|
کدخبر: 154865

اولویت کاری نهاد ناظر بازار بورس مشخص شد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم‌ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می‌تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند

بورس اولویت کاری نهاد ناظر بازار بورس مشخص شد

محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در دومین همایش مالی ایران تحت عنوان "همراهی اقتصاد با سلامت در دوره کرونا و نقش بازارهای مالی" گفت: سوال اصلی این همایش چگونگی ایجاد تعادل بین معیشت، اقتصاد و بازارهای مالی و سلامت انسانی است.

سخنگوی شورای‌عالی بورس ادامه داد: اقتصاد کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا، متغیرهای مختلف اقتصادی و عوامل غیر اقتصادی که به ایران تحمیل شد، آسیب دید و اقتصاد شاهد تلاطم و نوسان‌های شدید بود.

او افزود: شیوع ویروس کرونا در همه کشورها از جمله کشور ما موجب غافلگیری جمعی و ترس عمومی شد. با این حال و با توجه به امکانات، پس از مدت کوتاهی با تسلط بر شرایط بحران ناشی از شیوع این ویروس در ایران به خوبی مدیریت شد.

دهقان دهنوی ادامه داد: در کنار این شرایط سخت و زیان بار و منفی، رویدادهای مثبتی نیز پدیدار شد. یکی از این اتفاقات، توسعه فرآیند خدمات الکترونیکی بود و در بازار سرمایه نیز شاهد تحول گسترده در این حوزه بودیم. احراز هویت الکترونیکی که یکی از مهم‌ترین تحولات اخیر بازار سرمایه محسوب می‌شود به سرعت اجرایی شد.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا با اقبال عمومی جامعه به بازار سرمایه مصادف بود، افزود: با احراز هویت الکترونیکی، شیوع ویروس کرونا با حذف حضور فیزیکی کنترل شد.

او ادامه داد: واریز الکترونیکی سود سهام از طریق سامانه متمرکز سجام از دیگر رویدادهای مهم اخیر بازار سرمایه بود و اکنون نیز به دنبال توسعه آن هستیم. همچنین بهبود زیر ساخت‌های برگزاری الکترونیکی مجامع، اقدام دیگری بود که با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا در بازار سرمایه پیش‌بینی و اجرا شد.

سخنگوی شورای‌عالی بورس با اشاره به اینکه خط دیگر مواجهه، تعادل بین معیشت و کنترل شیوع ویروس کرونا بود، افزود: بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی نمادهای کرونا یک و کرونا دو در بازار سرمایه بازگشایی شدند و به واسطه این دو نماد، منابع قابل توجهی جمع آوری و برای مقابله با ویروس کرونا به نهادهای مربوط اهدا شد.

محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: فروش سهام عدالت بستر دیگری بود که در بازار سرمایه فراهم شد. تا امسال امکان بهره‌برداری از این دارایی با ارزش، وجود نداشت و این فرصت فراهم شد تا برخی از خانواده‌ها که تحت فشار اقتصادی قرار داشتند برای عبور از شرایط سخت از این فرصت استفاده کنند. البته به عموم مردم توصیه می‌کنم سهام عدالت را به عنوان یک سرمایه حفظ کنند و تلاش می‌شود این دارایی با ارزش در دست خانواده‌ها باقی بماند.

رئیس سازمان بورس در بخش دیگری از اظهارات خود به شرایط فعلی بازار سرمایه و برنامه‌های نهاد ناظر اشاره کرد و گفت: امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم‌ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می‌تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند؛ بنابراین نیاز داریم در فضای آرام تری حرکت کنیم. تصمیماتی که هفته گذشته اتخاذ و این هفته اجرا شد بخشی از همین برنامه بود تا سهامداران به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند.

او افزود: توسعه نهادهای مالی کشور، برنامه دیگر نهاد ناظر بازار سرمایه است. ما در بازار سرمایه شاهد حضور و استقبال گسترده مردم بودیم و تعداد سهامداران ما چند برابر شده اما نهادهای مالی توسعه قابل توجهی نداشته‌اند. بر این اساس متناسب با شرایط و برای ارائه خدمات بهتر در بازار سرمایه باید فرآیند صدور مجوزها تسهیل شود و ما شاهد افزایش حضور کارگزاران، سبدگردان‌ها، مشاوران سرمایه گذاری، تامین سرمایه و سایر نهادهای مالی باشیم.

محمد علی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه نهادهای مالی سربازان جبهه توسعه کمی و کیفی بازار سرمایه هستند، افزود: امیدوارم بتوانیم با این رویکرد شاهد ارتقای سواد مالی در جامعه باشیم.

او محور دیگر اقدامات سازمان بورس را تعامل و هماهنگی بیشتر بازار سرمایه با سیاست‌های کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: بازار سرمایه امروز نقش اساسی و جایگاه بزرگی در اقتصاد دارد و باید این جایگاه در سیاست گذاری‌های اقتصادی کانون توجه باشد و هماهنگی و تعادل میان همه بازارها برقرار شود.

سخنگوی شورای‌عالی بورس با بیان اینکه بخشی از مقررات و همچنین قیمت‌گذاری به بنیان‌های تولید صدمه وارد می‌کند، افزود: در شرایطی که بسیاری از مردم در بازار سرمایه حضور دارند و قوانین می‌تواند حقوق و منافع آنها را تحت تاثیر قرار دهد، باید به نقش بازار سرمایه توجه کنیم. بنابراین نهاد ناظر بازار سرمایه این محور را با تمام توان دنبال می‌کند.

او تاکید کرد: به سمتی حرکت می‌کنیم تا تولیدکنندگان نیز بتوانند در فضای رقابتی و مبتنی بر روابط منصفانه و عادلانه منافع ناشی از تولید خود را با سهامداران شریک شوند و بخش مولد کشور از بازار سرمایه منتفع شود.

منبع: موج

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...