|
کدخبر: 152706

چرا مسکن مهر گران شد؟

محمودزاده گفت: بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر در همان سنواتی پیش‌بینی شده بود، تحویل شدند که افزایشی در نرخ این واحدها ایجاد نشد و پروژه‌هایی مانند مسکن مهر پردیس که دچار افزایش نرخ شدند، بسیار محدود بودند. بنابراین موضوع این است که دسته‌بندی در ارائه اطلاعات به مخاطبان صورت نمی‌گیرد.

راه و مسکن چرا مسکن مهر گران شد؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درحال‌حاضر نمی‌توان فرمولی برای تعیین نرخ مسکن ملی برای استان‌ها و شهرهای مختلف داشت، گفت: عددی را اعلام نمی‌کنیم تا ذهنیتی برای مردم ایجاد نشود اما مطمئن شوند که نرخ مسکن ملی کمتر از نرخ واحدهای شخصی ساز با شرایط یکسان خواهد بود.

محمود محمودزاده درباره تعیین تکلیف نرخ مسکن ملی برای متقاضیان با توجه به تجربه افزایش نرخ چندین باره مسکن مهر اظهارکرد: در ابتدا باید این موضوع توجه داشته باشیم که اگر می‌‌گوییم مسکن مهر در برخی از شهرهای جدید از جمله پردیس چند بار دچار افزایش نرخ شد و تاخیر در ساخت و تحویل داشت باید به این نکته توجه شود که تعدادی از واحدها اواخر سال گذشته شروع به ساخت شدند.

وی با بیان اینکه نکته مهم دقت در ایجاد تعهد و ثبت نام است، ادامه داد: بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر در همان سنواتی پیش‌بینی شده بود، تحویل شدند که افزایشی در نرخ این واحدها ایجاد نشد و پروژه‌هایی مانند مسکن مهر پردیس که دچار افزایش نرخ شدند، بسیار محدود بودند. بنابراین موضوع این است که دسته‌بندی در ارائه اطلاعات به مخاطبان صورت نمی‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دلایل تاخیر در ساخت برخی از پروژه‌های مسکن مهر گفت: تاخیر در اجرای این پروژه چند دلیل دارد. اول اینکه برخی از پروژه‌ها تاخیر در شروع ساخت به دلیل نبود زمین کافی داشتند و ثبت نام بیشتری صورت گرفته بود. از این رو چند سال طول کشید که زمینی رفع معارض شود و برای اجرا آماده سازی‌های لازم در آن زمین صورت گیرد. دلیل دیگر هم این بود که برخی از پروژه‌ها به مسائل حقوقی برخوردند.

محمودزاده افزود: نکته دیگر این است که از بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر این تاخیرات بیشتر متوجه شهر جدید پردیس شده که اساسا سهم حدود ۸۰ هزار واحدی در کل پروژه مسکن مهر داشت.

معاون مسکن و امور ساختمان با اشاره به باقیمانده‌های مسکن مهر گفت: طبق آخرین گزارش ارائه شده حدود ۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که در شرف تکمیل است و به زودی حدود ۳۵ هزار واحد مسکن مهر افتنتاح می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تعیین نرخ مسکن ملی تاکید کرد: در طرح‌هایی مانند اقدام ملی مسکن، زمین از طرف دولت تامین می‌شود و همچنین تسهیلات هم از سوی دولت برای متقاضیان در نظر گرفته شده است اما ساخت با خود متقاضیان بوده کما اینکه این رویه در سایر پروژه‌ها هم، جریان داشت.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی با پایین‌ترین عددی که در سطح کشور ممکن بوده برای اجرای مسکن مهر به جمع‌بندی رسیده و آن را ابلاغ کرده که البته نظر سازندگان این است که باید به این عدد اضافه شود اما به وکالت از مردم نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم، نرخ تمام شده برای متقاضیان پایین‌ترین عدد ممکن باشد.

محمودزاده افزود: اما می‌دانیم که سازنده باید مصالح را با نرخ روز بازار خریداری کند و قرار نیست هیچ یک از مصالح و خدمات متفاوت از نرخ بازار در این پروژه عرضه و استفاده شود. به همین دلیل از روز اول قرار شد که تحویل مسکن ملی براساس نرخ تمام شده باشد.

معاون مسکن و امور ساختمان گفت: آنچه که محرز و مشخص است؛ حذف نرخ زمین و ارائه تسهیلات بدون سپرده از سوی دولت بوده و البته قطعا برای متقاضیان با توجه به مقیاس این پروژه صرفه‌ای وجود دارد که نرخ تمام شده‌ای با تفاوت قابل توجهی نسبت به سایر پروژه‌ها با آن ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر نمی‌توان فرمولی برای تعیین نرخ مسکن ملی برای استان‌ها و شهرهای مختلف داشت، اظهارکرد: موضوع مهم نرخ روز مصالح و تجهیزات مورد استفاده در این پروژه است. چه کسی می‌تواند مدعی شود که نرخ فولاد در دو سال آینده چقدر خواهد بود که بتوان برای مسکن ملی نرخ تعیین کرد؟ وقتی در این بخش‌های مختلف نرخ ثابتی وجود ندارد طبیعتا نرخ کل هم نمی‌تواند ثابت باشد و از الان نمی‌توان نرخ ثابتی را اعلام کنیم.

محمودزاده گفت: درحال‌حاضر عددی را اعلام نمی‌کنیم تا ذهنیتی برای مردم ایجاد نشود اما مطمئن شوند که نرخ مسکن ملی کمتر از نرخ واحدهای شخصی ساز با شرایط یکسان خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره احتمال عدم توان پرداخت آورده‌های مردمی در صورت افزایش قیمت‌ها اظهارکرد: هر فردی نتواند آورده و اقساط را پرداخت کند حذف و متقاضی دیگری جایگزین خواهد شد چراکه پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بستگی به پرداخت اقساط و آورده متقاضیان دارد بنابراین کاری غیر از حذف بدحساب‌ها نمی‌توان انجام داد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر