|
کدخبر: 167734

تحریم ها مانع از صادرات نفت ایران نیست

ایران با وجود تحریم‌های امریکا ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام از طریق تغییر نام محموله‌ها و انتقال کشتی به کشتی صادر می‌کند.

اقتصاد تحریم ها مانع از صادرات نفت ایران نیست

به نقل از اویل پرایس، طبق تخمین شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، صادرات نفت خام ایران از ابتدای ماه جاری میلادی به طور متوسط حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. این رقم کمتر از صادرات نفت ایران در ماه گذشته است ولی نسبت به سال قبل افزایش دارد.

 دنیل گربر، مدیرعامل شرکت پترو لجستیکس می‌گوید: « مقدار بالای صادرات نفت ایران بیشتر از آنچه انتظار داشتیم ادامه پیدا کرده است و با توجه به مذاکرات وین، صادرات این کشور احتمالا هرگز به سطح پایین ۲۰۲۰ باز نمی‌گردد».

 محاسبه صادرات نفت خام ایران به خاطر تغییر نام محموله‌ها و انتقال کشتی به کشتی که برای دور زدن تحریم‌های امریکا انجام می‌شود، سخت است. تحریم‌های امریکا تولید و صادرات نفت ایران را پایین آورده است ولی با تغییر دولت در واشنگتن، این امید وجود دارد که امریکا به قرارداد اتمی ایران بازگردد و تحریم‌ها برداشته شوند.

 مقامات تهران در اوایل امسال میلادی اعلام کردند تولید خود را افزایش داده‌اند و احتمالاً ۲ تا ۲.۵ میلیون بشکه در روز نفت این کشور به بازارهای بین‌المللی بازمی‌گردد. البته مذاکرات هنوز ادامه دارد و اطمینانی به موفقیت آن نیست. در این بین، نفت ارزان ایران باعث سلب آسایش سایر اعضای اوپک شده است.

طبق گفته یکی از تاجران چینی، این بشکه‌های حساس عرضه سایر مناطق را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

ریستاد انرژی در اواخر ماه مارس اعلام کرد: «افزایش اخیر صادرات نفت خام ایران مخصوصاً به چین و کاهش سطح ذخایر نفتی جهان، باعث ضعف بازار نفت خواهد شد و تلاش‌های اوپک پلاس جهت محدود کردن عرضه را بی‌نتیجه می‌گذارد و زمینه را برای کاهش نرخ نفت فراهم می‌کند.

 چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و در ماه مارس یک میلیون بشکه در روز از نفت این کشور را وارد کرده است

 

 

منبع: اقتصاد نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    گوووه خوردی

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...