|
کدخبر: 120892

هجوم مردم برای خرید دلار / ماجرا چیست؟

یک بار دیگر در بازار ارز، اختلاف قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بالا رفته و همین مسئله، از هفته گذشته افراد زیادی را به سوی خیابان فردوسی و صرافی‌هایی کشانده و صف‌های آنچنانی مقابل صرافی‌های بانکی ایجاد کرده‎ است.

اقتصاد هجوم مردم برای خرید دلار / ماجرا چیست؟

از هفته گذشته، پس از ورود ارز به کانال ۲۴ هزار تومانی صرافی ملی سعی کرد با عدم تغییر در تابلوی خود اعلام کند که نرخ موجود در بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد.

به دنبال همین مسئله در آغاز این هفته هم صرافی‌های بانکی دست از کاهش قیمت کشیدند، این در حالی بود که نرخ فروش آنها با بازار آزاد اختلاف زیادی داشت، اختلافی که زمینه‌ساز توزیع رانت وسوسه‌انگیزی در بازار ارز شد.

درحال‌حاضر قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی حدود دوهزار تومان از هم فاصله گرفته‌اند. در واقع درحالی که دلار در میان گعده دلالان منوچهری و کوچه‌های فردوسی با قیمت‌های بالای ۲۴۵۰۰ معامله می‌شود، در سوی دیگر خیابان، صرافی‌های بانکی ارز را با نرخ ۲۲۶۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

از آنجا که هر فرد می‌تواند در سال یک بار سهمیه ۲۲۰۰ دلاری خود را از صرافی‌ها دریافت کند، بنابراین هر فرد طی در یک روز می‌تواند حداقل ۴ میلیون تومان سود کسب کند. ظاهرا مردم این فرصت را برای به‌دست‌آوردن سود چهار میلیون تومانی در یک روز مغتنم شمردند و مقابل صرافی‌ها صف کشیده‌اند.

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز در این باره عنوان می‌کند: دوسه روزی است که اختلاف قیمتی مردم را به بازار ارز کشیده، مردم با کارت ملی خودشان و گاه خانواده و اقوامشان برای دریافت ارز می‌آیند. تا زمانی که چنین اختلاف بزرگی وجود داشته باشد این وضعیت هم ادامه دارد.

او درباره تاثیر این موضوع بر قیمت‌ ارز می‌گوید: تاثیر چندانی نخواهد داشت. اصلا مگر تعدادشان چند نفر است که به بازار فشاری وارد کنند؟! نهایتا بتواند مقدار کمی در یک روز قیمت را جابه‌جا کند اما مقطعی است.

منبع: تجارت نیوز
 • محسن ارسالی در

  آن اشالله چند ماه دیگ دلار شدید افت داره امیدوارم دولت جلو سقوط دلار نگیره و بزاره بیاد تا 8 تومن و بانک ها رو تقریب ب خرید دلار نکنه!! فقط دولت بدونه تا دلار سقوط نکنه اقتصاد روغن پیدا نمیکنه اینو امیدوارم متوجه بشه،،وقتی این همه شرکت ها بازار از تغییر دلار سود کردن پس بزار با سقوط دلار حداقل مآب تفاوت خود ب خود حله میکنه.، قیمت واقعی دلار 7 تومن هست اینو امیدوارم دولت بدونه

 • ناشناس ارسالی در

  امسال سال سکه است سکه برونه شک تا ۲۰ میلیون تومان هم خواهد رفت

 • مهدی ارسالی در

  بابا دمتون گرم خیلی باحالید همه چیز تو ایران مقطعی هستش پس چرا هیچ وقت پایین نمیاد تور و خدا مردم رو احمق فرض نکنید هیچ چیز تو ایران پایین نمیاد.

  • سعید ارسالی در

   حبابه

 • ناشناس ارسالی در

  اینم شد بدتر از بازار خودرو

 • ناشناس ارسالی در

  مضحکه خاص و عام شدیم اخرش با نوع حکومت داری این حضرات. زیمباوه و اوگاندا هم حساب و کتاب دارن ما نداریم. علی برکت الله

ارسال نظر