|
کدخبر: 161965

واردات پازل به کشور صحت دارد؟

براساس آمار واردات گمرک در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ بیش از ۲۴ هزار تُن پازل از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است.

اقتصاد واردات پازل به کشور صحت دارد؟

گمرک جمهوری اسلامی ایران که خود را سازمانی حاکمیتی به عنوان مرزبان اقتصاد کشور قلمداد می‌کند، در بند ۲ سند راهبردی و عملیاتی خود برای چشم‌انداز افق ۱۴۰۰، برخورداری از جایگاه ملی و بین‌المللی بالا و دارای نقش مؤثر در تصمیم‌سازی کلان سیاست‌های اقتصاد و بازرگانی کشور را ترسیم کرده است.

نیل به چنین مهمی یعنی نقش‌آفرینی در تصمیم‌سازی‌های کلان میسر نیست مگر آنکه اطلاعات دقیق، شفاف و به موقع در اختیار تصمیم‌گیرندگان و البته آحاد مردم قرار دهد از این‌رو لازم است نسبت به‌روزرسانی آمارهای گمرکی اهتمام بورزد؛ البته تا آنجایی که به مؤلفه‌های پیروزی در جنگ تحمیلی اقتصادی از سوی رژیم آمریکا، تأثیر منفی نگذارد.

شوربختانه این مهم آنگونه که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد به طوری که از حدود ۲ سال قبل نسبت به انتشار آمار صادرات و واردات کالاها که پیشتر انجام می‌شد، توجه نمی‌شد تا اینکه اخیراً این مهم را با در نظر گرفتن ملاحظاتی آغاز کرده است و امید می‌رود این آغازی بر روند شفاف‌سازی گمرک باشد.

بررسی آمار واردات بر اساس اطلاعات موجود و کارشناسی نشده ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۲۴ تُن پازل از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

بر اساس واردات این حجم پازل به کشور، ۸۷ هزار و ۶۶۵ دلار ارز از کشور خارج شد که ارزش ریالی آن بالغ بر ۳ میلیارد و ۶۸۱ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۵۵۷ ریال در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که پازل از کشورهای ترکیه، آلمان و اسپانیا وارد ایران شده است.

آمار__واردات

منبع: میزان

ارسال نظر