|
کدخبر: 187736

نابسمانی در وضعیت بازار اجاره مسکن

بررسی فایل های اجاره نشان ازتمایل موجران به دریافت اجاره بها و کاهش فایل های رهن کامل است .

راه و مسکن نابسمانی در وضعیت بازار اجاره مسکن

بررسی فایل های اجاره در نخستین ماه فصل تابستان نشان می دهد مالکان بیشتر تمایل به دریافت اجاره داشته و فایل های رهن کامل کاهش پیدا کرده است . همچنین نرخ های پیشنهادی اجاره که بیش از نرخ های میانگین منطقه است افزایش پیدا کرده ،به روایت یک مالک که به تازگی خانه خود را اجاره داده است نقش مشاوران املاک در گران شدن نرخ اجاره بها قابل توجه است به گفته این مالک به دلیل تمایل مستاجران برای تمدید قرار داد  و کسادی بازار مشاوران املاک ، اگر فایل تازه ای به قیمت مناسب در بازار سپرده شود ، موج تماس های مشاوران املاک آغاز می شود وبرای بستن قرار داد نرخ اجاره پیشنهادی را بالاتر می برند . به گفته این مالک که خانه ای ۹۰ متری بدون آسانسورو پارکینگ در منطقه ستارخان دارد ، برخی مشاوران املاک تا ۲ میلیون تومان اجاره پیشنهادی بیش از رقم میانگین منطقه را مطرح می کردند .

نکته قابل توجه گرفتن حق کمیسیون بیش از نرخ مصوب با عنوان شیرینی مشاور است . مشاوران املاک به جز حق کمیسیون مصوب ، هزینه اضافه از مالکی که آپارتمانش گران تر اجاره رفته است می گیرند . در صورتی که با مستاجر برای پیدا کردن فایل ارزان تفاهم کنند حق شیرینی را  مستاجرمی گیرند .

به گفته این مالک برخی پیشنهادات هم مربوط به زندگی دو خانواده در یک آپارتمان بود . خانواده هایی که دو خواهر به همراه همسرانشان یا دو همشهری به همراه خانواده هایشان پیشنهاد می شد .

تمایل به تمدید قرار داد به جز شیوع کرونا و مصوبه ستاد ملی ،  هزینه های بالای جا به جایی هم هست . به گفته یکی از مشاوران املاک ، بیشتر مالکان بیش از سقف ۲۵ درصدی ستاد کرونا قرار دادهای خود را تمدید کرده اند و آن هم به دلیل افزایش هزینه های جا به جایی  و خالی بودن بازار از فایل های مطلوب است .

 نرخ پیشنهادی اجاره آپارتمان های تهران

 

محله

متراژ ( مترمربع )

رهن ( تومان)

اجاره ( تومان)

پونک خ سردارجنگل جنوب

۱۱۰

۳۵۰ میلیون

۱۰ میلیون

مجیدیه جنوبی 16متری اول

۴۷

۱۵۰میلیون

۳ میلیون و ۲۰۰ هزار

  نارمک 46متری شرقی  

۶۰

۱۳۰ میلیون

۲ میلیون

  فاطمی خ گمنام

۱۴۰

۱۵۰میلیون

۱۲ میلیون

گلبرگ غربی

۵۳

۱۰۰میلیون

۲ میلیون

  اشرفی اصفهانی باغ فیض

۵۶

۱۰۰میلیون

۴ میلیون و ۴۰۰ هزار

  میدان هروی خ ضابطی

۱۶۰

۴۰۰ میلیون

۱۲ میلیون

شهرک راه آهن خ مولوی

۶۰

۳۰۰میلیون

۳میلیون

  دولت بهارجنوبی

۷۰

۷۸۰میلیون

-

  زعفرانیه خ پسیان

۱۱۰

۸۰۰میلیون

-

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...