|
کدخبر: 323478

فروش دارو/قاچاق دارو/داروی کمیاب

فروش دارو بدون نظارت مسئول فنی جرم است

سرپرست اداره امور داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش سازمان غذا و دارو اعلام کرد که فعالیت داروخانه بدون حضور مسئول فنی غیرمجاز است.

اقتصاد فروش دارو بدون نظارت مسئول فنی جرم است

 مینا آژوغ افزود که در خصوص عدم حضور مسئول فنی در زمان تحویل دارو به مشتریان و بیماران، پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت داروخانه‌ها بدون داشتن مسئول فنی غیر مجاز است، گفت: مسئول فنی واجد شرایط، همان دکتر داروساز است که باید در تمام ساعات فعالیت در داروخانه حضور داشته باشد.

سرپرست اداره امور داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش در مورد عرضه دارو، کنترل نهایی و صحت تحویل دارو به مشتری بر اساس نسخه پزشک، افزود: مسئول فنی حاضر در داروخانه باید کنترل نهایی دارو را انجام دهد و پاسخگوی سوالات مشتری باشد.

وی در مورد داروخانه‌هایی که بدون حضور مسئول فنی فعالیت می‌کنند، گفت: فعالیت داروخانه بدون حضور مسئول فنی غیر مجاز است و مسئول فنی واجد شرایط که همان دکتر داروساز است باید در تمام ساعت فعالیت در داروخانه حضور داشته باشد.

آژوغ افزود: هر مکانی که عرضه دارو در آن به صورت غیرقانونی و بدون مجوز ارائه شود پس از مطلع شدن و دریافت گزارش، تعطیل و متخلفان به مراجع قضائی معرفی می‌شوند تا به تخلفات آنها رسیدگی شود.

 سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌و‌گویی با اشاره به ضرورت توزیع داروهای ترک اعتیاد و مخدر همچون متادون از مسیر داروخانه‌ها بیان کرد: «این کار برای نظارت بر مصرف داروهای مخدر است ضمن اینکه این نوع داروها در داروخانه‌ها مستقیم به خود بیمار عرضه نمی‌شود و به مراکز ترک اعتیاد مجوز‌داری که معاونت درمان آن را تأیید کرده باشد، ارائه می‌شود.»

دکتر سجاد اسماعیلی، با تأکید بر اینکه داروهای تحت کنترل باید در داروخانه‌ها عرضه شوند، عنوان کرد: «طبق قوانین بالا دستی به‌صورت کلی تمام داروها باید از طریق داروخانه‌ها عرضه شود.»

وی با اشاره به اینکه برای فروش داروهای مخدر، به خاطر حساسیت‌هایی که درباره‌شان وجود دارد، باید الزاماتی در نظر گرفته شود، گفت: «باوجود این حساسیت، اصل عرضه دارو از سوی داروخانه نباید زیر سؤال برود چراکه فرایند توزیع تا مصرف داروهای مخدر، به خاطر احتمال سوء مصرف و عوارض جانبی که می‌توانند داشته باشند، باید شفاف باشد.»

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه باید روند مصرف دارو شفاف و در سامانه‌های سازمان ثبت شود، گفت: «باید از طریق ثبت کد ملی بیمار دریابیم چه فردی در چه مرکز ترک اعتیادی و با چه دوزی و تحت نظر چه کسی این دارو را مصرف می‌کند.»

اسماعیلی افزود: «با روش فعلی که این داروهای ترک اعتیاد از سوی معاونت غذا و دارو به دست مراکز ترک اعتیاد می‌رسد، نمی‌توانیم پایش درستی در روند مصرف این داروها داشته باشیم. چرا که هیچ شفافیتی از تأمین تا عرضه این دارو نداریم. ما نمی‌دانیم متادونی که توزیع شده برای چه فردی تجویز شده و با چه میزان مصرفی یا هر مرکز چه تعداد دارو دریافت کرده است یا براساس بیمارانش چه میزان از این دارو را مصرف می‌کند.»

وی تأکید کرد که توزیع این نوع داروها از طریق داروخانه‌های منتخب مورد تأیید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می‌گیرد و به مراکز ترک اعتیاد مجوز‌داری که معاونت بهداشت آن را تأیید کرده باشد، ارائه می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به ثبت کد ملی بیماران در سامانه تیتک، عنوان کرد: «سازمان باید نظارت داشته باشد که هر فردی با چه میزان دوز تجویزی از این داروهای مخدر استفاده می‌کند و براساس همان دوز تجویزی دارو از طریق داروخانه به مراکز ارسال می‌شود. این مسیر بسیار شفاف خواهد بود و از بسیاری از مشکلاتی که اکنون با آن در توزیع داروهای ترک اعتیاد روبه‌رو هستیم و از سوء مصرف تا نشتی‌هایی که از سوی برخی مراکز ترک اعتیاد ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌شود.»

دکتر اسماعیلی با اشاره به سوء مصرف این نوع داروهای مخدر گفت: «اگر فردی از این داروها بدون نظر پزشک مربوطه استفاده کند دچار عوارض جدی در سلامتش خواهد شد.

وظیفه اصلی سازمان غذا و دارو حفظ جان و سلامت بیماران است. ناگفته نماند هنوز هیچ دستورالعملی ابلاغ نشده است و بعد از ابلاغ دستورالعمل داروخانه‌های عرضه کننده داروهای تحت کنترل، اعلام خواهد شد.»

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها