|
کدخبر: 323434

صادرات / واردات / واردات کالا

افزایش مبادلات تجاری با این کشور / گام های بلند برداشته شد

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه اضافه کرد: ایران برای اینکه بتواند صادرات خود را به روسیه افزایش دهد در گام نخست نیاز به تسریع روند صادرات دارد.

اقتصاد افزایش مبادلات تجاری با این کشور / گام های بلند برداشته شد

عبدالله مهاجر دارابی، نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، درباره وضعیت آخرین صادرات ایران به روسیه اظهاراتی داشت. او اعلام کرد که در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲، صادرات ایران به روسیه نسبت به دوره مشابه سال قبل (۱۰ ماهه سال ۱۴۰۱)، با رشد ۲۵ درصدی مواجه بوده است.

وی افزود: در کل سال ۱۴۰۱، ارزش صادرات ایران به روسیه ۷۵۱ میلیون دلار شد و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۱۴۰۲ از یک میلیارد دلار تجاوز کند با این حال این حجم از صادرات در شرایطی رقم خورده که روسیه سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار کالا وارد می‌کند.

مهاجر ادامه داد: با توجه به اینکه میان ایران و روسیه روابط سیاسی حسنه‌ای برقرار است و برای بسیاری از کالاهایی که در ایران مازاد بر نیاز تولید می‌شود، در روسیه تقاضا وجود دارد صادرات محصولات ایرانی به روسیه می‌تواند تا ۲۰ میلیارد دلار در سال رشد کند، همچنین ایران در ارتباط با روسیه از مزیت مسیر آبی دریای خزر برخوردار است.

وی از مواد غذایی، لبنیات و مرکبات به عنوان کالاهای ایرانی یاد کرد که می‌تواند بازار خوبی در روسیه داشته باشد و گفت: بخش خصوصی آمادگی افزایش صادرات را دارد و از پتانسیل مطلوبی در این زمینه برخوردار است با این حال تحقق این امر نیاز به ایجاد تسهیلاتی از سوی مسئولان دولتی دارد.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه اضافه کرد: ایران برای اینکه بتواند صادرات خود را به روسیه افزایش دهد در گام نخست نیاز به تسریع روند صادرات دارد.  

وی یادآورد شد: همچنین بی‌ثباتی قوانین تجارت دیگر عاملی است که مانع از تقویت صادرات ایران به روسیه با وجود آماده بودن بستر صادرات در بخش خصوصی می‌شود. قراردادهای تجار ایران با تجار روسیه سالانه بسته می‌شود اما صدور ناگهانی بخش‌نامه‌ها در  طول یک سال می‌تواند صادرکنندگان را در اجرای تعهدات ناتوان کند، اتفاقی که به از دست رفتن بازار آنها می‌انجامد.

مهاجر خاطرنشان کرد: در شرایطی که در ایران با قوانین صادراتی این چنین بر سر راه صادرکنندگان سنگ‌اندازی می‌‌شود، در ترکیه برای توسعه صادرات به بازار روسیه مشوق‌های صادراتی تعریف می‌شود.

عضو هیأت رئیسه اتاق ایران اظهار کرد: صادرکنندگان با اینکه ارز حاصل از صادرات خود را به دولت برگردانند مشکلی ندارند اما درخواست آنها از دولت این است که با قیمتی این ارز را خریداری کند که صادرات صرفه اقتصادی داشته باشد و با معادلات صادراتی جور دربیاید.

وی افزود: صادرکنندگان ایرانی هچنین با چالش تبادلات ارزی در تجارت با روسیه مواجه هستند و همه اینها هزینه صادرات ایران را در بازار رقابتی روسیه بالا می‌برد و از قدرت رقابت ایران در این بازار می‌کاهد؛ هرقدر کالایی در این بازار کیفیت و بسته‌بندی جذابی داشته باشد اما از نظر قیمت با محصولات مشابه قدرت رقابت نداشته باشد مشتری برای آن پیدا نمی‌شود.

تجارت-خارجی

پیش تر سفیر ایران در روسیه اعلام کرده بود:‌ همکاری‌های پولی و بانکی در حال گسترش است و توافقات خوبی در سفر اخیر آقای فرزین، رئیس کل بانک مرکزی به مسکو و دیدار وی با مقامات بانک مرکزی روسیه شکل گرفت که با اجرایی شدن این توافقات، بسیاری ازموانع پولی و بانکی برداشته می‌شود.

جلالی ابراز امیدواری کرد که مبادلات پولی و بانکی تهران - مسکو در سال ۱۴۰۳ به صورت روان‌تر انجام شود.

وی یادآور شد: مهمترین مقوله‌ای که در ارتقای پایدار تجارت داریم،‌ مسأله تسویه حساب‌ها است و اصولاً تجارت بر اساس یک تسویه حساب شفاف می ‌تواند شکل گیرد و اینکه تجار بتوانند ارتباطات خود را بهتر برقرار کنند؛‌ این همان موضوعی است که نظامات بانکی دو کشور در حال فراهم کردن بسترهای آن است.

وی در مورد ایجاد یک خط اعتباری در بانک نخست کشور روسیه برای حمایت از صادرات محصولات این کشور به ایران و امکان اقدام مشابه برای حمایت از محصولات ایرانی گفت: این گرایش در مجموعه مقامات کشور وجود دارد که این اتفاق بیافتد؛ عملا باید به صادرکنندگان کشور کمک کنیم.

وی با اشاره به جلسات خود با تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی که به منظور شرکت در نمایشگاه‌های کشور روسیه به مسکو سفر می‌کنند، گفت: آنها علاقه‌مند به فعالیت در بازار روسیه هستند، از طرفی، همگی درک کرده‌اند که بازار روسیه،‌ بازار بسیار بزرگی است و از سوی دیگر،‌ ایران هم با توجه به بهره‌مندی از زیرساخت‌ها و توانمندی‌های بسیار خوب، می‌تواند سهم مناسبی را از بازار روسیه به خود اختصاص دهد.

جلالی با اشاره به تلاش‌ها برای حل مشکلات در حوزه ترانزیت، لجستیک، پولی و بانکی، گمرکی و حوزه شناخت با هدف توسعه مناسبات ایران و روسیه گفت: معتقد هستم که ما نیز باید برای صادرکنندگان ایرانی تسهیلاتی همچون خط اعتباری را ایجاد کنیم تا آنها به صادرات کالاهای خود به روسیه تشویق شوند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها