|
کدخبر: 151593

هشدار جدی درباره وقوع بحران ارزی در کشور

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیاست‌های ارزی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: از بودجه سال ۱۳۹۸، بحران بنزین درآمد از بودجه سال ۱۳۹۹ بحران بورس درآمد و از بودجه سال ۱۴۰۰ می‌خواهند بحران ارز دربیاورند.

اقتصاد هشدار جدی درباره وقوع بحران ارزی در کشور

روح‌الله ایزدخواه در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است. تا مسئولان بانک‌های خصوصی سرکش را کنترل نکنند، افزایش یارانه فایده‌ای ندارد بلکه مردم را فقیرتر می‌کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با استناد به کتاب هنر تحریم اظهار کرد: سیاست تحریم امروز متمرکز بر نرخ ارز است. در این کتاب می‌خوانیم که می‌خواستند تحریم‌های جدید اعلام کنند اما دیدند دولت خودش می‌خواهد روی ارز اقداماتی انجام دهد که ارز افزایش پیدا کند که در نهایت منجر به بحران مرغ شد. ما نباید در سال ۱۴۰۰ به این بحران‌ها بربخوریم.

ایزدخواه: بودجه ۱۴۰۰ منجر به بحران ارز خواهد شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اغتشاشات سال ۱۳۷۲ دقیقا از افزایش ارز شروع شد ظرف چند ماه میزان ارز از ۲۵۰ تومان به ۷۵۰ تومان رسید و تورم ۵۰ درصدی به ملت تحمیل شد. از بودجه سال ۱۳۹۸، بحران بنزین درآمد، از بودجه سال ۱۳۹۹ بحران بورس درآمد و می‌خواهد از بودجه سال ۱۴۰۰ بحران ارز در بیاورند.

وی با بیان این‌که بحران ارز نقطه حساس و غیرقابل بازگشت کشور است، تصریح کرد: علم اقتصاد یک علم رفتاری است تا حسابداری، ما قدردان زحمات کمیسیون تلفیق هستیم اما نمایندگان بدانند که اصلاحات، اصلاحات روی کاغذ در جامعه طور دیگری رقم می‌خورد. وقتی این صحبت می‌شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است تغییر کند پایان این گفت‌وگو را جامعه تعیین می‌کند و مسئولان که این صحبت را شروع کردند نمی‌توانند رفتار مردم را کنترل کنند.

ایزدخواه با بیان این‌که حذف رانت از طریق اصلاح ارز غلط است، اظهار کرد: اطلاعات محرمانه‌ای دارم که ثابت می‌کند این روش به سرانجام نخواهد رسید وضع ارز ۴۲۰۰ تومانی یک سیاست غلط بود برای این‌که دولت بتواند ارز آزاد را در بازار بالا ببرد. بعضی به این استناد می‌کنند که ارز ترجیحی به میزان ۳۰ درصد گوشت گوسفند را کاهش داد. سوال ساده اینجاست که مگر گوسفند مثل مرغ تا ۹۰ درصد به نهاده‌های دامی وابسته است؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: ما در شرایطی هستیم که یک دولت مسئولیت ناپذیر و ناکارآمد بر سر کار است سیاست‌های پولی و مالی وقتی امکان اعمال دارند که یک دولت مقتدر بر سر کار باشد نه یک دولتی که هنوز بودجه تصویب نشده اعلام کرده که آن را اجرا نخواهد کرد. نمایندگان دقت کنند که ما روی کاغذ می‌گوییم اصلاح کردیم دولت در آینده زیربار نخواهد رفت و بودجه ضعیف نامش می‌شود بودجه مجلس.

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت که رای موافق نمایندگان به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به معنای رای موافق به لایحه دولت نیست بلکه با اصلاحات کمیسیون تلفیق موافقت شده است.

 محمد رشیدی نیز در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ به عنوان موافق کلیات گفت: بودجه‌ای که دولت فرستاده بود شفاف نبود و نواقصی داشت که کمیسیون تلفیق اصلاحاتی در آن اعمال کرد از جمله آنکه پنج واحد درصد معافیت مالیاتی به واحدهای تولیدی داد معافیت اسناد تا ۱۰۰ میلیون تومان در سال معاف شد، تسهیلات ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان رسید و حقوق سربازان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مقرر شد. همچنین آب، برق و کاغذ برای کم مصرف‌ها و کم درآمدها رایگان شد و یارانه‌ها به نفع مردم تا چهار برابر افزایش یافت.

وی خطاب به نمایندگان اظهار کرد: شما مردم را خوشحال کردید آنها را پشیمان نکنید رای موافق مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه به معنای موافقت با لایحه دولت نیست بلکه موافقت با اصلاحات کمیسیون تلفیق محسوب می‌شود. ما باید دولت را وادار به کار کنیم این چه حرفی است که برخی نمایندگان می‌گویند دولت این موارد را اجرا نمی‌کند پس ما چه کاره‌ایم. ما مکلف هستیم دولت را وادار به کار کنیم. با رای به گزارش تلفیق شرایط را اصلاح می‌کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما شعار دادیم و دم از مبارزه با رانت خواری زدیم، اما اگر امروز به گزارش تلفیق رای مخالف دهید یعنی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به معنای منشا رانت و فساد موافقت کردید. ما مخالف رانت هستیم پس از نمایندگان می‌خواهیم به کلیات گزارش تلفیق رای مثبت دهند. این‌که رئیس‌جمهوری از گزارش تلفیق ناراحت است به خاطر اصلاحات اعمال شده می‌باشد. دولت خوشحال می‌شود که به کلیات رای منفی داده شود.

منبع: اقتصاد نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  یکی این آقا رو از خواب بیدار کند !

 • نا آشنا ارسالی در

  بسم الله الرحمن الرحیم
  دولت طی این یک ماه مانده به عید، بازی درخواهد آورد و قیمت ارز را پایین خواهد آورد تا مردم هرچه دلار دستشان هست از ترس ارزان شدن بفروشند. و موقع عید که همه برای عید و مسافرت آماده می شوند همان دلارها را به قیمت تا نزدیک 50 هزار تومان به مردم خواهد فروخت.

  این دولت خوب دهن مردم را خوانده است.

  مردم نباید دلار خود را بفروشند. چون فاجعه خواهد شد. و گرانی چند برابری نسبت به گرانی دو سال گذشته در کشور حاکم خواهد شد.

 • بابا ارسالی در

  هر کسی مقداری دلار داره، میگه گران میشه.

  • ناشناس ارسالی در

   خواهیم دید

  • شهناز ارسالی در

   لطفا یارانه را اضافه نکنید و نرخ ارز را هم ۱۷۵۰۰۰ نکنید همون ۴۲۰۰۰ را به کسانی که دلسوز کشور هستند بدهید تا واردات انجام دهند

 • محمد گلشنی ارسالی در

  هیچ شواهدی دال بر ارزانی دیده نمیشود

 • بهلول ارسالی در

  داداش این دولت چند ماه دیگه سرکاره ومثل قبل فکر خودشدنیهاست،بملت وگرونی کاری ندارم داره چمدونهاش روبا هرچی مانده برای خودشون ،میبنده.کاریهم بعدش ندارم!!!!

 • ناشناس ارسالی در

  آقاشماهم خوب میشی به شرط اینکه قرصات راس روقت بخوری. نرخ ارز امسال که چندصدبرابری بودوتورم هزاربرابر. چی میزنی خدایی

 • ناشناس ارسالی در

  با این وضع نابسامان اقتصادی و گرانی و تو رم خدا به داد مردم برسد

 • ناشناس ارسالی در

  همش انتقاد و راحل صفر خدا بداد مردم برسه از دست این غر غر و های بدون را راه حل

 • ناشناس ارسالی در

  خطاداره

 • ‌سمیرا ارسالی در

  خواهش میکنم زندگی ما سیاه شده مخارجمون بالا رفته از پس هزینه ها بر نمی یا یم دیگه گرانی بسه

 • رضا ارسالی در

  کم دروغ از شما مسوولین مملکت نشنیدیم هم اصولگرا و اصلاح‌طلب بفکر ملت نبوده و نی ست

 • ناشناس ارسالی در

  اووو

 • لال ارسالی در

  انشاالله خودتون ریشه خودتون رامی زنید. ن یازبه روس وچین ووونیست

 • مهدی ارسالی در

  این مملکت با تورم و فساد مواجه است پایان خوشی نمیبینم

 • کاظم ارسالی در

  سلام فعلا دولت ومجلس هرجه میخواستندباهم دارن گندکاری میکنندحاضرهم نیستندازنظرات دانشمندان اقتصادکشوربهره برداری کنند

 • ناشناس ارسالی در

  دزدای کثیف ایشالاهمونجوری که نونه مردمو میدزدین همونجوریم گیر کنه تو گلوتون

 • ناشناس ارسالی در

  این نماینده ی تهران تاکنون چقدرسابقه ی م دیریتی وکاری داشته که ازکمیسیون صنعت واص لاازمجلس سردراورده.مجلس رادادیم دست بچه

 • سعید آبدار ارسالی در

  ۴۰سال است که مملکت در بحران و فراز و نشی ب، طی طریق کرده و مسئولیت ناپذیری و ناکا رآمدیِ دولتها در این چهار دهه را همه ما با تمام وجود حس کردیم و حالا این جناب نم اینده، با اوصاف دولت فعلی، همکاران خود ر ا دخیل در خوشحالی مردم میداند و از آنها میخواهد که این خوشحالی بزرگ! را از بین ن برند..!! ایکاش این خوشحالی ساخته شده از شعارواژه های جناب نماینده را ایشان با دل یل و مدرک به همه اعلام می‌کردند تا همه د نیا بدانند که امثال جناب نماینده، چگونه خوشحالی برای مردم تولید میکنند و ظاهراً فقر و تنگدستی، استرس و دلواپسی و.... و اژگانی است که در قاموس ایشان و در این چن دسال اخیر با خوشحالی مترادف و شاید جایگز ین شده است..!!!؟

 • ناشناس ارسالی در

  فقط میخواهم بگویم یک معجزه از طرف خداوند مگر ایران رانجات دهد وگرنه ایران به فنا رفت

 • ناشناس ارسالی در

  داداش ما خیلی وقت تو بحرانیم ۱۴۰۰ هم روش

 • Eli ارسالی در

  فقط میتونم بگم یک لعنت مثل لعنتهای زی ارت عاشورا نثار همه مسولین کشور باد ...

 • ایرانی باشرف ارسالی در

  درکرونا ازمسافرت خارج خبری نیست ,,حتی بخ واهی بروی تیتیش مامانی,,,خارج ازایران کس ی را راه نمیدهند کرونا هیچی نمیشناسه,,, افتاد خوشکله,,,

 • امراله مهماندوست ارسالی در

  دلار ۴۲۰۰ تومانی را بین تعدادی از آقا زاده ها تقسیم کرده اند و مردم ایران بی نصیب از این دلارها بوده اند

 • ناشناس ارسالی در

  این همه میگن مبارزه با رانت . اخه رانت که دست خودتونه . کدوم مردم عادی از رانت استفاده کرده ؟

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...