|
کدخبر: 319705 هادی خرسند

اختصاصی گسترش‌نیوز؛

قیمت عجیب خودروهای تصادفی / خودرو خارجی له شده هم قیمت پراید شد

قیمت گذاری خودروهای تصادفی بر اساس ترکیبی از عوامل مانند وضعیت خودرو، سن خودرو، بازار و تقاضا، تجهیزات و ویژگی‌های خاص و شرایط بازار صورت می‌گیرد. برای خرید یک خودرو تصادفی، مشتریان باید به موارد ذکر شده توجه کنند و با تحقیق و ارزیابی صحیح، قیمت مناسبی را برای خودرو انتخاب کنند.

اقتصاد قیمت عجیب خودروهای تصادفی  / خودرو خارجی له شده هم قیمت پراید  شد

قیمت‌گذاری خودروها تحت تأثیر چندین عامل قرار می‌گیرد. اگر خودروها وارداتی باشند، اداره تعیین ارزش گمرک بر اساس بررسی پروفرم‌ها و اینویس‌هایی که توسط شرکت سازنده خارجی صادر می‌شود، همچنین با در نظر گرفتن تعرفه‌ها و عوارض، قیمت را اعلام می‌کند. این روند در خصوص خودروهای تولید داخلی با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود. در واقع، نهادهای نظارتی و وزارتخانه‌های مربوطه توجه بیشتری به بخش تولیدات شرکت‌های خودروسازی داخلی دارند. در بازار خودرو شاهد خرید و فروش خودروهای تصادفی نیز هستیم. قیمت گذاری این خودروها هم قوانین خاص خود را دارد که در این گزارش نگاهی به قیمت گذاری این خودروها داریم.

مبانی اولیه قیمت‌گذاری

خرید و فروش خودروی دست‌دوم در بازار آزاد، مزایا و معایب خاص خود را دارد. شاید هیچ حد و مرزی برای سقف و کف قیمت‌ها وجود نداشته باشد ولی از سویی دیگر به دلیل رقابت تنگاتنگ بین بنگاه‌های خرید و فروش، می‌توان خیلی راحت‌تر نسبت به پیدا کردن گزینه موردنظر امیدوار بود؛ اما شاید ترسناک‌ترین نکته در این میان، آسیب‌های احتمالی به بدنه باشد که از چشم مشتری معمولی پنهان بماند و به دلیل برخی شیطنت‌ها از افشای آن به خریدار نیز امتناع ورزیده می‌شود.

کارشناسان چه می‌گویند؟

روال بررسی خودروی آسیب‌دیده در تصادف توسط کارشناسان، با برآورد آسیب به قسمت‌های اصلی صورت می‌گیرد. در صورت کشف رنگ‌شدگی، این‌که وسعت سطح رنگ چه میزان است و یا این‌که کدام بخش خودرو رنگ دارد، در اعلام نهایی قیمت مؤثر است. طبیعتاً رنگ‌شدن کاپوت خودرو نسبت به پایین گلگیر عقب سمت شاگرد از اهمیت بالاتری برخوردار است. کارشناسان بررسی می‌کنند که نیروی وارده ناشی از تصادف آیا در قسمت‌های حساس خودرو نیز مؤثر بوده یا خیر؟‌ درواقع کارشناسان نوع حساس بودن قطعات را از روی نحوه باز و بست و پیچ و مهره داشتن آن می‌سنجند. نکته جالب برای اظهارنظر کارشناسی درمورد خودروی تصادفی، دانش فنی و عملیات بازسازی خودرو است.

آسیب هر قسمت چقدر از قیمت خودرو کم می‌کند؟

فرمول ثابت و مشخصی برای برآورد کاهش قیمت نمی‌توان پیدا کرد اما بسته به این که چه قسمتی آسیب دیده باشد، می‌توان تخمینی از افت قیمت ارائه داد.

آسیب قطعاتی که با پیچ و مهره متصل هستند (قطعات جداشدنی)، مثل گلگیرهای جلو و درها حدود چهار درصد در افت قیمت خودرو تأثیر می‌گذارند.

اگر تصادف از ناحیه عقب خودرو صورت بگیرد، افت قیمت خودرو بیشتر می‌شود؛ به دلیل اینکه قطعاتی مثل گلگیرهای عقب، جداشدنی نیستند؛ این موضوع حدود ۵ درصد در افت قیمت خودرو تأثیر دارد.

قطعاتی مانند شاسی و سینی بغل شاسی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند نیز هرکدام حدود ۵ درصد در افت قیمت خودرو اثر می‌گذارند.

در صورتی که خودرو از سقف دچار آسیب شود این موضوع موجب می‌شود حدود ۱۰ درصد قیمت خودرو با افت مواجه شود.

ستون‌های بغل سقف (کلاف‌ها) نیز در صورت آسیب‌دیدن نیز حدود ۵ درصد در کاهش قیمت خودرو اثر می‌گذارد.

خودرو تصادفی که به‌صورت کامل رنگ شود چون میزان خسارتش زیاد بوده است، بنابراین حدود ۶۰ درصد افت قیمت نسبت به نمونه سالم و فابریک هم‌ردیف خود خواهد داشت.

راهکار حرفه‌ای‌ها

همیشه فرض را بر رنگ‌دار بودن خودرو بگیرید. البته این را هم در نظر داشته باشید که افراد معمولی نمی‌توانند رنگ‌دار بودن بی‌نقص یک خودرو را تشخیص بدهند. ترمیم صافکارها و نقاش‌های حرفه‌ای را تنها افرادی از جنس خودشان می‌توانند تشخیص بدهند. به همین خاطر است که توصیه اکید می‌شود خودرو را پیش از خرید نزد یک کارشناس کارکشته ببرید. برخی از فروشندگان و دلالان کهنه‌کار به‌منظور تسریع در روند خرید و فروش، پیش از درخواست مشتری خودرو را توسط کارشناسان رسمی بررسی می‌کنند و در صورت نیاز برگه اظهارنظر را در اختیار او قرار می‌دهند. در این مورد حتماً درباره تاریخ آخرین کارشناسی حساس باشید.

قیمت خودروهای تصادفی در بازار

با افزایش قیمت خودروها و تورم افسار گسیخته جوانان توانایی خرید خودروهای تصادفی را هم ندارند. در جدول زیر مشاهده می کنید که  تندر۹۰ تصادفی هم قیمت با پراید صفر معامله می شود.

مدل خودرو قیمت تصادفی قیمت سالم سال ساخت
تندر۹۰ ۳۷۰/۰۰۰/۰۰۰ ۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ۹۷
۲۰۶ تیپ ۲ ۹۴/۰۰۰/۰۰۰ ۲۷۵/۰۰۰/۰۰۰ ۸۹
پژو پارس ۱۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ۲۶۰/۰۰۰/۰۰۰ ۹۱

۲۰۶-تصادفی

پژو-پارس-تصادفی

تندر-تصادفی

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها