|
کدخبر: 144706

ارائه اطلاعات مالکان خانه‌ های خالی به سازمان مالیاتی

محمودزاده گفت: تا چند روز آینده اطلاعات مالکان حقیقی و حقوقی یک میلیون خانه خالی به سازمان مالیاتی ارائه می‌شود.

راه و مسکن ارائه اطلاعات مالکان خانه‌ های خالی به سازمان مالیاتی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تا چند روز آینده اطلاعات مالکان حقیقی و حقوقی یک میلیون خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌شود.

محمود محمودزاده درباره شناسایی خانه‌های خالی و ارائه اطلاعات این واحدهای به سازمان امور مالیاتی اظهارکرد: از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که در ابتدا برای آنها پیامک ارسال شد و اطلاعات برگشتی این افراد دریافت شد مجموع شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که تا به امروز اطلاعات‌شان آماده ارائه به سازمان امور مالیاتی است، به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد.

وی افزود: این مالکان خانه‌های خالی برای معرفی به سازمان امور مالیاتی در مرحله تدقیق آخر هستند و در چند روز آینده اطلاعات این افراد وارد کارتابل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چرا روند اخذ مالیات از خانه‌های خالی و اجرای قانون طولانی شده است، گفت: با توجه به قانون جدید و اصلاح قانون قبل که همزمان در مجلس با اقدامات دولت برای شناسایی خانه‌های خالی مطرح شد، سرعت اقدامات را کاهش دادیم تا با قانون جدید، مالیات بر خانه‌های خالی را به اجرا برسانیم.

محمودزاده افزود: در اصلاحیه قانون مالیات بر خانه‌های خالی که توسط رئیس‌جمهوری هم ابلاغ شد تفاوت‌هایی نسبت به قانون قبلی وجود دارد که افزایش ضرایب و موضوعیت شناخت خانه‌های خالی و تغییر استانداردها در قانون جدید باعث می‌شود که بازدارندگی با اهرم قانون افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها مکلف به اجرای این قانون هستند به زودی مالیات از خانه‌های خالی اخذ می‌شود اظهارکرد: مهم این است که این ساختار و بستر قانونی آن به وجود آمد. سامانه‌ای که ایجاد شده ظرفیت کامل برای اجرای مالیات بر خانه‌های خالی را دارد و قانون جدیدی یک گام جلوتر رفته و علاوه بر شناسایی خانه‌های خالی در قانون جدید همه خانوار باید اطلاعات سکونتی خود را در سامانه ثبت کنند که به بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی در حوزه مسکن تبدیل می‌شود که برای برنامه‌ریزهای این حوزه می‌تواند خروجی‌های بسیار مفیدی را ارائه کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر