|
کدخبر: 317756

قیمت طلا| انس جهانی طلا

بازار طلا در انتظار یک تصمیم سرنوشت ساز / پیش بینی قیمت احتمالی فلز زرد

قیمت هر اونس طلا در روز گذشته به حدود ۲۰۴۰ دلار اصلاح شد و از آن زمان در یک محدوده مشخص در حال رنج زدن است. به نظر می‌رسد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا داده‌های تورم مربوط به ماه دسامبر ۲۰۲۳ آمریکا در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) فردا منتشر شود.

اقتصاد بازار طلا در انتظار یک تصمیم سرنوشت ساز / پیش بینی قیمت احتمالی فلز زرد

گزارش فردا از شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه دسامبر بسیار اهمیت دارد، زیرا تأثیر زیادی بر سیاست‌های آتی فدرال رزرو خواهد داشت و بر روند کوتاه‌مدت بازار طلا تأثیر خواهد گذاشت. بر اساس داده‌های اخیر، تورم در آمریکا همچنان بالاتر از هدف ۲٪ است و اظهارات مقامات فدرال رزرو باعث شده است که انتظار سرمایه‌گذاران از بازگشت به سیاست انبساطی در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد. این امر باعث افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری شده و بر طلا تأثیر منفی داشته است.

انتظار می‌رود شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه دسامبر در بازه یک ساله ۰.۱٪ بالاتر از ماه نوامبر و برابر با ۳.۲٪ اعلام شود. CPI نیز پیش‌بینی می‌شود ۰.۲٪ پایین‌تر از ماه نوامبر و برابر با ۳.۸٪ اعلام شود.

در همین حال، حس و حال صعودی بازار سهام باعث شده تا تمایل کمتری به دارایی‌های امنی مثل طلا وجود داشته باشد. احتمال می‌رود فدرال رزرو بالاخره در سال ۲۰۲۴ نرخ بهره را کاهش دهد. با این حال، مشخص نبودن زمان کاهش نرخ بهره مانع از صعود دلار شده و به حفظ قیمت طلا کمک کرده است. البته قیمت هر اونس طلا روز دوشنبه به پایین‌ترین سطح خود در سه هفته اخیر رسید که نشان می‌دهد علیرغم فاکتورهای مثبت، ممکن است در حال حاضر یک روند نزولی غالب وجود داشته باشد.

امروز داده اقتصادی مهمی که بتواند بر بازار تاثیر بگذارد منتشر نخواهد شد. احساسات کلی بازار می‌تواند بر قیمت طلا در کوتاه‌مدت تاثیر بگذارد. به همین خاطر، عدم وجود تقاضای بالا برای خرید این فلز زرد ممکن است به تداوم روند نزولی دو هفته اخیر منجر شود.

انتظار می‌رود طلا به رنج زدن خود تا زمانی که بین میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه (۲٬۰۴۵ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲٬۰۱۵ دلار) قرار دارد ادامه دهد.

شاخص قدرت نسبی (RSI) ۱۴ روزه نیز پایین‌تر از نقطه میانی خود قرار گرفته است که باعث شده تاثیر مثبت تقاطع صعودی که روز جمعه رخ داد تا حدودی محدود شود. روز جمعه میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه از همتای ۲۰۰ روزه خود فراتر رفت و یک تقاطع صعودی را تشکیل داد.

در صورت افزایش قیمت، طلا ابتدا باید مقاومت ۲٬۰۴۵ دلاری را از میان بردارد. پس از آن، مقاومت دیگری در حوالی ۲٬۰۵۴ دلار یعنی بالاترین قیمت روز جمعه وجود دارد و اگر این سطح شکسته شود، مسیر برای آزمایش سقف ۲٬۱۰۰ دلاری باز خواهد شد.

در سمت مقابل، نخستین سطح حمایتی در ۲٬۰۱۵ دلار، حوالی محل تلاقی میانگین‌های متحرک قرار دارد. در صورتی که قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند، احتمال تداوم ریزش تا ۲٬۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

 

منبع: میهن بلاکچین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها