|
کدخبر: 122519

نگران عرضه کره نباشید

سرپرست دفتر برنامه‌ریزی تامین توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تمامی ظرفیت‌های تولیدی کره فعال شده و با توجه به مناسب بودن تولید داخل این محصول مشکلی برای تامین این کالا در سطح بازار وجود ندارد.

اقتصاد نگران عرضه کره نباشید

«کامران کارگر» اظهارکرد: نیاز سالانه کشور به کره حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن برآورد می‌شود که قبل از تغییر نرخ ارز کره، حدود ۳۵ هزار تن از محل واردات و مابقی از محل تولید داخل تامین می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: با تغییر ارز واردات کره از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، نرخ این محصول در بازار تغییراتی داشته اما شرایط خوب تولید داخل این محصول می‌تواند نرخ کره وارداتی را نیز متعادل کند.

کارگر با بیان اینکه تامین کره مورد نیاز بازار از محل تولید داخل مستلزم مدیریت تولید شیر خام از سوی نهادهای مرتبط به ویژه وزارت جهاد کشاورزی است، تاکید کرد: با توجه به ممنوعیت صادرات خامه فله و وضع عوارض بر خامه بسته‌بندی و شیر خشک در کارگروه تنظیم بازار کشور و با همکاری سازمان توسعه تجارت برای عملیاتی کردن این تصمیم، روند تولید کره در کشور بهبود می‌یابد و تا حدود زیادی مانع از افزایش نرخ در سطح عرضه شود.

در چند روز گذشته نرخ کره برخی برندها در بازار افزایش پیدا کرد. این امر به دلیل توقف اعطای ارز مرجع برای واردات کره و اتمام ذخیره این محصول در کشور بود.

با این حال شرکت‌های لبنی اعلام کرده‌اند که امکان تولید کره با قیمتی پایین‌تر از بازارهای جهانی در کشور وجود دارد و تا یک ماه آینده وضعیت بازار کره متعادل خواهد شد.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر