یک میلیون و ۸۲۰ هزار و۵۳۳ تومان (برای بازنشستگان معادل ۳۷۷۰ امتیاز).
  • حق اولاد برای کارمندان دارای ۳ فرزند و بالاتر یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۳۰ تومان (برای بازنشستگان معادل ۲۳۱۴ امتیاز).

گفتنی است حق اولاد و عائله مندی بازنشستگان در فیش حقوقی فروردین ماه اعمال خواهد شد.

حق اولاد و عائله‌مندی بازنشستگان تامین اجتماعی نیازمند ابلاغ مدیرعامل این سازمان است و هنوز مبلغ آن مشخص نیست.

فیش حقوقی فروردین‌ماه بازنشستگان تامین اجتماعی در سامانه مربوطه آپلود شده است. بازنشستگان می‌توانند از طریق ورود به این سامانه فیش حقوقی خود را دریافت نمایند.

اما مسئله اینجاست که قرار است حقوق فروردین به اندازه حقوق اسفند باشد و هنوز هیچ گونه افزایشی در مستمری بازنشستگان سازمان اعمال نشده است.

براساس اعلام سازمان، پرداخت مستمری‌ها از بیستم براساس حروف الفبا آغاز خواهد شد.

از مدتی پیش زمزمه هایی مبنی بر افزایش مستمری بازنشستگان به گوش رسیده بود و حالا این شایعه به تدریج رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت. البته این موضوع منوط به چراغ سبز دولت است.

پیش تر سید مرتضی حسینی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: هر ساله محاسبات افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در فروردین ماه انجام می‌گیرد و امسال نیز همین روند ادامه می‌یابد و متناسب با افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارگران، مستمری بازنشستگان نیز به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: براین اساس مستمری بازنشستگان در فرودین‌ماه مطابق سال گذشته پرداخت می‌شود اما حقوق اردیبهشت بر اساس نرخ جدید اعمال می‌شود و مابه‌التفاوت حقوق فروردین مستمری‌بگیران نیز در اردیبهشت پرداخت می‌شود.

حسینی گفت: امیدواریم سازمان تامین اجتماعی در سال جدید نیز مانند سال گذشته برای پرداخت مستمری بازنشستگان نیازی به استقراض از سیستم بانکی پیدا نکند.

منبع: رکنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها