|
کدخبر: 162061

ورود کالاهای اساسی به کشور در ماه‌های نخست امسال

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران، از خرید ۲.۸میلیون تن کالای اساسی در سال۱۴۰۰خبر داد و گفت: این کالاها در سال گذشته خریداری شده و در ۵ماه سال نخست امسال وارد کشور می‌شود.

اقتصاد ورود کالاهای اساسی به کشور در ماه‌های نخست امسال

«امیر طالبی» با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حجم انبوهی از عملیات بازرگانی کالاهای اساسی شامل برنج، روغن و شکر خام انجام خواهد شد، افزود:‌ در سال ۱۳۹۹ پنج میلیون تُن کالای اساسی وارد کشور شد که در مقایسه با سال ۱۳۹۶،  ۱۰برابر شده است.

به گفته این مقام مسئول، برای تامین نیاز مصرفی کشور در سال ۱۴۰۰، حدود ۲.۸ میلیون تن کالای اساسی، در سال گذشته خریداری شد که با برنامه ریزی انجام شده، در پنج ماه آینده وارد خواهد شد.

طالبی افزود:‌ با وجود مشکلات تحریم و شیوع ویروس کرونا، حجم عملیات بازرگانی برای واردات در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ هم دو برابر شد و ذخایر مطلوبی در بخش کالاهای اساسی در کشور داریم.

 بررسی ها در ۹ ماهه سال ۹۹ نشان می دهد که  در ۹ ماهه نخست  سال ۹۹، ‌بالغ بر ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۴۰ تن کالای اساسی به ارزش هشت میلیارد و ۷۶۳ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۲۱۸ دلار از گمرکات کشور ترخیص شد. همچنین در این بازه زمانی، ‌ ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و واردات به لحاظ وزنی ۲۵ میلیون تن و از نظر ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

 

منبع: شاتا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...