|

بخوانید :

کدخبر: 260306

آخرین جزئیات از افزایش حقوق بازنشستگان

در نشستِ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشتِ هیات دولت، بازهم افزایش مستمری بازنشستگان کارگری به تصویب نرسید؛ بازنشستگان حقوق اردیبهشت خود را بدون افزایش دریافت کرده‌اند و همچنان در انتظار تصویب افزایش مستمری‌ها هستند.

اقتصاد آخرین جزئیات از افزایش حقوق بازنشستگان

حسن صادقی گفت: توصیه می‌کنیم مصوبه تامین اجتماعی را سریع تصویب و برای اجرا به سازمان برگردانند تا بازنشستگان آرامش فکری و روانی پیدا کنند؛ بازنشستگان دیگر بیش از این نمی‌تواننند منتظر بمانند.

در نشستِ چهارشنبه بیست و یکم اردیبهشتِ هیات دولت، بازهم افزایش مستمری بازنشستگان کارگری به تصویب نرسید؛ بازنشستگان حقوق اردیبهشت خود را بدون افزایش دریافت کرده‌اند و همچنان در انتظار تصویب افزایش مستمری‌ها هستند؛ بیش از دو هفته است که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مصوبه‌ی افزایش مستمری‌ها را برای تصویب نهایی به هیات دولت فرستاده اما مشخص نیست چرا در تصویب و ابلاغ تاخیر می‌شود؟

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این رابطه می‌گوید: متاسفانه بازهم افزایش مستمری بازنشستگان مصوب نشد و تکلیف را مشخص نکردند؛ حتی دلایلی را که منجر به‌عدم تصمیم گیری شده، اعلام نمی‌کنند تا جامعه کارگری بتواند با مذاکره مشکل را حل کند؛ در واقع بازنشستگان را در خوف و رجاء نگه داشته‌اند و این شیوه، برخورد مناسبی با جامعه ۱۲ یا ۱۳ میلیون نفریِ خانواده‌ی بازنشستگان کارگری کشور نیست.

او اضافه می‌کند: به نظر می‌رسد این نحوه برخورد، فقط فرصت خریدن برای اتخاذ یک تصمیم ناعادلانه است که در طول دوران‌های گذشته سابقه نداشته است؛ ما به این برخورد معترض هستیم؛ دولت نباید باعدم تصویب مصوبه‌ی شورایعالی کار برای بازنشستگان، بستر نارضایتی را فراهم کند؛ براساس قانون، افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ابتدا توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تصویب هیئت مدیره این سازمان می‌رسد. سپس این مصوبه در مرحله بعد به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل داده می‌شود تا جهت بررسی و تصویب، در جلسه هیئت دولت مطرح نماید. به عبارتی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزایش مستمری به اندازه‌ی مصوبات شورایعالی کار را تصویب کرده، سازوکارهای اجرای آن دیده شده و منابع نیز برای آن فراهم شده است؛ دولت صرفاً تایید کننده‌ی نهایی این مصوبه است. برای اینکه بداند سهم خود را که در بودجه مصوب شده، برای پیشبرد مصوبه پرداخت کند؛ دولت نباید در امضای مصوبه‌ی هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی تعلل کند و جامعه بازنشستگان را دچار نگرانی و سردرگمی سازد.

صادقی با بیان اینکه «از یکسو افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب نمی‌کنند و از سوی دیگر، آزادسازی قیمت‌ها صورت می‌گیرد» اضافه می‌کند: این برخورد دوگانه به ضرر کارگران و بازنشستگان است و نشان می‌دهد تفکر علمی و حساب شده پشت تصمیم گیری‌های اقتصادی نیست؛ دولت نباید اقتصاد و معیشت را دنده خلاص به حال خود رها کند؛ اکنون مساله معیشت به حال خود رها شده و تورم ترمز بریده و هیچ کس جلودارش نیست. تصمیمات دولت باید به گونه‌ای باشد که اوضاع را به سمت بهبود پیش ببرد نه اینکه باعدم تصویب افزایش مستمری ها، این ترمزبریدگی و رهاشدگی تشدید شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید بر اینکه باید بگذارند حقوق بازنشستگان براساس قانون افزایش یابد؛ می‌گوید: اگر به سرعت افزایش مستمری بازنشستگان تصویب و برای اجرا به سازمان ابلاغ نشود، هفته آینده فکری به حال رساندن صدایمان به گوش دولتمردانِ مخالفِ حق طلبی بازنشستگان تأمین اجتماعی، می‌کنیم و از مسیرهای مختلف احقاق حق را دنبال خواهیم کرد؛ شاید یکی از این مسیرها، حضور در تجمعی عظیم باشد. ما در مقابل اجحاف نسبت به بازنشستگان ساکت نمی‌نشینیم.

صادقی ادامه می‌دهد: کارگران نه نقشی در آزادسازی ارز و حذف ارز ترجیحی داشته‌اند نه مسبب تخریب اقتصاد بوده‌اند؛ همواره در جبهه نظام ایستاده‌اند و برای سازندگی و پیشرفت کشور از جان مایه گذاشته‌اند؛ حالا عادلانه نیست که با این بی‌توجهی‌ها تنبیه شوند؛ ما به دولتمردان توصیه می‌کنیم با تصویب افزایش مستمری بازنشستگان، اجازه ندهند بین این گروه از زحمتکشان کشور و دولتمردان شکاف و فاصله بیفتد؛ بازنشستگان از منابع داخلی سازمان تامین اجتماعی حقوق می‌گیرند و از بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند؛ دولت برای انجام تعهدات ۴۰ساله خود، فقط ۹۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه در نظر گرفته و آن را به صورت سهام شرکت‌های اغلب ورشکسته به سازمان می‌پردازد؛ ما این رفتار را به اجبار پذیرفته‌ایم و در مقابل توقع داریم تصمیم گیری‌ها به نفع ثروتمندان و اغنیا نباشد؛ دولت در کنار بازنشستگان و محرومان بایستد.

او می‌افزاید: تخم مرغ یک شبه از ۴۱ هزار تومان به ۷۵ هزار تومان می‌رسد اما افزایش حقوق بازنشستگان متوقف می‌شود درحالیکه این افزایش هیچ باری روی خزانه نیست؛ بازنشستگان به این شیوه برخورد معترضند و انتقاد جدی دارند؛ توصیه می‌کنیم مصوبه تامین اجتماعی را سریع تصویب و برای اجرا به سازمان برگردانند تا بازنشستگان آرامش فکری و روانی پیدا کنند؛ بازنشستگان دیگر بیش از این نمی‌تواننند منتظر بمانند.

منبع: ایلنا
 • معترض ارسالی در

  مابازنشستگان ومستمری بگیران ازهرگونه تجم ع اعتراضی به منظوربهبودوضعیت معیشتی استق بال می کنیم

 • احمد ارسالی در

  اقای صادقی لطفا اعلام تجمع سراسری کارگران وبازنسستگان را اعلام کنید

 • ایرانی ارسالی در

  متاسفانه اکثر دولتمردان ایران انسانهای ن اسالمی هستند.ظاهرا مشتی بیمار روانی در ت یمارستانی جمع شده اند تا برای سرنوشت وزن دگی ایرانیان نظر بدهند.آنچه در این میان مهم نیست آرامش و آسایش و گذران مناسب زند گی عموم مردم ایران است. بدبختی ما بازنشس ته ها این است که سرنوشت و آینده مان به ن ظر مشتی آدم عقده ای گره خورده که همه ثرو ت مملکت را فقط برای هیئت حاکمه روا میدار ند نه برای کسانی که عمری به این مملکت خد مت کرده اند.کجاست عدالت خداوند؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  هرچی احمق جمع شده ان در هیت دولت چرا با بازنشتگان تامین اجتماعیی این برخورد انجا م میشود دولت مجلس همه بی مسولیت پول خود مون سی سال پرداخت کردیم بما نمیدهن چرا ت مام بازنشتگان تامین اجتماعی باید در اعتر اض به به تصویب نشدن حقوق بازنشتگان تامین اجتماعی اعتراض کنیم همه چیز دویست برابر رفته بالا

 • ناشناس ارسالی در

  بازنشستگان و خانوادها شون باید هوشیار با شن اربابان زر و زور و تزویر مخوان هزینه یارانه را مثل همیشه باندازن رو دوش انها

 • احمد صالح پور ارسالی در

  اینها همش از بی کفایتی دولته که میخوان ب ا گرسنگی دادن به مردم به اونها حکومت کنن وگرنه چطور برای گران کردن وبوجود اوردن تورم سریعا تصمیم گیری میشه ولی برای افزا یش حقوق بازنشستگان این هم جلسه بی نتیجه برگزار میشه

 • ناشناس ارسالی در

  فقط فقط دروغ میگن

 • ناشناس ارسالی در

  مثل من چه خاکی به سرش بریزه با یک ونیم میلیون

 • ناشناس ارسالی در

  در زمان دولت اقای روحانی ما فروردین ماه حقوق اضافه را می گرفتیم ولی متاسفانه این دولت حساب کتاب درستی ندارد

 • ناشناس ارسالی در

  یک عده افراد ثروتمند و بی کفایت و از خدا بی خبر نشستن توی مجلس و دولت که برای این ملت مظلوم تصمیم میگیرند کسانی که برای رسیدن به صندلی مجلس و دولت میلیاردی هزینه میکنه ، به فکر ملت نیست و درد مردم رو نمیفهمه. لعنت خدا بر همه کسانی که بفکر استسمار و استعمار مردم هستند .

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...