|
کدخبر: 157859

روند بورس در روزهای آینده

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار نیازمند حمایت از سهم های کوچک است و با باز شدن قفل صف این سهم ها بازار به سمت تعادل حرکت خواهد کرد.

بورس روند بورس در روزهای آینده

محمود کلانتری، کارشناس بازر سرمایه در پیش بینی بازار برای هفته آینده گفت: با توجه به اصلاحاتی که در بازار سرمایه انجام شده، می توان امید داشت که بازار روند مثبتی داشته باشد.

کلانتری افزود: طی روزهای آینده نیز سهم های کوچک بازار قفل در صف فروش خواهند بود که بازار نیازمند حمایت از این سهم ها است. با باز شدن دامنه و بیرون آمدن آنها از صف فروش، که تعدادشان بیش از ۴۷۰ نماد است، بازار می تواند به سمت تعادل حرکت کند.

وی بیان کرد: با توجه به تاثیر منفی دامنه نامتقارن، بسیاری از سهامداران، معاملات خود را به بعد از برداشتن دامنه نامتقارن موکول کرده ‌اند.

این کارشناس تصریح کرد: در حال حاضر سهم‌های بنیادی و بزرگ به قیمت های مناسبی رسیده‌اند و سهم های کوچک در قیمتی پایین تر از قیمت ارزنده خود قرار دارند که باید در گره قرار بگیرند تا به قیمت مناسب خود برسند. یکی از این راه کارها این است که سهامداران در همین قیمت خرید کنند تا سهم با قیمت پایانی درست، به اصلاح برسد.

در حالت بعد، دامنه در سهم های کوچک باز شود تا سرمایه گذاری در سهم های کوچک صورت گیرد و همزمان این فشار فروش از این سهم ها گرفته شود. با بازگشت دامنه به حالت عادی، سهم ها سریعتر اصلاح بخورند و کسانی که منتظر خرید هستند، بتوانند به این هدف برسند. نقدشوندگی اصل اول بازار است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ترس های بازار سهام، ریختن کامودیتی ها و دلار است، گفت: در بازار منفی چنین اخباری همیشه وجود دارد. یکی از راهکارها این است که شرکتها را موظف به اعلام قیمت سهم کنند، تا بازار با دیدن قیمت ها بداند که پی به ای بسیاری از سهم بالا نیست و بسیاری از سهم به قیمت هستند.

کلانتری در ادامه افزود: با توجه به متغیرها نمی توان گفت، در حال حاضر یک سهم، در حالت ارزنده ای قرار دارد یا نه، اما نسبت به بازارهای دیگر، این بازار جزء بازارهای ارزان محسوب می‌شود. سهم‌هایی مانند ساختمان و خودرو و همچنین سهم های فولادی‌ مانند ارفع، کاوه، فولاد مبارکه و فخوز که پایین ترینP/E و بهترین پتانسیل را دارند، نسبت به بسیاری از سهم‌ها ارزنده بهتری داشتند. در این بین می‌توان به سهم های پتروشیمی مانند شپدیس و زاگرس و پالایشی‌ها مانند، شبریز و شبندر اشاره کرد که سهم های بنیادی خوبی هستند. این سهم ها اصلاح خوبی داشتند و گزارش‌های سه ماهه درستی را منتشر کردند.

منبع: صدای بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...