|
کدخبر: 322054

اجاره خانه / بازار اجاره / قیمت مسکن

چکش دلار بر سر بازار مسکن / اجاره خانه در این شهر نجومی شد

با توجه به تغییرات شدید در قیمت دلار در چند روز اخیر، این اتفاق نیز بر سایر بازارها تأثیر گذاشته است.

اقتصاد چکش دلار بر سر بازار مسکن / اجاره خانه در این شهر نجومی شد

مسکن، به عنوان یکی از مشکلات جدی کشور، پس از تورم و نقدینگی، با مواجهه با نوسانات بالای نرخ دلار در ایران، به بازار مسکن آسیب می‌زند.

اما مشکل فقط به این دو گزینه ختم نمی‌شود بلکه ماهیت این بازار به‌گونه‌ای است که عوامل متعددی در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. اما شاید به جرات بتوان گفت مهم‌ترین مسئله در حوزه مسکن همان نرخ ارز است. تغییرات شدید قیمت دلار در چند روز اخیر و رسیدن قیمت آن به ۶۰ هزار تومان به بازار مسکن سرایت کرده و سودجویان را به سمت اجاره خانه‌های دلاری سوق می‌دهد.

به عنوان مثال فردی در اهواز مبلغ ۱۰۰۰ دلار ماهیانه بابت اجاره یک واحد ۵۰ متری دریافت می‌کند. برخی دیگر با مانور دادن روی قیمت دلار اقدام به فروش واحد‌های خود با قیمت ارزان‌تر می‌کنند.

آنطور که به نظر می‌رسد نیاز است تا نظارت بیشتری روی روند اجاره و فروش مسکن صورت گیرد.

اجاره خانه در کدام کشور‌ها گران‌تر است؟

هزینه اجاره خانه در هر کشور بستگی به منطقه، شهر و نوع مسکن دارد. اما به طور کلی، برخی از کشور‌هایی که اجاره خانه در آن‌ها گران‌تر است عبارتند از:

سن فرانسیسکو، آمریکا

هانوی، ویتنام

سنگاپور

لندن، انگلستان

زوریخ، سوئیس

هنگ کنگ

پاریس، فرانسه

نیویورک، آمریکا

نرخ-مسکن

به هر حال، هزینه اجاره خانه در هر کشور به میزان درآمد متوسط مردم و شرایط بازار املاک آن کشور بستگی دارد.

ارزان‌ترین کشور‌ها برای اجاره خانه

برخی از کشور‌هایی که اجاره خانه در آن‌ها ارزان‌تر است عبارتند از:

اوکراین

مالزی

تایلند

مکزیک

پرتغال

ترکیه

مصر

اندونزی

بلغارستان

رومانی

البته این لیست ممکن است تغییر کند و بستگی به منطقه و شهر‌های مختلف هر کشور دارد. همچنین، نرخ اجاره‌ها همیشه در حال تغییر است و باید بازار ملک مورد نظر را بررسی کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

از همه این مسائل گذشته آنچه ما را به سمت عادت‌های نامتعارف در بازار‌های مختلف می‌برد جای بسی تامل دارد. جدا از وجود معضلی به نام دلالان در بازار‌های مختلف عدم نظارت و قوانین درست تنظیم بازار باعث شده سودجویان قوانین ناقص فعلی را به راحتی دور زده و از درز‌های موجود در بازار استفاده و بر قیمت‌ها و شیوه پرداخت آن در بازار تاثیرات بیشماری گذارند. جالب این است که این دست از فشار‌ها به صورت کاملا مستقیم بر قشر ضعیف و متوسط بیشترین فشار را وارد می‌کند.

منبع: انتخاب
  • محمد ارسالی در

    این که قیمت زده هزار دلار در ماه اجاره ی عنی ماهی شصت میلیون هیچ جای اهواز حتی ۱۵ ۰متری هم بیشتر از ماهی ۱۵ میلیون نیست ای ن قیمت‌ها فیک وفقط کار ضد انقلاب که افکا ر. عمومی را بعد از پیروزی ملت در انتخابا ت بهم بریزد به نظر بنده سایت دیوار وشما که این اخبار دروغ وغیر واقعی را پخش کرده لاید اعدام بکنند که در عبرت برای دیگر ض د انقلابها باشد .بنده به جراعت میگم بعنو ان کسی که در اهواز زندگی میکنه این خبر د روغ

  • ناشناس ارسالی در

    توراخدا مسکن ارزان کنید بخدا دیگه توان م ستجری اساس کشی مردم ندارن نه پول داریم ا حاره زیاد بدیم نه توان داریم اساس کشی کن یم اقای رییسی کحای یادت قبل ریاست به اقا ی روحانی گفتی دادمردم دراوردی پس چرا خود ت خون مردم کردی توی شیشه چراهیچ کاری نکر دی توراخدابه فکرمستحرها هم باشین

  • ناشناس ارسالی در

    فکر می کنم باید عدد مربوط به اجاره در اه واز را عوض کنید. ماهی ۱۰۰۰ دلار برای یک واحد ۵۰ متری ؟ یعنی ماهی ۶۰ میلیون تومن ؟!

ارسال نظر