|
کدخبر: 150583

چرا لبنیات گران است؟

محصولات لبنی همه کارخانه‌ها تحت شیوه نامه‌های نظارتی سفت و سخت چندین سازمان نظارتی همچون سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد (از جهت کیفیت) و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و سازمان تعزیرات (از جهت قیمت) هستند.

اقتصاد چرا لبنیات گران است؟

هم اکنون ۱۰ قلم کالای لبنی پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری دولتی در بهترین حالت در نقطه سر به سر به بازار عرضه می‌شوند و فشار زیادی بر تولید‌کنندگان این بخش وارد می‌شود.

متأسفانه ما شاهد گرانی غیرمنطقی و ناعادلانه برخی از محصولات شرکت‌های لبنی هستیم که علاوه بر این موارد از کیفیت و حجم برخی از محصولات لبنی خود کاسته است و باعث نارضایتی و اعتراض خیلی‌ها شده است امید است با حمایت شما دوستان عزیز مسئولان چاره‌ای اندیشیده و برخورد لازم را با شرکت‌های متخلف به منظور کاهش نرخ و برگشت کیفیت قبل داشته باشند.

سید محمدرضا بنی طبا، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در این باره گفت: ‌صنعت لبنیات، صنعتی رقابتی است. نتیجه رقابتی بودن صنعت این است که ریسک کاهش کیفیت و یا افزایش بی‌دلیل نرخ برای بنگاه‌های تولیدی بالاست و مصرف‌کننده با وجود برندهای مختلف و قیمت‌های مختلف حق انتخاب گسترده‌ای دارد. اگر نرخ محصولات یک کارخانه افزایش و همزمان کیفیت آن افت کرده است، مصرف‌کننده حق انتخاب گسترده‌ای دارد تا محصولات کارخانه‌های دیگر را جایگزین کند.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزود: محصولات لبنی همه کارخانه‌ها تحت شیوه نامه‌های نظارتی سفت و سخت چندین سازمان نظارتی همچون سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد (از جهت کیفیت) و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و سازمان تعزیرات (از جهت قیمت) هستند.

وی ادامه داد: کارخانه‌های لبنی به هیچ وجه از افزایش قیمت‌ها استقبال نمی‌کنند بلکه این افزایش نرخ شیرخام به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه محصولات لبنی که توسط گاوداران محترم به کارخانه‌ها تحویل می‌شود، است که باعث افزایش نرخ محصولات لبنی می‌شود.

قیمت شیرخام ظرف یک سال گذشته ۸۸ درصد فقط در نرخ مصوب رشد داشته و از تیرماه تا آذرماه امسال نیز بطور رسمی ۵۵ درصد افزایش نرخ داشته است. این افزایش تنها به‌صورت رسمی است و در بازار مبادلات، نرخ شیرخام عملا ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از نرخ مصوب است و متاسفانه برخلاف محصولات لبنی ذیل نظارت هیچ دستگاهی نیز قرار ندارد.

بنی طبا گفت: هم اکنون ۱۰ قلم کالای لبنی پرمصرف مشمول قیمت‌گذاری دولتی در بهترین حالت در نقطه سر به سر به بازار عرضه می‌شوند و فشار زیادی بر تولید‌کنندگان این بخش وارد می‌شود.

بنی طبا افزود: همه تولیدکنندگان کشور به‌خصوص تولیدکنندگان صنایع لبنی از فشار اقتصادی که در سال‌های اخیر در اثر تحریم‌های یکجانبه امریکا به مردم وارد شده آگاه هستند.

همانطور که شرایط اقتصادی کشور برای عموم مردم سخت بوده، بنگاه‌های تولیدی کشور نیز شرایط سختی را سپری کرده و می‌کنند. بدیهی است بودن کالا در بازار برای مصرف مردم بهتر از نبودن آن است. وقتی تولیدکننده آن هم در بازاری رقابتی مثل صنعت لبنیات زیر تیغ قیمت‌گذاری دستوری مجبور به تحمل ضرر باشد، کم کم بنگاه تولیدی تعطیل شده، کارگران بیکار شده و کالای کمتری در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

منبع: فارس

ارسال نظر