|
کدخبر: 322037

بازار انرژی/قیمت گاز/قیمت بنزین

رکورد مصرف انرژی شکست / ایران در رتبه اول!

آمار نشان می دهد که ایران رکورد مصرف انرژی در جهان را شکسته است.

اقتصاد رکورد مصرف انرژی شکست / ایران در رتبه اول!

مصرف سوخت در ایران، روند افزایشی پیدا کرده است و آنطور که آمار نشان می دهد، ایران رکورد مصرف انرژی در جهان را شکسته است.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالا و بیش از ۲ برابر میانگین جهانی است.

مصرف سوخت یکی از مسایل مهم و حیاتی در زندگی امروزی است. استفاده بهینه از سوخت‌ها، اعم از سوخت های فسیلی و سوخت‌های پاک، نه تنها به کاهش هزینه‌های اقتصادی کمک می‌کند بلکه در کاهش آلودگی محیط زیست و حفظ منابع طبیعی نیز تأثیرگذار است. افزایش آگاهی و استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین می‌تواند به بهبود کارایی و کاهش مصرف سوخت‌ها کمک کند.

حسین آبنیکی، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت امروز در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیریت انرژی، حساب و بازار بهینه‌سازی با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالا و بیش از ۲ برابر میانگین جهانی است و برای تولید و خدمات بیش از ۲ برابر دنیا انرژی مصرف می‌کنیم و این شدت رو به افزایش است، گفت: برخی توجیه می‌کنند که تولید ناخالص داخلی پایین است و این موضوع شدت مصرف انرژی را افزایش می‌دهد، در حالی که در برنامه‌های کنونی نیز به کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف مانند ساختمان، صنعت و حمل‌ونقل توجه ندارند.

وی با تاکید بر اینکه در صنعت خودرو بیشتر برنامه‌ها متمرکز بر تیراژ تولید و قیمت است و به کاهش مصرف توجهی نمی‌شود و تمرکزی بر مدیریت مصرف انرژی وجود ندارد، گفت: در سایر صنایع نیز شرایط بر همین روال است. در مناطق بسیار سردسیر کشت‌های گلخانه‌ای را توسعه می‌دهیم تا امنیت غذایی ارتقا یابد اما کمتر به این توجه داریم که این موضوع امنیت انرژی را دچار چالش می‌کند.

او با بیان اینکه اگرچه تولید افزایش یافته اما وضع مصرف انرژی نابسامان است، گفت: از همین رو برای آنکه در آینده در امنیت انرژی با چالش روبه‌رو نشویم باید برای ناترازی انرژی کشور فکری کنیم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان اینکه امروز بهینه‌سازی مصرف انرژی نه تنها یک انتخاب، بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، اظهار کرد: پیشنهاد برنامه ملی مدیریت مصرف انرژی را مطرح کردیم تا سهم هر کدام از صنایع در بخش‌های مختلف برای کاهش مصرف مشخص باشد.

وی افزود: هم‌اکنون روزانه معادل هفت میلیون بشکه نفت‌خام و انواع انرژی در کشور مصرف می‌شود و با کاهش ۵۰ درصدی و رسیدن به استاندارد شدت مصرف جهانی، می‌توانیم تا معادل ۳.۵ میلیون بشکه نفت‌خام کاهش مصرف انرژی داشته باشیم و از این مسیر سالانه ۸۰ میلیارد دلار درآمد برای کشور ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تولید نفت و گاز امسال رکوردهای تازه ثبت شد، اظهار کرد: اهداف صادراتی نیز تا حد قابل توجهی محقق شد و در انتقال و توزیع گاز و فرآورده‌های نفتی نیز عملکرد مناسبی داشتیم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: در بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به حساب بهینه‌سازی انرژی اختصاص یافت و دبیرخانه این حساب ایجاد و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها تدوین شد و در مجموع ۱۶ هزار میلیارد تومان پروژه بهینه‌سازی در بخش‌های مختلف صنعت نفت تعریف شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها