|
کدخبر: 150083

رئیس اولین کنفرانس ایران‌بایو:

آینده به احترام گذشته توقف نمی‌کند

فریدون مهبودی رئیس اولین کنفرانس بی‌المللی ایران‌ بایو در مراسم افتتاحیه این کنفرانس با اشاره زمان ورود بیوتکنولوژی به ایران در سال ۱۳۶۱ مرکز ملی مهندسی زیست‌ژنتیک را اولین مرکز فعال در این حوزه معرفی کرد.

نمایشگاه آینده به احترام گذشته توقف نمی‌کند

 مهبودی؛ داروی اینترفرون آلفا را اولین داروی بیوتک عرضه شده در ایران عنوان کرد و گفت: «آن زمان مالزی و تایوان  برنامه ۲۰ ساله بیوتکنولوژی داشتند ولی الان فقط ایران توانسته است ۲۰  داروی بیوتک تولید و عرضه کند و دلیلش حمایت کامل و برنامه ملی بود در این زمینه بود که باعث شد به این نتیجه برسیم.»

رئیس کنفرانس در همین مورد اضافه کرد: «سال ۷۳ توانستیم با همکاری دفتر آقای هاشمی رفسنجانی؛ ریاست‌جمهوری وقت و معاونانش این صنعت را در ایران پایه‌گذاری کنیم و دستاوردهای فعلی را داشته باشیم چون حمایت از حوزه بیوتکنولوژی یک اولویت ملی بود.»

مهبودی در ادامه درباره شرایط فعلی و آینده گفت: «ولی سوال این است که آیا در آینده چنین خواهد بود؟ آیا بیوتکنولوژی همین مسیر را پیش خواهد رفت؟ آینده به احترام گذشته توقف نمی‌کند و به دلیل احترام و غرور گذشته شکل نخواهد گرفت.»

او به سرعت بالای رشد علم و خصوصا بیوتکنولوژی اشاره و از شرایط فعلی انتقاد کرد: «جهان تغییرات زیادی خواهد داشت و بیوتکنولوژی براساس پیشرفت چهار حوزه جلو  می‌رود. الان ما به جز معاونت علمی و ستاد توسعه فن‌آوری هیچ حمایتی نداریم و به‌صورت جزیره‌ایست و وزارت‌خانه‌های مختلف به‌صورت جزیره‌ای رفتار می‌کنند و عملکرد آن‌ها هماهنگ و هدفمند نیست.»

خبرنگار: پیمان صفردوست

ارسال نظر