|
کدخبر: 139656

سرعت کاهش قیمت مسکن در این مناطق بیشتر است

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: سرعت کاهش نرخ خانه در مناطق ١، ٢، ٣ و ٦ بیش از سایر مناطق پایتخت بوده، به طوری که تا ٢٠ درصد کاهش نرخ مسکن در این چهار منطقه ثبت شده است.

راه و مسکن سرعت کاهش قیمت مسکن در این مناطق بیشتر است

محمود محمودزاده اظهارکرد: از آنجایی که قیمت خانه در این چهار منطقه پایتخت غیر واقعی است، تاثیر بیشتری از افت نرخ ارز داشته و تا ٢٠ درصد تخلیه حباب قیمت‌ها در این مناطق اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اوج سفته بازی در مناطق یک و سه پایتخت و بعد ٢ و ٦ رخ می‌دهد و معمولا این مناطق پایتخت تحت تاثیر تلاطم و یا آرامش در بازارهای دیگر قرار دارند.

معاون وزیر راه توضیح داد: در یک ماه اخیر که شاهد کاهش نرخ ارز هستیم قیمت‌ها در منطقه یک و ٣ شکسته است و بازار سفته بازی در این منطقه را نیمه تعطیل کرده است.

محمودزاده درباره اینکه نرخ مسکن تحت تاثیر چه شاخص‌های تاثیرگذاری است؟ توضیح داد: نرخ مسکن از نرخ زمین، مصالح و خدمات تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه سه مورد اعلام شده در یک ماه گذشته کاهش نداشته‌اند که نرخ مسکن پایین بیاید، این وضعیت نشان می‌دهد که ارتباط مسکن با خود بخش نیست، بکله به خارج از بخش مسکن گره خورده است.

معاون وزیر راه گفت: بدین صورت که در مناطقی که خرید ملک جنبه سرمایه‌گذاری دارد و بازار سفته بازی داغ است کاهش چشمگیر نرخ داشتیم، اما در سایر مناطق پایتخت، کاهش قیمت‌ها شتاب کمتری داشته است و در برخی مناطق نیز حدود ٣ تا ١٠ درصد قیمت‌ها کاسته شده است.

محمودزاده ادامه داد: مشکل اصلی این است که مناطقی که اکنون درحال تخلیه حباب نرخ خود هستند مناطق پیشران معرفی می‌شوند و افزایش نرخ در این مناطق روی سایر مناطق پایتخت تاثیر دارد، به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی در پی تصمیم گیری جدید برای اعلام معدل نرخ مسکن است.

کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آذرماه

گفتنی است بر اساس اطلاعات استخراجی از سامانه کلید در نیمه نخست آدرماه نرخ خانه در تهران از یک تا ۱۱ درصد کاهش داشته است.در نیمه دوم آبان ماه نیز قیمت‌ها در بعضی مناطق تا ۱۰ درصد پایین آمده بود. افزایش تمایل برای فروش مسکن در بعضی مناطق پایتخت که اغلب با افت قیمت‌های پیشنهادی همراه شده، ترمز افزایش قطعی قیمت‌ها را نیز کشید؛ به طوری که بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد نرخ مسکن شهر تهران از حدود ۱۰ درصد در هفت ماهه نخست امسال به ۱.۸ درصد در آبان ماه رسید.

کاهش نرخ مسکن در حالی رخ داده که بازارهای سکه و ارز هم افت کردند. کارشناسان معتقدند کاهش قیمت‌ها در بازارهای غیرمولد از تحولات بین‌المللی، امیدواری به بهبود اقتصاد کشور و پایان روند کاهشی ارزش پول ملی نشأت می‌گیرد.

اکنون تعداد آگهی‌های فروش ملک در منطقه یک تهران تا ۱۰ درصد و در منطقه دو تا ۳۳ درصد افزایش یافته است. در این زمینه نیز آمار از افزایش چهار درصدی تمایل برای فروش مسکن در کل شهر تهران حکایت دارد

منبع: ایرنا
  • صادق ارسالی در

    با توجه به آمارهای موجود یعنی سرشماری 1395وجودحدود سه میلیون اپارتمان خالی و ساخت حدود 300هزار واحد مسکونی و ازدواج 700هزار مورد در صورت عدم طلاق 50در ازدواجها در مناطق روستایی است که تامین مسکن آنان در هیچ جا ثبت نمیشود لذا چندان کمبود مسکن در کشور وجود ندارد واین قیمتها در اثر سوداگری دلالان و بانک‌ها به وجود آمده وزیاد ارتباطی هم به قیمت ارز ندارد واگر هم داشته باشد در صورتی این قیمت‌ها منطقی خواهد بود که قیمت دلار 100هزار تومان باشد لذا در صورت احتکار مسکن از طرف دلالان وبانکها رو دستشان خواهد ماند ودر آینده با ضرر مواجه خواهند شد

ارسال نظر