|

بخوانید :

کدخبر: 212526

آخرین خبرها از بازار آلت کوین ها/ رقابت دوج و شیبا ادامه دارد

رشد سرسام‌آور قیمت میم کوین‌هایی مانند شیبا اینو در چند ماه اخیر، باعث شده است تا برخی از اعضای جامعه ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها روی بیاورند اما آیا ظهور این توکن‌ها که عمدتاً کاربرد خاصی هم ندارند، می‌تواند برای رشد اکوسیستم ارزهای دیجیتال مفید باشد؟

در یک سال گذشته، با رشد قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال، چهره‌های جدیدی وارد این بازار شدند و فرهنگ این حوزه تا حدودی تحت‌تأثیر قرار گرفته است. سال ۲۰۲۱ تا به اینجای کار سال جهش بازار ارزهای دیجیتال بوده است. عرضه اولین صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) بیت کوین تاریخ آمریکا، نشانه‌ای برای تبدیل‌شدن ارزهای دیجیتال به یکی از جریان‌های اصلی اقتصاد است و می‌تواند سطح دسترسی سرمایه‌گذاران به این کلاس دارایی را افزایش دهد.

ورود اعضای جدید به بازار ارزهای دیجیتال در طول سال ۲۰۲۱، تأثیر عمیقی بر فرهنگ کلی این اکوسیستم گذاشته است. در این مدت آرمان‌هایی مانند حفظ حریم خصوصی و برخورداری از یک ابزار ذخیره ارزش قابل‌اعتماد، با روی کار آمدن میم کوین‌ها کمی به حاشیه رفت. اکنون استفاده از میم‌های مشهور برای ابراز احساسات، در جامعه ارز دیجیتال توییتر فراگیر شده است؛ جایی که کاربران هر روز به هم «صبح بخیر» می‌گویند و با احترام خاصی یکدیگر را «سِر» صدا می‌زنند.

اکنون اما میم کوین‌هایی مانند دوج کوین و شیبا اینو که با تصاویر سگ‌ها و حیوانات خانگی مشهور شده‌اند، بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده‌اند و این موضوع طرفداران افراطی بیت کوین را تا حدی آزرده‌خاطر کرده است. دیگر حتی رسانه‌های خبری مرجع هم نمی‌توانند از صحبت کردن درباره رشد فرهنگ میم کوین‌ها اجتناب کنند.

ورود اعضای جدید به بازار ارز دیجیتال در حال تغییردادن چشم‌انداز این اکوسیستم است و در ادامه این مطلب هم قصد داریم چگونگی تغییر فرهنگ جامعه ارز دیجیتال و تأثیرگذاری میم کوین‌ها بر این بازار را مورد بررسی قرار دهیم.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که میان ارزهای مطرح بازار، دوج کوین تا به اینجا بیشترین میزان جستجوی سال ۲۰۲۱ آمریکا را به خود اختصاص داده است و در مقایسه با بیت کوین که در رده دوم قرار گرفته، ۲.۳ میلیون بار بیشتر جستجو شده است.

ارز دیجیتال دوج کوین پیش از جهش بازار در سال ۲۰۱۷، به‌عنوان یک شوخی با تصویر مربوط به یک سگ نژاد شیبا اینو دوست‌داشتنی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد.

دوج کوین تا همین اواخر توسعه و به‌روزرسانی‌های بسیار محدودی را تجربه کرده بود و هیچ نقشه راهی برای آینده این این ارز دیجیتال وجود نداشت. در سال ۲۰۲۱ اما، جامعه ارز دیجیتال بار دیگر این پروژه را احیا کرد و قیمت آن را از زیر ۰.۰۱ دلار به اوج ۰.۷۳۸ دلاری رساند و حمایت‌های ایلان ماسک هم جایگاه این میم کوین را تا حدی تثبیت کرد. موفقیت دوج کوین در ادامه باعث شد تا تیم‌هایی با هدف به روزرسانی و افزودن قابلیت‌های جدید به شبکه این ارز دیجیتال تشکیل شود.

در رده‌بندی برترین ارزهای بازار از نظر حجم جستجوی سالانه در ایالات متحده، شیبا اینو در رده چهارم قرار گرفته است. با اینکه قیمت و محبوبیت این میم کوین تا آوریل (فروردین) سال جاری افزایش معنی‌داری را تجربه نکرده بود، توانسته بسیار از پروتکل‌های لایه اول و پروژه‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را پشت سر بگذارد و پایین‌تر از بیت کوین و اتریوم در رده چهارم قرار گیرد.

سگ‌هایی که محبوب‌تر می‌شوند

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذارانی که به‌تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند، به‌جای آنکه به‌دنبال یک محصول مالی کارآمد و ابزاری برای ذخیره ارزش باشند، به سراغ توکن‌های با عرضه کل بالا و بعضاً نامحدودی می‌روند که خود را «بهترین دوست آدم‌ها» معرفی می‌کنند و به سرمایه‌گذاران وعده ثروت‌‌اندوزی یک‌شبه را می‌دهند.

میم کوین‌ها اکنون تا حدی محبوب شده‌اند که وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) یک صفحه ویژه برای رده‌بندی این توکن‌ها راه‌اندازی کرده است؛ فهرستی در حال رشد که اکنون نام بیش از ۱۸۰ توکن در آن دیده می‌شود.

برخی از شرکت‌های مطرح فعال در حوزه ارائه خدمت مالی مانند کارگزاری رابین هود (Robinhood)، بدون توجه به نظر تحلیل‌گران و طرفداران بیت کوین درباره ناکارآمدی این بخش نوظهور، دوج کوین را به بازار خود اضافه کرده‌اند و تاکنون هم درآمد قابل‌توجهی از معاملات این ارز دیجیتال داشته‌اند. این اتفاق نشان می‌دهد که میم کوین‌ها نظر کارگزاران دیگر را هم به خود جلب کرده‌اند؛ شرکت‌هایی که درآمد آنها وابسته به کارمزد معاملات است و با ورود کاربران جدید می‌توانند پول بیشتری به جیب بزنند.

کوین بیس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آمریکا، هم دوج کوین و شیبا اینو را به فهرست ارزهای خود اضافه کرده است. اضافه‌شدن شیبا اینو به کوین بیس با افزایش قیمت این میم کوین در ۲۷ اکتبر (۵ آبان) همراه بود و به‌دنبال آن افزایش بی‌سابقه تقاضا از سوی کاربران باعث شد تا سیستم این صرافی از دسترس خارج شود.

شاید سرمایه‌گذاران جوان‌تر بیت کوین را به چشم یک ارز قدیمی نگاه کنند که ممکن است قیمت آن در آینده بالا برود، اما بیشتر آنها معتقدند که بیت کوین در این مقطع آنها را ثروتمند نخواهد کرد. از طرفی دیگر قیمت شیبا اینو در کمتر از ۳۰ روز رشدی ۱۰۰۰ درصدی داشته است و پایین‌بودن قیمت آن همچنان برای برخی از سرمایه‌گذاران جذاب به نظر می‌رسد.

آینده میم کوین‌ها چگونه خواهد بود؟

آن‌طور که پیداست میم کوین‌ها آمده‌اند که بمانند و فهمیدن این موضوع که آنها چه تأثیر بر بازار می‌گذارند و در آینده به چه سمتی می‌روند، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران باهوش‌تر ایده خوبی باشد.

دوج کوین و شیبا اینو هر کدام به نوعی نماینده جریان بزگ‌تری هستند که در آن اکوسیستم بلاک چین در حال حرکت از شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار، به سمت شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام است. در این جریان دوج کوین نماینده ارزهایی مانند بیت کوین است که از سازوکار اثبات کار استفاده می‌کنند و شیبا اینو نماینده آن دسته از توکن‌هاست که بر بستر شبکه‌های مبتنی بر اثبات سهام عرضه می‌شوند، از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و از ویژگی‌های برخوردار هستند که در نسخه دوم شبکه اتریوم وجود دارد.

دوج کوین توکنی برای قدیمی‌های بازار ارز دیجیتال است؛ کسانی که ترجیح می‌دهند از یک شبکه امن استفاده کنند که در ذخیره و انتقال ارزش قابل‌اعتماد است. از طرفی دیگر، شیبا اینو نسل جدید میم کوین‌هاست که با راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ (ShibaSwap) و مجموعه شیبوشی (Shiboshi)، وارد بازار امور مالی غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمثلی (NFT) شده است.

سیر تکامل رفتاری بازار ارزهای دیجیتال

ایده بیت کوین و ارزهای دیجیتال برخواسته از تفکر مبارزان طرفدار استقلال مالی، سایفرپانک‌ها و مردم آزادی‌خواه است؛ کسانی که قصد داشتند بار دیگر حاکمیت نظام مالی را در دست بگیرند و از شر سیستم متمرکز بانکداری جهانی خلاص شوند.

با گذشت زمان و رشد اکوسیستم ارزهای دیجیتال، بسیاری از این آرمان‌ها به سمت مفاهیمی رفت که برای جامعه بزرگتری از کاربران جذابیت داشت.

با اینکه اعضای قدیمی جامعه ارز دیجیتال تمایلی به پذیرش این موضوع ندارند، یکی از راه‌های جلب مشارکت بیشتر در بازار و به‌دنبال آن افزایش قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها، ظهور بخش‌های فرعی جدید مانند میم کوین‌هاست؛ بخشی که وابسته به علایق عموم مردم به چیزهایی مانند شخصیت‌های ابرقهرمانی، تیم‌های ورزشی و شوخی‌های ادامه‌دار با تصاویر طنز اینترنتی است.

اینها درست همان چیزهایی هستند که هر روز در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند، در دورهمی‌های شبانه درباره آنها صحبت می‌شود و بیشترین شانس را برای تأثیرگذاری بر شناخت مردم دارند. بنابراین میم کوین‌ها می‌توانند بر پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال تأثیر مثبتی داشته باشند.

 

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...