|
کدخبر: 163188

افزایش وحشتناک قیمت گل و گیاه در بازار

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت گل در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: دلیل اصلی گرانی بی‌سابقه گل حضور تعداد زیادی دلال در بازار بود به نحوی که تعداد آن‌ها ۴ برابر واحدهای گل فروشی تخمین زده می‌شود.

اصناف افزایش وحشتناک قیمت گل و گیاه در بازار

اکبر شاهرخی با بیان اینکه گرانی گل در نوروز امسال موجب شگفتی گلفروشان شد، اظهار کرد: چند دلیل می‌توان برای گرانی گل عنوان کرد که هر یک سهمی در افزایش قیمت داشتند.

وی ادامه داد: یکی از این دلایل کاهش ۷۰ درصدی تولید بود که توازن عرضه و تقاضا را برهم زد.

به گفته شاهرخی؛ سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا بخش زیادی از گل‌های آماده عرضه برای بازار نوروز بدون مشتری ماند و گلخانه‌داران مجبور به معدوم آن‌ها شدند.

وی افزود: گلخانه‌داران با احتیاط میزان تولید را در نوروز امسال کاهش قابل توجهی دادند تا از زیان احتمالی جلوگیری کنند.

شاهرخی دیگر دلیل افزایش قیمت گل را مربوط به هزینه‌‌های تولید دانست که قیمت نهایی را بالا برده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران یادآور شد: هزینه تولید گل نیز مانند سایر تولیدات کشاورزی رشد چشمگیری داشته و بر قیمت تمام شده تولید موثر بوده است.

شاهرخی مهمترین عامل اثرگذار در گرانی بی‌سابقه گل را حضور تعداد قابل توجه دلال در بازار گل نوروز عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تخمین زده می‌شود که ۴ هزار نفر دلال در بازار گل نوروز فعالیت کرده باشند در حالی که تعداد واحدهای گلفروشی در تهران حدود یک هزار واحد است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران معتقد است؛ افراد سودجو که نقدینگی زیادی نیز دارند بازارهای مختلفی ورود کرده و برای کسب سود بی‌زحمت تعادل را برهم می‌زنند.

وی نمونه‌های از افزایش بی‌سابقه قیمت را در گل سنبل بشمرد که در نوروز سال گذشته حداکثر ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، اما نرخ آن در نوروز سال ۱۴۰۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.

شاهرخی تاکید کرد: بالاترین قیمت خرید این نوع گل از گلخانه‌داران ۵۰ هزار تومان بود و این به معنی سود ۲ برابری بی‌زحمت برای دلالانی است که در آستانه نوروز به بازار گل ورود کردند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...