|
کدخبر: 322330

خودروسازی / صنعت خودرو / بازار خودرو

تغییرات بزرگ در راه بازار خودرو / صنعت خودروسازی خصوصی می شود ؟

مدیرعامل یک شرکت خودروساز، که تمایلی به افشای هویت خود نداشت، به خبرنگار بازار اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که در این هفته به دست آورده است، با توافق مقامات دولتی، سهام یکی از دو شرکت خودروساز بزرگ به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

اقتصاد  تغییرات بزرگ در راه  بازار خودرو  / صنعت خودروسازی خصوصی می شود ؟

اوید محمدی؛ خبرنگار: آثار ضرر انباشته، دخالت دولتی و تصدی گری همراه با قیمت‌گذاری دستوری، بر صنعت خودرو تأثیر منفی گذاشته است. پس از گذشت دو دهه از شعار "خصوصی‌سازی خودروسازان"، به نظر می‌رسد دولت در مسیر واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی قرار گرفته است. کارشناسان معتقدند که در صورت انجام این واگذاری، عقب‌ماندگی صنعت خودرو می‌تواند جبران شود و چالش‌هایی که تاکنون حل نشده بودند، از بین برود و توسعه و سودآوری بهبود یابد.

مدیرعامل یک شرکت خودروساز که نخواست نامش فاش شود در مورد «خصوصی سازی خودروسازان» به خبرنگار «بازار» گفت: براساس شنیده ها طی هفته جاری با توافق سران قوا سهام یکی از دو خودروساز بزرگ به بخش خصوصی واگذار خواهد شد، البته برای این واگذاری مجمع فوق العاده ای نیز در آن شرکت برگزار خواهد شد.

این مدیرعامل که نخواست نامش فاش شود در خصوص روند خصوصی سازی به بازار توضیح داد: «طی سه ماهه نخست سال آینده نیز یکی دیگر از شرکت های خودروساز دولتی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. تحقق این موضوع می تواند به توسعه صنعت خودرو و سوددهی آن کمک شایانی کند.»

عباس علی آبادی وزیر صمت هفته گذشته به خبرنگار «بازار» اعلام کرده بود که واگذاری خودروسازان دولتی به بخش خصوصی براساس رقابت و مزایده انجام خواهد شد، به نظر می رسد که بزودی انتقال سهام دولت به بخش خصوصی انجام و باید منتظر برگزاری مزایده جهت واگذاری یک شرکت خودروساز دولتی طی روزهای پایانی سال جاری بود.

صنعت خودرو در ایران یکی از بزرگترین و مهم‌ترین صنایع کشور است. تاریخچه این صنعت به دهه ۱۳۴۰ بازمی‌گردد که با تأسیس شرکت خودروسازی ایران (ایران‌خودرو) و شرکت سایپا (سازمان ایرانیان پیشرو) آغاز شد. اما در سال‌های اخیر، با ورود شرکت‌های خارجی و اتخاذ سیاست‌های توسعه و تحریم‌ها، صنعت خودرو در ایران تغییرات قابل توجهی را تجربه کرده است.

با افزایش رقابت در بازار خودرو، کیفیت تولیدات نیز بهبود یافته است. برخی از خودروهای تولید شده در ایران مطابق با استانداردهای بین‌المللی هستند و به بازارهای خارجی نیز صادر می‌شوند. این امر باعث شده است که صادرات خودرو ایران نیز در سال‌های اخیر افزایش یابد.

اما در کنار موفقیت‌ها، صنعت خودرو در ایران نیز با چالش‌ها و مشکلاتی روبرو است. یکی از مشکلات اصلی، وابستگی به تکنولوژی و قطعات خارجی است. به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های اقتصادی، تأمین قطعات و تکنولوژی‌های پیشرفته از خارج از کشور دشوار است. همچنین، مشکلات مربوط به تأمین سوخت، ترافیک شهری، نقص زیرساخت‌ها و نظام مالی نیز از دیگر چالش‌هایی هستند که صنعت خودرو در ایران با آن روبه‌رو است.

منبع: بازار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها