|
کدخبر: 126492

کاهش تورم مسکن / لحن فروشندگان عوض شد!

گروهی از فروشنده‌های آپارتمان در مناطق لوکس، پیام ریزش تورم ماهانه مسکن در شهریور را دریافت کردند. لحن فایل‌های ملکی طی روزهای اخیر در منطقه یک تغییر کرده است؛ به‌طوری‌که فروشنده‌ها با استفاده از عبارت «فروش ۲۰ درصد زیر قیمت منطقه» قصد جذب سریع مشتری را دارند.

راه و مسکن کاهش تورم مسکن / لحن فروشندگان عوض شد!

گروهی از فروشنده‌های آپارتمان در مناطق لوکس، پیام ریزش تورم ماهانه مسکن در شهریور را دریافت کردند. لحن فایل‌های ملکی طی روزهای اخیر در منطقه یک تغییر کرده است؛ به‌طوری‌که فروشنده‌ها با استفاده از عبارت «فروش ۲۰ درصد زیر قیمت منطقه» قصد جذب سریع مشتری را دارند. افت محسوس معاملات در منطقه یک طی شهریور در کنار حرکت غالب تقاضای سرمایه‌ای به مناطق پایین از جمله دلایل تخفیف در «قیمت پیشنهادی» است. فاصله قیمت‌ شمال و جنوب بررسی شد.

تغییر لحن در متن بخش قابل‌توجهی از آگهی‌های فروش آپارتمان‌های لوکس و بزرگ‌متراژ نشان‌دهنده دریافت پیام ریزش تورم ماهانه ملکی شهریور در برخی از مناطق پایتخت است.

تحقیقات میدانی نشان می‌دهد در شرایطی که تورم ماهانه مسکن در شهر تهران در شهریور سقوط کرد و از ۱۰ درصد در مردادماه به ۱/ ۵ درصد در شهریور رسید، فروشنده‌های مسکن در برخی از مناطق شهر تهران به‌ویژه در یک منطقه خاص، اقدام به استفاده از لحن و عبارات جدید در متن آگهی‌های خود کرده و از این طریق سعی دارند واحدهای خود را هر چه سریع‌تر در بازار رکودی فعلی به فروش برسانند.

حجم معاملات خرید مسکن در کل شهر تهران در شهریور ماه امسال در مقایسه با مرداد سال‌جاری در حالی ۸/ ۶ درصد کاهش یافت که تعداد معاملات خرید آپارتمان در ۱۵ منطقه شهر تهران کاهش یافت و در دو منطقه دیگر نیز بدون تغییر و هرگونه افزایش یا کاهش به ثبت رسید. تنها در ۵ منطقه شهر تهران رشد مثبت در حجم معاملات خرید مسکن تجربه شد.

نکته قابل‌توجه در آمارهای مربوط به تحولات حجم معاملات مسکن شهر تهران در شهریور ماه کاهش قابل ملاحظه تعداد معاملات خرید مسکن در دو منطقه مصرفی و پرمعامله شهر تهران یعنی مناطق ۴ و ۵ شهر تهران است. در شهریور ماه حجم معاملات خرید مسکن در منطقه۴ معادل ۵/ ۱۱ درصد و در منطقه۵ معادل ۶/ ۴ درصد نسبت به مردادماه کاهش یافت.

در چنین شرایطی فروشنده‌های مسکن در مناطق مختلف از جمله برخی مناطق خاص پایتخت مانند منطقه‌یک که کانون عرضه و فروش واحدهای مسکونی بزرگ‌متراژ و لوکس است با تغییر لحن در آگهی‌های خود روش تازه‌ای از بازاریابی‌های ملکی را برای جذب مشتری به کار گرفته‌اند.

در تعداد قابل‌توجهی از آگهی‌های فروش مسکن که در منطقه یک شهر تهران و برخی دیگر از مناطق نیمه شمالی پایتخت طی روزهای اخیر منتشر شده است استفاده از عبارت زیرقیمت یا با تخفیف ۱۰ یا ۲۰ درصدی مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد این اقدام تلاشی است در جهت فروش هر چه سریع‌تر واحدهای مسکونی لوکس و بزرگ‌متراژ.

هر چند تجربه شهریور ماه فروشنده‌های مسکن در بازار منطقه‌یک شهر تهران در این تغییر لحن بی‌اثر نبوده و کاهش نزدیک به ۴ درصدی میانگین قیمت مسکن در این منطقه تنها به فاصله یک ماه باعث شده در روزهای گذشته تعداد آگهی‌های فروش واحدهای مسکونی با مضمون زیرقیمت در این منطقه نسبت به سایر مناطق و در مقایسه با گذشته افزایش یابد.

این تغییر لحن که عمدتا در آگهی‌های مربوط به فروش آپارتمان‌های لوکس در منطقه‌یک شهر تهران مشاهده می‌شود در برخی دیگر از مناطق شمالی یعنی مناطق ۲ و ۳ هم مشاهده می‌شود هر چند تعداد این آگهی‌ها در این مناطق در مقایسه با منطقه‌یک کمتر است. البته هنوز شواهد یا مستنداتی از اینکه معاملات خرید و فروش مسکن در منطقه یک یا دیگر مناطق شمالی پایتخت اخیرا با تخفیف‌های تا سطح ۲۰ درصد انجام شده یا در حال انجام باشد، رصد نشده است.

اما آنچه در تحقیقات میدانی محرز است اینکه فروشنده‌های مسکن در منطقه‌یک و برخی دیگر از مناطق شمالی پایتخت، پیام سقوط تورم ملکی پایتخت با نصف شدن سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن در شهریور ماه را دریافت کرده‌اند. این گروه از فروشنده‌ها از سودای فروش آپارتمان با نرخ رشدهای بالا در ماه‌های آینده صرف‌نظر کرده و ترجیح می‌دهند در شرایط فعلی واحدهای خود را با سطح قیمت فعلی و حتی اندکی تخفیف به بازار عرضه کنند.

علت این موضوع از یکسو به سقوط تورم ماهانه مسکن در شهریور مربوط می‌شود. در حالی که در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد امسال تورم ماهانه دو رقمی مسکن تجربه شد و میانگین قیمت مسکن در هر کدام از این ماه‌ها در مقایسه با یک ماه قبل از آنها بیش از ۱۰ درصد رشد کرد اما در شهریور ماه تورم ماهانه مسکن تقریبا به یک‌دوم کاهش یافت و نصف شد.

از سوی دیگر حجم معاملات خرید مسکن تحت‌تاثیر ریزش تقاضا برای خرید آپارتمان در بسیاری از مناطق نیز کاهش یافت. همچنین با توجه به شرایط فعلی بازار سرمایه و افت شاخص کل بورس در یک‌ماه اخیر، بعید است دست‌کم در کوتاه‌مدت شارژ قیمت مسکن از محل تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن را شاهد باشیم هر چند گروهی از کارشناسان معتقدند ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده تحولاتی در سایر بازارها رخ دهد که این تحولات بازار معاملات مسکن را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد.

نکته مهم دیگری که در این ارتباط می‌توان به آن اشاره کرد آن است که براساس تحقیقات میدانی به عمل آمده در ماه‌های اخیر، عرضه روزانه فایل به بازار معاملات مسکن حدود ۹۰ درصد کاهش یافت اما با این تغییر لحن در آگهی‌های ملکی انتظار می‌رود در روزها و هفته‌های آینده حجم عرضه به بازار مسکن افزایش یابد.

در منطقه‌یک شهر تهران که کاهش حدود ۴ درصدی تورم ماهانه مسکن تجربه شد حجم معاملات خرید آپارتمان نیز حدود ۱۲ درصد کاهش یافت. این منطقه تنها منطقه‌ای است که در شهریور ماه امسال تورم ماهانه منفی را تجربه کرد و قیمت اسمی مسکن در آن کاهش یافت.

تغییر لحن در آگهی‌های فروش مسکن در این منطقه طی روزهای گذشته نشان‌دهنده دریافت پیام تغییرات قیمت مسکن و حجم معاملات آپارتمان در این منطقه در شهریور ماه است.

در حالی که تحت‌تاثیر کاهش هیجانات در بازار سهام و افت چند مرحله‌ای شاخص کل بورس به‌عنوان بازار هدایت‌کننده و بازیگردان اصلی بازار مسکن، انتظارات تورمی و هیجانات سرمایه‌ای در بازار مسکن نیز در شهریور ماه تا حدی کنترل شده و کاهش یافت، فروشند‌ه‌های واحدهای مسکونی در شهر تهران به‌خصوص مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت – مناطق یک تا ۵ – با مشاهده افت محسوس حجم معاملات خرید مسکن در این مناطق و به‌خصوص کاهش قیمت مسکن در منطقه‌یک، تصمیم گرفته‌اند با انعطاف بیشتری نسبت به بازاریابی برای فروش واحدهای مسکونی خود اقدام کنند.

همین موضوع منجر به تغییر لحن فروشنده‌ها در بخش زیادی از آگهی‌های فروش مسکن شده است. در شرایطی که ریزش شاخص کل بورس از سوی دیگر به حدی نبوده است که منجر به خروج سرمایه‌ها از این بازار و ورود آن‌ به بازار مسکن و ایجاد جو هیجانی در بازار ملک از سوی سرمایه‌گذاران شود، افت شاخص در یک ماه گذشته اثر خود را در شکل کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در نتیجه کاهش هیجان سرمایه‌گذاری در بازار ملک نشان داد.

بیشترین تورم ماهانه مسکن در شهریور نیز مربوط به منطقه ۲۱ شهر تهران بود که میانگین قیمت مسکن در این منطقه در شهریور در مقایسه با مرداد امسال ۶/ ۱۴ درصد افزایش یافت. بعد از آن بیشترین میزان تورم ماهانه مسکن در منطقه ۹ به میزان ۴/ ۱۰ درصد و در منطقه ۲۲ معادل ۱/ ۱۰ درصد به ثبت رسید.

بیشترین میزان رشد حجم معاملات فروش مسکن در شهر تهران نیزدر شهریور مربوط به منطقه ۹ با رشد ۹ درصدی، منطقه ۱۹ با رشد ۸ درصدی و منطقه ۲۲ با رشد ۷ درصدی بوده است. بیشترین کاهش تعداد معاملات خرید مسکن نیز در شهریور ماه در مقایسه با مردادماه مربوط به منطقه ۲۱ با ریزش ۳۱ درصدی حجم معاملات مسکن و سپس منطقه ۲۰ با کاهش ۷/ ۲۳ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان در این منطقه است.

برآوردهای آماری نشان می‌دهد، تورم ماهانه در ۵ منطقه اول شهر تهران شامل مناطق یک تا ۵ پایتخت، در شهریور ماه معادل ۹/ ۴ درصد بوده است در حالی‌که این میزان در ۱۲ منطقه جنوبی شهر شامل مناطق ۹ تا ۲۰ برابر با ۳/ ۵ درصد به ثبت رسیده است.

این موضوع نشان می‌دهد در شهریور ماه امسال تورم ماهانه مسکن در مناطق جنوبی شهر -هر چند به میزان اندک- از تورم ماهانه مسکن در مناطق شمالی پیش‌تر بوده است. مهم‌ترین دلیل این موضوع به مهاجرت تقاضای سرمایه‌ای از مناطق شمالی به مناطق جنوبی در ماه‌های اخیر تحت‌تاثیر کاهش قدرت خرید در بازار معاملات مسکن به دنبال رشد قابل‌توجه قیمت‌ها برمی‌گردد.

از سال گذشته، آن دسته از متقاضیان مصرفی که به دلیل جهش قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸ قادر به خرید مسکن در مناطق مصرفی نیمه شمالی شهر تهران همچون محلات مصرفی منطقه‌های ۲، ۴ و ۵ نبودند به بازار معاملات مسکن مناطق مصرفی واقع در مرز دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران همچون منطقه ۹ و ۱۰ مهاجرت کرده واقدام به خرید مسکن کردند.

در پی ادامه رشد قیمت‌ها در بازار و به دنبال آن تداوم افت قدرت خرید در بازار مسکن نه تنها تعداد متقاضیان مصرفی در این مناطق نیز کاهش یافت، بلکه آن دسته از متقاضیان سرمایه‌ای که در سال گذشته هنوز توانایی خرید مسکن در مناطق مصرفی نیمه شمالی پایتخت را داشتند و از بازار مسکن این مناطق اقدام به خرید واحد می‌کردند قدرت خرید خود را از دست داده و به بازار مسکن مناطق جنوبی پایتخت هدایت شدند.

هم‌اکنون عمده معاملات خرید وفروش مسکن از سوی سرمایه‌گذاران ملکی در بازار معاملات مسکن این مناطق انجام می‌شود وبه همین دلیل است که در یک نمونه و در حالی‌که حجم معاملات خرید مسکن در عمده مناطق شهر تهران در شهریور در مقایسه با مردادماه کاهش یافته است حجم معاملات خرید مسکن در منطقه ۹ شهر تهران به میزان ۹ درصد رشد کرده است.

آمارها نشان می‌دهد حجم معاملات خرید مسکن در ۵ منطقه اول شهر تهران در شهریور ماه امسال معادل ۶/ ۵ درصد ودر ۱۲ منطقه جنوبی پایتخت معادل ۷/ ۵ درصد کاهش یافته است. با این حال، بررسی‌ها با استناد به تازه‌ترین آمارهای رسمی درخصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در شهریور ماه امسال همچنین نشان می‌دهد شمال تهران در رشد ۳ساله قیمت آپارتمان همچنان جلوتر از جنوب است.

محاسبات آماری نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در مناطق ۹ تا ۲۰ شهر تهران در فاصله سال ۹۶ تا شهریور ماه امسال ۱/ ۵ برابر شده است. این در حالی است که این میزان در ۵ منطقه اول شهر تهران ۵/ ۵ برابر بوده است.

این برآوردها نشان می‌دهد هنوز هم شمال تهران به لحاظ نرخ رشد قیمت مسکن در یک بازه زمانی سه ساله از مناطق جنوبی پیش‌تر است هر چند این فاصله در ماه‌های اخیر کمتر شده است وانتظار می‌رود فاصله اندک موجود در ماه‌های آینده برطرف شود. با این وجود سهم مناطق جنوبی شهر تهران از کل معاملات خرید مسکن پایتخت هم‌اکنون نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.

این سهم که در سال ۹۶ برابر با ۳۶ درصد بود هم اکنون به بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است. سهم منطقه ۹ شهر تهران از کل معاملات مسکن پایتخت از یک درصد در سال ۹۶ به حدود ۲ درصد در سال‌جاری، منطقه ۱۰ از ۶ درصد به ۵/ ۹ درصد، منطقه ۱۱ از ۹/ ۳ درصد به ۵/ ۴ درصد و منطقه ۲۲ از یک به نزدیک ۲ درصد در همین بازه زمانی افزایش یافته است.

این آمارها از تقویت سهم معاملات خرید مسکن در مناطق جنوبی پایتخت در شرایط فعلی در مقایسه با سه سال گذشته خبر می‌دهد. هم‌اکنون میانگین قیمت مسکن در ۱۲ منطقه جنوبی شهر تهران(۹ تا ۲۰)، ۴۰ درصد کمتر از میانگین قیمت کل شهر است.

نمودار+مسکن

منبع: دنیای اقتصاد
 • امیر ارسالی در

  اقا بیایید یکبار یک قانون درست و حسابی بزارید زمین و مسکن و ضروریات مردم اصلا نباید گران بشه و هر کس به اندازه نیازش باید مالک زمین و خانه باشد نه اینکه بذای دلالی و سود انرا گروگان بگیرد مسکن یکی از ضروریات تشکیل خانواده و فرزند اوری است که به خاطر نبود قانون و نظارت به دست دلالان و سوداگران افتاده و به گروگان گرفته شده دست دلالان و محتکرین را با محدود کردن مالکیت به تعداد انگشت شمار و مالیات بالاتر از 50 درصد ارزش روز ملک از ان کوتاه کنید تا مردم به اینده امیدوار و تشکیل خانواده داده و فرزند اوری کنند

  • .... ارسالی در

   سلام بنده دارم با وام و قسط و هزار بدبختی یه زمین خریدیم که یه خونه درست کنیم نقشه و پروانه رو گرفتیم اینقد جنس گرون شده فقط ۴ تا ستون هاشو با یه سقف تموم کردم موندم دیگه اینقدر جنس گرونه دیگه نمیتونم کاری بکنم چندین ساله هم مستاجرم کارگرم میام میگم مسکن ملی بده میکه نه خونه داری میگم وام مستاجر بده میگه نه خونه داری میگم وام مستاجری بده میگه نه قانونه خونه داری زمین به نامته لامصب این چه قانونیه اخه پول ندارم کارگر هستم نمیتونم خونه رو بسازم تموم کنم کلی بدهی دارم روز به روز هم جنس ها هزار برابر گردن میشه من چه خاکی رو سرت بریزم که بفهمی بدبخت شدیم با این همه گرونی چیکار کنیم اجناس سر به فلک کشیده همه چی تصویب میشه برا کمیته امداد و بهذیستی هستش ما کارگرا وضعیتمون از اونا بدتره وام برا اونا خونه برا اونا ماشین برا اونا ما هم هیچی نمیدن میگن شما کارگری ماهی سه تومن درامد داری یه خونه هم داری بابا وضعیت داغونه بفهم تا کی باید کارگر بدبخت بشه یه زمین به نامم دارم که چی وقتی نمیتونم بسازم درستش کنم چه فایده چرا نمیفهمید اجناس هزار برابر شده زندگی نمیچرخه

 • Ramin ارسالی در

  نخرید بخدا سر وقت به قیمت میفروشن

  • ناشناس ارسالی در

   اینجاایرانه همه چیز برعکس آدمیزاده.

 • مژگان ارسالی در

  والا ما فقط میشنویم میگن ۲۵% بیشتر افزایش ندن اما صابخونه 50% کرایه رو اضافه کرده با 30 ملیون هم پول پیش و اضافه کرده وحقوق مستمری ما 2400 تومنه که باید 3200 اجاره بدیم با 30 ملیونم به پول پیش اضافه کنیم واقعا فلج شدیم یه فکری به حالمون کنید یا نمی‌تونید بمیریم راحت بشیم

 • ناشناس ارسالی در

  حداعقل بیاید پشت تلوزیون یک دروغ درباره مسکن بگید تا یک کم قیمت بیاید پایین

 • حمید ارسالی در

  چرا دولت برای ملک قیمت نمی گذارد تا زمانی که قیمت گذاری برای ملک نشود مردم خواب صاحب خانه شدن را نمی بیند اکثر مسولان هم در دولت وهم در مجلس خودشان صاحب چندین ملک هستند قیمت نمی گذارنند چون به ضرر خودشان است تا از خانه های خالی مالیات هم بگیرنند تا قیمت برای ملک نباشد بی فایده است طرف مالیات هم می دهد وخم به ابرو‌نمی اورو چون مالیات را هم به ملک اضافه می کند چون ملک قیمت مشخصی ندارد هر چه بگویند می فروش انند بخدا هی جا دنیا به این شکل نیست جوانها بخاطر خانه نمی توانند ازدواج کنند این هم فساد قیمت برای ملک بگذارید برای کل ایران نه مثل قیمت اجاره که ۲۵ درصد کمر مستاجر را خورد کردنند اخه نا مسلمان مگه حقوقها ۲۵ درصد اضافه شده است باید در تهران ۱۰ درصد اضافه قیمت برای تمدید باشد چون خودشان صاحب ملک های زیادی هستند به ضرر خودشان قیمت بالا می گذرانند

 • Yagoub ارسالی در

  سلام یاگزارش سواد اقتصادی نداره مثل یا طرفدار حسن کلید ساز ریزش تورم چقدر حرف مصغره ای بود

 • حسین ارسالی در

  اینقدر مسکن را متورم و گران کرده اید که تا 10 سال دیگه هم رکود شه کسی جرات و توانایی خرید آن را نداره

 • زهرا ارسالی در

  شما این قدر به خودتان زحمت ندهید ...که حرف بزنید و شعار بدهید ....تنها راه برون رف از این وضعیت ..1-.مسکن باید به قیمت تمام شده ..یاتعیین قیمت مصالح بکار برده شده در ان توسط کارشناس دادگستری . با سود 10 درصد ..ثیت در دفاتر اصلی دولت ..ارایه از طریق اینترت ..بستن درب بنگاهای معاملاتی و انحلال این صنف و راندن انها به کارکردن و پول در اوردن یا زحمت نه مشستن و یک برگه نوشتن در یک معامله 20 میلیون را کاسب شدن ..چرا اخر ..یک جراح که جان یک بیمار را نجات می دهد ..این قدر درامد ندارد که اینها در یک معامله دارند ........در ثانی اگر هم بنگاهی باشد باید فقط در هر معامله یک رقم بسیار ناچیز مثلا 500 ای یک میلیون روی هر معامله برایشان تعیین کنید . درصد را از روی معامله بر دارید ..تمام مرد م ایران یک شبه صاحب خانه خواهند شد که هم به نفع خریدار است هم به نفع فروشنده....اگر ایرانی هستی ..اگر مسلمانی ..اگر شیعه علی هستی ..اگر میخواهی از این مردم که انها را سوزاندید ..معذرت خواهی کنید . برگردید به قانون اساسی قبل از انقلاب ..این قانون توحش رادر مسکن و خودرو . هرچیر را تمام میکند ..البته اگر ایرانی هستی نه داعشی

 • ناشناس ارسالی در

  سلام.ما.را.نکردی.تو.خبر......................
  ارزان.شده.مسکن.ما.بی.درد.سر............
  بینالود.شده.مسکن.مفت.مجانی............
  ندارد.خریدار.ازین.ارزانی......................
  بشتابید.بسوی.شاندیز.مشهد................
  باغ.ویلا.لاکچری.شده.مفت.مجانی.........
  گل.بهار.و.گلمکان.کلات.دارد.تماشا........
  از.رامسر.چابکسر.رودسر.ارزان.شده.ویلا...
  از.ارزانی.مسکن.از.خراسان.تا.شمال.دارد..
  تماشا.مارا.نکردی.تو.خبر......................
  ارزان.شده.مسکن.ما.بی.درد.سر............
  دل.عاشق.به.پیغامی.بسازد..................
  خمار.الوده.با.جامی.بسازد....................
  خبر.خبر.حباب.مسکن.ترکید.و.مسکن.....
  ارزان.شد.

 • ناشناس ارسالی در

  سلام.زمانه.تازه.شود.چون بهار.ارزانی.......میاید.حبابها.درهم.شکسته شد. ارزانی ...میاید.مسکن.ارزان.شد.گوش سوداگران.کر.قصرنشینان.لاکچری.اگهی.فروش زدند..۳۵درصد.زیر.قیمت.مشتری.ندارند.........یک خواب.راکد.معاملاتی.مسکن. نوید.از...ارزان.شدن.مسکن. میدهد.مسکن.امروز..۶۱در.صد.حباب.دارد.با افت.۵۰درصدی.....بورس .قدرت .خرید.پایین.امد.انشاالله......افت.۵۰ درصدی .مسکن.را.هم.مثل. بورس.شاهد.خواهیم.بود.مولانا.میفرماید عاقبت.خاک.شود.حسن .جمال.من.و.تو...خوب.وبد. می.گذرد.وای .بحال.من.و.تو.....مال .دنیا.نشود.سد.ره.مرگ.کسی..........گیرم. این.کل.جهان.باشد.از.ان.من.وتو.....ضعیفان. را.دریابیم.....د،ر.یابیم..........

  • حسین ارسالی در

   میگن ارزون شده کیه که بفروشد مالش مفت بده لاغر بامردم روراست باشید مسکن کی ارزون شده دفع دومش باشه

 • ناشناس ارسالی در

  قيمت دلاري مسكن هنوزم از سال ٩٦ كمتره اين گزارشات و كارشناسا هم با دروغ ميخوان جلوي تورم مسكن بگيرن

 • حسین ارسالی در

  ارزوخانه دارشدن مردم دیگ به گور ببرن ساعتی یه قیمت ثابت نیس

 • علی ارسالی در

  هر کد ملی یک خانه وهر سند که زده شد تا ده سال اجازه فروش دوباره نداشته باشه وکالت هم ممنوع خانه خالی و بالاتر از یک قیمت مشخص فروش بره پنجاه درصد مالیات بده یعنی دلال بازی تمومه

 • ناشناس ارسالی در

  هروقت ماشین ارزون شد خونه ام میاد پایین البته یه مقدار شاید بیاد پایین چون سودی برای دولت نداره ماشین پول سازه براشون خدا جواب هرکس باعث این بدبختی شد بده کاری از دست ما برنمیاد

 • ناشناس ارسالی در

  شما چقدر می خواهید خودتونه به راهب دیگه بزنیدوقتی شما قیمت میلگرد وغیر را بالا می برید چه توقع از صاحب خونه داشت باشیم از ماست که برماست

 • غ ارسالی در

  خاک توو سرشون دویست نفرآدم توو مجلس نشستن سر تخم مرغ بحث میکنن

 • ناشناس ارسالی در

  اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید به فکر جوانها باشید آینده شان را تباه نکنید

ارسال نظر