|
کدخبر: 167880

قیمت دستگاه ماینر در ایران چقدر است؟

این روز‌ها تب خرید و معاملات ارز‌های دیجیتال بعد از سقوط بورس بالا گرفته است و بسیاری از سهامداران برای جبران ضرر و زیان‌ها خود در بورس به این بازار پناه آورده اند. البته که در این یک هفته بازار ارز‌های دیجیتالی هم حال و روز خوشی را نداشته است و حتی روز گذشته قیمت بیت کویت به زیر ۵۰ هزار دلار سقوط کرد.

اقتصاد قیمت دستگاه ماینر در ایران چقدر است؟

در این بین، برخی‌ها یک گام جلوتر گذاشته اند و به دنبال ماین کردن یا استخراج ارز‌های دیجیتالی به خصوص بیت کوین هستند. 

هر چند ماین کردن تا اواخر سال ۱۳۹۷ خوب بود، اما در تابستان سال ۱۳۹۸ موجی از برخورد‌ها با ماینر‌ها در ایران آغاز شد.

تصویب مصوبه ماینینگ در دولت

در ۱۳ مرداد ۹۸ بود که دولت عزم کرد تا ماینینگ را در چارچوب قواعدی و قوانینی بپذیرد از این رو مصوبه ماینینگ در دولت به تصویب رسید. این مصوبه ماینینگ را به‌عنوان یک فعالیت قانونی به رسمیت شناخت، اما ماینر‌ها ملزم شدند که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنند. همچنین ماینینگ با برق کشاورزی، صنعتی، خانگی و تجاری ممنوع اعلام شد. بر اساس این مصوبه، ماینر‌ها باید از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کنند که با قیمت متوسط هر کیلووات ۹۶۵ تومان، این تعرفه تقریباً ۹ برابر بیشتر از برق صنعتی بود که ماینر‌ها قبلاً از آن استفاده می‌کردند.

تغییر در قوانین مربوط به تأمین برق مراکز ماینینگ

در فروردین ماه ۱۴۰۰، بار دیگر قوانین مربوط به تأمین برق مراکز ماینینگ دستخوش تغییر شد. طبق ابلاغیه جدید وزارت نیرو، از این به بعد، اوقات سال به سه دسته نوع ۱ (اوج بحرانی)، نوع ۲ (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم‌بندی می‌شود که هریک تعرفه و شرایط خاص خود را دارند. بر این اساس، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج برابر با ۱۶،۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد. همچنین در زمان‌های نوع ۱ (اوج بحرانی) فروش برق به مراکز ماینینگ از طریق شبکه، ممنوع خواهد بود.

قیمت ۱۱ دستگاه استخراج بیت کوین

به هر حال علاوه بر اینکه باید برای ماین کردن قوانین و قواعد مربوط به آن را بدانید، باید این را نیز بدانید که برای ماین کردن نیاز به دستگاه‌های ماینر است که خرید و فروش آن در ایران هنوز قاعده‌مند نیست، ولی به هر صورت این کار در حال انجام است و دستگاه‌های ماینر قیمت‌های متفاوتی را دارند. در ادامه قیمت ۱۱ دستگاه استخراج رایج بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...