|
کدخبر: 163702

عذرخواهی خاوازی از مردم / وعده ای جدید درباره تنظیم بازار مرغ

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش تولید بذر غنی‌شده گندم در کشور از پیش‌بینی این وزارتخانه برای خرید بیشتر گندم ، کلزا و چغندر قند در سال جاری خبر داد و گفت:موفق شده‌ایم ۲ هزار تن بذر هیبرید دانه‌های روغنی را تولید کنیم.

اصناف عذرخواهی خاوازی از مردم / وعده ای جدید درباره تنظیم بازار مرغ

سیدکاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز (سه‌شنبه ۱۷ فروردین) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و بعد از قرائت گزارش کمیسیون کشاورزی درباره توزیع نهاده‌های دامی اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد بخش زراعت را گندم تشکیل می‌دهد و برنامه‌ریزی‌های خوبی برای سال جاری صورت گرفته است چرا که شاکله اصلی بخش زراعت گندم است.

وی افزود: ۳۱۵ هزار تن بذر گواهی شده درجه یک گندم را موفق به تولید شده‌ایم این در حالی است که این رقم در سال ۹۹ به ۴۳۳ هزار تن رسید که حکایت از رشد ۳۶ درصدی دارد همچنین غنی‌سازی بذر گندم هم انجام شده است و تلاش کردیم با این کار ضمن توجه ویژه به سلامت مردم افزایش غلظت هم داشته باشیم که برای این کار ۱۱۵ هزار تن را به صورت رایگان غنی‌سازی کردیم؛ سن‌زدگی در گندم هم به ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

خاوازی گفت: گندم از نظر کیفی در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است، ۹۲ درصد گندم‌های مورد بررسی قرار گرفته از نظر کیفیت خوب بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش خرید تضمینی گندم از کشاورزان گفت: ‌در سال ۹۸ خرید تضمینی گندم از کشاورز ۷.۷ میلیون تن بوده است که برای سال ۹۹ این رقم به ۸.۵ میلیون تن رسیده است اما پیش‌بینی کرده‌ایم در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۸.۸ میلیون تن برسد.

وی گفت: ‌در بحث دانه‌های روغنی که مورد تأیید مقام رهبری است واردات بذر هیبرید که به شدت به آن وابسته هستیم به شدت کاهش پیدا کرده و ۲ هزار تن بذر این بخش تولید شده است.

خاوازی گفت: ‌در موضوع کشت کلزا که پیش از این در ۲۰۳ هزار هکتار در کشور تولید صورت می‌گرفت با اقدامات صورت گرفته به ۲۲۰ هزار هکتار توسعه پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: عواید تصمیمات خرید تضمینی کلزا و چغندر قند را در سال جاری خواهید دید که البته این کار با همراهی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.

وی افزود: کشت قراردادی دانه های روغنی را تا ۲۰۰ هزار هکتار افزایش دادیم از مجلس بابت قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی تشکر می کنیم. به واسطه این قانون ما تصمیمات خوبی را گرفتیم که عواید آن در سال زارعی پیش رو مشخص خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای خرید تضمینی چغندر تصمیمات خوبی گرفته شده است اظهار داشت: ۳ ارقام آفتابگردان، گلرنگ و کلزا که از دانه‌های روغنی هستند که در برنامه ما قرار دارد، گیاه کاملینا که گیاه جدیدی است در تولید دانه‌های روغنی مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند سیمای آن را تغییر دهد؛ براساس طرح جهش تولید به راحتی در ظرف ۴ سال آینده می‌توانیم ۸۰۰ هزار تن روغن در داخل کشور تولید کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ تولید چغندر قند ما ۳.۵ میلیون تن و در سال ۹۹ ، ۵.۵ میلیون تن است و قطعا در سال پیش رو به خودکفایی در شکر خواهیم رسید.

خاوازی تصریح کرد: در بحث پنبه در سال ۹۸ ، ۲۲۹ هزار تن برداشت داشتیم و در سال زراعی قبل ۲۷۰ هزار تن برداشت داشته و پیش بینی می‌شود در سال زراعی جدید به ۳۲۷ هزار تن برسد.

وی گفت: در بحث دیم زارها که کمتر مورد توجه قرار گرفته بود کار گسترده ای در حال انجام است که می‌تواند به جهش تولید انجامیده و هم تثبیت شغل باشد و هم درآمد خوبی برای کشاورزان ایجاد کنند. تراز تجاری ما به دو میلیارد و ۳۶۳ ارتقا یافته که با زحمات کشاورزان است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در محصولات پروتئینی چه گوشت قرمز که به تولید ۸۸۱ هزار تن رسیدیم و چه شیر که بالغ بر ۱۱ میلیون تن تولید داریم و چه گوشت مرغ که دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید داریم امروز با مشکل تولید مواجه نیستیم، از ابتدای سال گذشته تا بهمن ما با بالاترین میزان جوجه ریزی مواجه بودیم و جوجه ریزی توسط چند سیستم تحت کنترل است میزان انحراف از جوجه ریزی ۱.۲ می باشد.

وی گفت: ما امروز با احتکار و منجمدکردن رو به رو هستیم در شهر تهران که نیاز ۱۲۰۰ تن است به ترتیب در ۳ شیفت هزار تن بسته بندی اتفاق افتاده است در نهایت دولت تصمیم گرفت کارگروهی را تشکیل دهد و مسئولیت آن با وزیر جهاد است، سه روز کاری از تشکیل این کارگروه می‌گذرد اما اقدامات خوبی در حال انجام است ما در تلاش هستیم تا فضای مناسبی را در بازار ایجاد کنیم تنها در استان کهگیلویه و چند استان دیگر در تامین مرغ مشکل وجود دارد که برای آنها نیز استان معین تعیین شده است.

خاوازی تصریح کرد: در سال ۹۹ ما در تولید کره به خودکفایی رسیدیم و واردات گوشت ما به یک پنجم کاهش یافت براساس تصمیم سران قوا تمامی مسئولیتها در بخش کشاورزی چه صادرات و چه واردات و چه تنظیم بازار به عهده وزارت جهاد نیست.

وی گفت: من به نمایندگی از دولت از مردم عذرخواهی کرده و ان شاءالله با کارگروه تشکیل شده قول می‌دهم که به زودی آرامش به بازار کشور بازگردد؛ هزینه‌های حمل و نقل، خدمات ماشینی و نیروی کار افزایش یافته و بر روی قیمت نهایی که کشاورز ارائه می دهد تاثیرگذار است.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...