|
کدخبر: 152632

افتتاح مسیر ریلی ۴ خطه تهران-کرج در سال ۱۴۰۰

رسولی گفت: امروز برای نخستین بار خط ریلی چهار خطه در کشور به بهره‌برداری می‌رسد که شامل مسیر تهران- لشگری است و با افتتاح این مسیر چهار خطه، سرعت قطارها در ورودی تهران افزایش خواهند یافت.

راه و مسکن افتتاح مسیر ریلی ۴ خطه تهران-کرج در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت راه آهن از بهره‌برداری از راه آهن ۴ خطه تهران کرج و تهران-پیشوا در سال آینده خبر داد.

سعید رسولی در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های ریلی به مناسبت دهه فجر گفت: امروز ۱۰۵ پروژه در حوزه‌های مختلف حمل‌ونقل ریلی به ارزش هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که نشان می‌دهد در شرایط سخت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های راه آهن متوقف نشده است.

وی افزود: این پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف فنی، زیربنایی، ناوگان، مسافری و ایستگاهی و هوشمند‌سازی است که در ۱۹ استان افتتاح می‌شود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ۶ طرح به ارزش ۸۷۴ میلیارد تومان در حوزه فنی و زیربنایی، ۵ طرح در حوزه ناوگان با سرمایه‌گذاری ۳۶۷ میلیارد تومان، طرح‌های مسافری و ایستگاهی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان و ۷ طرح هوشمند‌سازی به ارزش ۱۲۶ میلیارد تومان جزو مهم‌ترین پروژه‌های امروز است.

رسولی با اشاره به اتصال خطوط فرعی در قالب ۹ پروژه در بهره‌برداری‌های امروز گفت: با این ۹ پروژه تعدادی از چشمه‌های اصلی بار به شبکه ریلی متصل شده و بهره‌وری شبکه ریلی افزایش می‌یابد. درحال‌حاضر ۱۱ هزار کیلومتر شبکه اصلی ریلی داریم و هزار و ۱۵۰ کیلومتر خطوط آنتنی به این شبکه متصل شده است.

مدیرعامل شرکت راه آهن با تأکید بر اینکه در این شرکت محاسبات کاملی برای شناسایی چشمه‌های بار جهت اتصال به شبکه ریلی و همچنین تهیه بسته مالی مورد نظر، انجام شده است، اظهارکرد: امروز ۳۴.۵ کیلومتر خطوط آنتنی به شبکه ریلی متصل می‌شود که با این میزان خط جدید، ۵.۵ میلیون تن بار جدید به شبکه افزوده می‌شود. این در حالی است که سال گذشته ۴۸.۵ میلیون تن بار با ریل جابه‌جا شد. بنابراین ارزش افزوده ۳۴.۵ کیلومتری که امروز به بهره‌برداری می‌رسد دو هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان صرفه جویی در مصرف سوخت و ۹۹ میلیارد تومان درآمد مستقیم خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر اقدامات انجام شده در شرکت راه آهن را نوسازی و بازسازی ۱۶ دستگاه ماشین‌آلات ریلی عنوان و تصریح کرد: ارزش ماشین‌آلات اوورهال شده ۵۳۱ میلیارد تومان است که ۶ سال این دستگاه‌ها غیرفعال بوده‌اند.

رسولی گفت: امروز برای نخستین بار خط ریلی چهار خطه در کشور به بهره‌برداری می‌رسد که شامل مسیر تهران- لشگری است و با افتتاح این مسیر چهار خطه، سرعت قطارها در ورودی تهران افزایش خواهند یافت؛ سرمایه‌گذاری انجام شده برای افتتاح این خط ۲۳۴ میلیارد تومان بوده است.

وی یادآور شد: سال آینده مسیرهای چهار خطه تهران- کرج و تهران- پیشوا به بهره‌برداری می‌رسد که برای حمل‌ونقل حومه‌ای تهران و کاهش آلایندگی پایتخت اثرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین امروز ۲۰۵ دستگاه ناوگان ریلی جدید تولید داخل شامل ناوگان باری، مسافری و لوکوموتیو به بهره‌برداری می‌رسد که ارزش آن ۳۶۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

منبع: مهر

ارسال نظر