|
کدخبر: 159340

رییس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان عزل شد

رییس جمهور ارمنستان رییس ستادکل نیروهای مسلح این کشور را عزل کرد.

بین‌الملل رییس ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان عزل شد

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: پاشینیان در بیانیه‌ای که از سوی کابینه‌اش منتشر شده است ضمن اعلام این خبر افزود: با توجه به این حقیقت که رئیس‌جمهوری پیش نویس حکمی را که نخست وزیر در چارچوب قانونی درباره «خدمت نظامی و وضعیت نیروها» ارائه داده امضا نکرده است و اعتراضی به دادگاه قانون اساسی نداشته است، اونیک گاسپاریان رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ارمنستان از روز ۱۰ مارس (چهارشنبه ۲۰ اسفند) از خدمت عزل می‌شود.

این رسانه روسی افزود: آرمن سرکیسیان رئیس‌جمهوری ارمنستان از امضای حکم عزل گاسپاریان خودداری کرده و از ارائه سند پیش نویس این حکم به دیوان قانون اساسی خودداری کرده که به طور ضمنی مفهوم عزل خودکار رئیس ستادمشترک ارتش را دارد.

بحران سیاسی در ایروان به دنبال اختلافات بر سر قره باغ رخ داد.

نخست وزیر ارمنستان چندی پیش اظهارکرده بود که موشک‌های روسی "اسکندر" تحویل داده شده به ایروان در جریان این درگیری‌ها خوب عمل نکرده‌اند. این اظهارات باعث شد معاون رئیس ستاد مشترک ارتش ارمنستان سخنان جنجال برانگیز نخست وزیر را به سخره بگیرد.

نیرو‌های مسلح با صدور بیانیه‌ای استعفای خودپاشینیان را کلید زدند. نخست وزیر این بیانیه را تلاش برای کودتا عنوان کرد و از هوادارانش خواست به خیابان‌ها بیایند.

این ادعا خشم ارتشیان ارمنستان و مخالفان پاشینیان را برانگیخت و آنها گفتند که نخست وزیر ارمنستان در تلاش است تا شکست‌های خود را توجیه کند.

رویترز ضمن تایید خبر عزل رئیس ستاد مشترک ارتش ارمنستان به نقل از ریانووستی درباره پاشینیان نوشت وی از سال ۲۰۱۸ بر سر قدرت بوده و بعد از درخواست ارتش از او برای برکناری با بحران مواجه شد و او را وادار به محکوم کردن تلاش کرد ژنرال ارشد ارتش را از مقام خود عزل کند.

هزاران مخالف پاشینیان که جمعی از نظامیان بازنشسته نیز آنها را همراهی می‌کردند عصر شنبه در نزدیکی ساختمان پارلمان این کشور در ایروان جمع و خواستار استعفای پاشینیان شدند.

پاشینیان به دلیل رهبری خود در جنگ اخیر قره باغ و امضای آتش بس با جمهوری آذربایجان تحت فشار شدید مخالفان قرار گرفته است. نیرو‌های ارمنی در این درگیری ۴۴ روزه شکست خوردند.

شب ۱۰ نوامبر (۲۰ آبان ۹۹) ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، الهام علی اف رئیس‌جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان بیانیه‌ای را در مورد توقف جنگ امضا کردند که طی آن ایروان قسمت قابل توجهی از قره باغ و هفت منطقه دیگر را به باکو منتقل کرد. در مقابل، ارمنستان چیزی به جز پایان جنگ، که طی آن بیش از ۲۵۰۰ نفر را از دست داد، دریافت نکرد.

در ارمنستان امضای توافقنامه برای شهروندان این کشور دردناک بود و بلافاصله اعتراضات در کشور با شعار "نیکول خیانتکار است" آغاز شد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر