|
کدخبر: 160943

روز سرنوشت ساز بورس ۹۹ / وضعیت بازار در ۱۴۰۰ چه می‌شود؟

شاخص بورس در آخرین روز کاری سال ۹۹ در آستانه بازگشت به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد قرار گرفته است.

بورس روز سرنوشت ساز بورس ۹۹ / وضعیت بازار در ۱۴۰۰ چه می‌شود؟

در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۲۹۰ هزار واحد رسید تا چهارمین روز صعودی پیاپی را پشت سر بگذارد. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳ هزار و ۸۶ واحد بالا آمد و در رقم ۴۳۷ هزار و ۹۲۶ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۳۵۷ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۲۴۸ نماد رشد قیمت و ۳۴۴ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۴۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های سیمان مازندران (سمازن)، سرمایه‌گذاری امید (وامید) و مس شهید باهنر (فباهنر)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) و ذوب آهن اصفهان (ذوب) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کبافق (معادن بافق)، کمنگنز (معادن منگنز ایران) و پتایر (ایران تایر) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس بیمه تجارت نو (بنو)، سرمایه‌گذاری مسکن زاینده رود (ثرود) و بیمه کوثر (کوثر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز چهارشنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه هزار و ۵۶ میلیارد تومانی بسته شد که پایین ترین رقم مازاد عرضه در اسفندماه است.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات سه‌شنبه ۲۰۴ نماد صف فروش و سهام ۶۳ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز دوشنبه ۲۶۸ درصد افزایش یافت و به رقم ۶۱۹ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در اسفندماه است. ارزش صف‌های فروش نیز ۳۴ درصد کاهش یافت و هزار و ۶۷۵ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز سه‌شنبه شرکت فولاد مبارکه اصفهان (با نماد معاملاتی فولاد) با صف‌ خرید ۱۲۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فولاد، شتران (پالایش نفت تهران) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۵۱ میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، خزر (فنرسازی زر) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

شاخص کل بورس برای چهارمین روز پیاپی صعود کرد و بیشترین رقم صعود در ۲۲ روز کاری گذشته را ثبت کرد. اما بی گمان مهم‌ترین اتفاق معاملات دیروز ورود پول‌های حقیقی به بازار بود. دیروز پس از ۲۲ روز رقم خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد و شاهد ورود ۵۷ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس بودیم.

شاخص کل بورس نیز از یک سطح حمایت دیگر عبور کرد تا نشان دهد توان صعود بیشتر را نیز دارد. شاخص کل به آستانه کانال ۱.۳ میلیونی رسید تا این امیدواری ایجاد شود که شاخص پس از ۴۶ روز کاری به محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی قدم بگذارد. آخرین بار در معاملات روز ۲۲ دی ماه شاخص کل کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد را ترک کرد.

رسیدن شاخص کل بورس تهران به کانال ۱.۳ میلیونی در آخرین روز معاملاتی سال می‌تواند امیدها برای رشد بورس در سال ۱۴۰۰ را پررنگ‌تر کند تا فعالان امیدوار باشند در سال آینده بار دیگر سهام‌داران خارج شده از بازار به بورس بازگردند. هرچند که تحلیل‌گران بدبین معتقدند مثبت شدن ورود پول حقیقی به بورس در معاملات سه‌شنبه به این خاطر بوده که عایدی حاصل از فروش سهام ظرف دو روز کاری پایانی سال به حساب سهام‌داران واریز نمی‌شود و سهام‌داران انگیزه فروش سهام برای تامین نقدینگی روزمره را نداشتند. با این حال سبزپوشی تابلوی بورس و ورود شاخص به کانال بالاتر در آخرین روز سال مایه امیدواری سهام‌داران است تا با چشم انداز مثبت به استقبال نوروز بروند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...