|
کدخبر: 175284 رویا رئیسی

در گفت‌وگوی گسترش نیوز با رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک‌چین مطرح شد:

ابهام جدی در سرنوشت صرافی‌های دیجیتال

مسدودسازی درگاه‌ها به طور مستقیم و در کوتاه‌مدت دارایی‌های کاربران را تهدید نمی‌کند، بلکه فقط راه را بر خرید سریع و راحت رمزارزها می‌بندند.

اقتصاد ابهام  جدی در سرنوشت صرافی‌های دیجیتال

مجید خاکپور رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین در گفتگو با گسترش نیوز گفت: هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که مسدودسازی درگاه‌های فعالان تبادل رمزارز به طور کامل متوقف شده است. چرا که هنوز آخرین مکاتبه رسمی در اسفندماه ۹۹ توسط شاپرک، خطاب به ارائه‌دهندگان خدمات درگاه‌های ریالی در این رابطه، باطل اعلام نشده است یا نامه جدیدی در رد آن، به آن‌ها ابلاغ نشده است.

خاکپور

بانک مرکزی هنوز پاسخی به درخواست رئیس‌جمهور نداده است

وی افزود: درست است که دستور توقف مسدودسازی درگاه‌ها، از سوی رئیس‌جمهوری خطاب به رئیس بانک مرکزی مطرح شده است، اما هنوز از طرف بانک مرکزی در این رابطه پاسخ یا واکنشی را شاهد نبوده‌ایم. در نتیجه ما هنوز نگران برخوردهای سلبی و مسدودسازی احتمالی هستیم. متأسفانه تأثیر اخبار فنی بر روی سرمایه‌گذاری بر روی پلتفرم‌های ارائه خدمات خریدوفروش رمزارزها مشهود بوده است و کاربران زیادی نیز تحت تأثیر این اخبار، اقدام به انتقال دارایی‎های خود به خارج از کشور کرده‌اند. بنابراین ای کاش بانک مرکزی در این رابطه اطلاعیه‌ای را صادر می‌کرد که هم کاربران و هم فعالان در زمینه تبادل رمزارزها، از این بلاتکلیفی و نگرانی خارج می‌شدند.

مجلسی‌ها به دنبال برخورد سلبی نیستند

خاکپور تأکید کرد: انجمن بلاکچین و سایر تشکل‌های صنفی شامل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن فینتک، مذاکرات مفصلی با اعضای محترم مجلس شورای اسلامی داشته است. در این مذاکرات، نماینده‌های محترم مجلس اعلام کرده‌اند که آن‌ها با مسدودسازی و برخورد سلبی موافق نیستند، بلکه آنها خواهان قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال بوده و هستند.

خطرات نادیده گرفتن نیاز مردم در بازار رمز ارزها

رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین خاطرنشان کرد: رمز ارزها موضوع جدیدی در همه دنیا هستند و هنوز در خیلی از کشورها در این رابطه قانون‌گذاری کاملی صورت نگرفته است، هر چند که روند قانون‌گذاری در این رابطه آغاز شده است و با جدیت در آن کشورها ادامه دارد. با این وجود، هنوز در بیشتر کشورهای دنیا یکی از ریسک‌های مطرح در بازار ارزهای دیجیتال، ریسک‌های قانونی است. به این ریسک‌ها، ریسک‌های دیگری مثل نوسانات شدید قیمت‌ها، تأثیرپذیری آنی و شدید از اخبار، عدم امکان کنترل قیمت به دلیل غیرمتمرکز بودن را نیز باید اضافه کرد. عدم آگاهی و شناخت مردم نسبت به این ریسک‌ها یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های فعالان تبادل رمزارزها است و تلاش‌های زیادی از سوی آن‌ها برای افزایش آگاهی و دانش کاربران در این رابطه در حال انجام است. با این حال، اگر برای مدیریت این ریسک‌ها در راستای نادیده گرفتن نیاز مردم اقدام کنیم، هم مردم را به سمت روش‌های زیرزمینی هدایت کرده‌ایم که نتیجه آن افزایش پرونده‌های کلاه‌برداری می‌شود و هم در نتیجه این اقدامات، کاربران احتمالاً به سراغ پلتفرم‌های خارجی می‌روند که بارها شاهد بوده‌ایم به دلایل واهی اقدام به بلوکه کردن دارایی‌های کاربران ایرانی کرده‌اند.

مسدودسازی احتمالی درگاه‌ها، در کوتاه‌مدت خطری برای دارایی‌های مردم ایجاد نمی‌کند

خاکپور در ادامه گفت: مسدودسازی درگاه‌ها به طور مستقیم و در کوتاه‌مدت دارایی‌های کاربران را تهدید نمی‌کند، بلکه فقط راه را بر خرید سریع و راحت رمزارز ها می‌بندند. در صورت مسدود شدن درگاه‌های ریالی، کاربران کماکان می‌توانند، رمزارزهای خود را به کیف‌های دیگر خود انتقال دهند یا معادل ریالی آن را دریافت کنند. پس عملاً به جز امکان پرداخت ریالی، تمامی سایر خدمات پلتفرم‌ها و صرافی‌های ایرانی حتی با وجود مسدود شدن درگاه‌های ریالی توسط آن‌ها قابل ارائه خواهد بود.

آیا ورود فرابورس به حوزه ارزهای دیجیتال مفید هست؟

رئیس کارگروه تبادل انجمن بلاک چین در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: ورود نهادهایی مشابه فرابورس به موضوع رمزارزها در تعدادی از کشورها صورت گرفته است اما این امر لازم است با بررسی دقیق و کارشناسانه انجام شود. اگر با روش‌های ناپخته این ورود انجام شود، به مانند موارد مشابه با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم بود، در نتیجه هر گونه اقدام در این رابطه، ضروری است با مشورت و مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...