|
کدخبر: 165097

استارت افزایش قیمت سکه در بازار ‍ ‍‍

بازار ارز و سکه روز دوشنبه را افزایشی استارت زد. این در حالی است که در روزهای گذشت انتظارات کاهشی برای قیمت دلار و قیمت سکه فعال‌شده بود. در بازار سکه تعادل تغییر کرد در بازار دلار کانال.

اقتصاد استارت افزایش قیمت سکه در بازار        ‍          ‍‍

بازار ارز و سکه به عادت خبری بازگشته‌اند، معامله گران بسته به اخبار مسلط رو به موقعیت خریدوفروش می‌آورند و سطوح فنی را جدی می‌گیرند.

در بازار سکه قیمت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کف محسوب شد. تحلیل گران فنی توصیه می‌کردند در این محدوده محتاط شوند و اگر بازار بالای این قیمت تثبیت شد بااحتیاط خرید کنند زیرا قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نقطه مقاومت است. نقطه‌ای که احتمال دارد وقتی قیمت سکه به آن برسد مجدداً دچار ریزش شود. شب گذشته روی موج خبری حادثه نطنز قیمت در معاملات پشت خطی بالا آمد. در شروع بازار نقدی نیز این موج ادامه یافت. با افزایش قیمت سکه امامی در بازار اندازه حباب آن نیز قدری بزرگ شد، اما تغییرات قیمت انواع سکه به نحوی بود که اختلاف بین اندازه حباب سکه‌های کوچک و بزرگ کاهش یافت.

دور و نزدیک شدن سکه از تعادل

قیمت سکه امامی در شروع معاملات روز دوشنبه، ۱۰ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان معامله شد و نسبت به‌روز گذشته ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت. با توجه به قیمت دلار و طلای جهانی در زمان نوشتن گزارش، قیمت واقعی سکه امامی ۱۰ میلیون و ۲۲۷ هزار تومان به دست می‌آید. بر این اساس اختلاف قیمت بازاری و واقعی سکه ۲۵۳ هزار تومان، معادل ۲.۵ درصد به دست می‌آید. با توجه به این‌که اندازه حباب سکه در روز یکشنبه ۲.۳ درصد بود، می‌توان نتیجه گرفت که اندازه حباب سکه قدری بزرگ شد، حال آیا این بزرگ شدن حباب در جهت دور شدن از حالت تعادل بود؟ به نظر می رسد تعادل بازار سکه با نرم جهانی که قیمت طلا است امروز بیش از روزهای گذشته به هم خورد اما در بازار داخلی قیمت انواع سکه به هم نزدیکتر شد.

اخیراً قیمت سکه‌های کوچک‌تر اختلاف بیشتری با مقدار واقعی خود داشتند، درواقع حباب سکه‌های کوچک‌تر، بزرگ‌تر بود. تغییرات قیمتی دیروز در جهت کاهش اختلاف اندازه حباب‌ها اتفاق افتاد. بر این اساس نیم‌سکه در شروع معاملات به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد. قیمت واقعی نیم‌سکه ۵ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان بود. اختلاف قیمت سکه نیم با مقدار واقعی یک‌میلیون و ۳۵ هزار تومان و اندازه حباب آن ۲۰ درصد محاسبه شد. اندازه حباب نیم‌سکه در روز گذشته ۲۲ درصد بود. درنتیجه اندازه حباب نیم‌سکه قدری کوچک شد.

در مورد ربع‌سکه نیز اتفاقی مشابه رخ داد. قیمت ربع‌سکه در شروع معاملات روز گذشته ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بود. قیمت واقعی آن ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان محاسبه شد. درنتیجه اختلاف قیمت بازاری باقیمت واقعی یک‌میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و اندازه حباب ۵۰ درصد به دست می‌آید. اندازه حباب ربع‌سکه در روز گذشته ۵۵ درصد بود. درنتیجه اندازه حباب ربع‌سکه به‌اندازه ۵ درصد کاهش یافت.

سکه گرمی نیز بدون تغییر نسبت به‌روز قبل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد. اندازه حباب سکه گرمی، که در روز گذشته ۷۵ درصد بود، با تغییر جزئی قیمت طلای جهانی و دلار، امروز قدری کاهش یافت و به ۷۴ درصد رسید. قیمت واقعی سکه گرمی یک‌میلیون و ۲۶۲ هزار تومان به دست می‌آید و می‌توان نتیجه گرفت که قیمت بازاری و واقعی سکه گرمی ۹۳۸ هزار تومان اختلاف دارند.

درصورتی‌که روند تغییر اندازه حباب‌ها در روزها و هفته‌های آتی به همین صورت ادامه داشته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که بازار سکه داخلی در حال حرکت به سمت نقطه تعادل است، اما برای بررسی تعادل با بازار جهانی باید دید اندازه متوسط حباب‌های انواع سکه باگذشت زمان کوچک می‌شود یا خیر.

اختلاف بین بیشترین و کمترین قیمت انواع سکه

در مورد اختلاف بین بیشترین و کمترین قیمت انواع سکه در روز گذشته (یکشنبه) نیز می‌توان گفت، بیشترین و کمترین قیمت ربع‌سکه حدود ۴ درصد باهم اختلاف داشتند و بیشترین و کمترین قیمت سکه گرمی کمتر از ۲ درصد اختلاف داشتند. با توجه به این‌که اختلاف بین بیشترین و کمترین قیمت نیم‌سکه و سکه تمام بین این دو قرار گرفت، نمی‌توان رابطه مستقیم بین اندازه سکه و نوسان قیمت آن را با این اطلاعات استخراج کرد. نوسان قیمت نیم‌سکه در حدود ۱ درصد و نوسان قیمت سکه کمتر از ۳ درصد بود.

از ممنوع شدن خرید دلار تا بالا رفتن قیمت

روز گذشته تحلیل گران فنی خرید دلار ممنوع عنوان کردند اما امروز قیمت دلار در بازار به‌سوی بالا جابجا شد.قیمت دلار به مرز ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان در نیمه اول بازار رسید. مرزی که گفته می‌شد اگر حفظ شد پتانسیل افزایش قیمت تا سطح ۲۵ هزار تومان را دارد. این اتفاق در ابتدای نیمه دوم بازار رخ داد و قیمت دلار وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد. پس با این حساب در نیمه اول بازار قیمت دلار در سطح ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان بسته شد.

قیمت دلار در نیمه اول معاملات روز دوشنبه در محدوده ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان بود. قیمت دلار در روز گذشته در حوالی ۲۴ هزار و ۸۲۰ تومان قرار داشت و دلار در شروع معاملات روز دوشنبه روند افزایشی را دنبال کرد.

قیمت درهم امارات نیز در پایان نیمه اول بازار ۶ هزار و ۸۹۰ تومان بود، که در مقایسه باقیمت ۶ هزار و ۸۴۸ تومان قدری افزایش یافت.

با توجه به نرخ برابری ثابت دلار به درهم که ۳.۶۷ است، نرخ دلار از طریق تبدیل درهم ۲۵ هزار و ۲۸۶ به دست می‌آید. درنتیجه اختلاف بین قیمت دلار در بازار و قیمت محاسبه‌شده از طریق درهم که در روز گذشته نیز مشاهده‌شده بود، همچنان وجود دارد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...