|
کدخبر: 153121

پیش بینی مهم آقای رییس از بازار بورس

رئیس جدید سازمان بورس گفت: بررسی ها نشان می دهد که دستورالعمل بازارگردانی نیازمند تغییراتی است و با تاکید بر نقدشوندگی، نقیصه‌ها برطرف خواهد شد تا این ابزار به کاراترین حالت خود، اعمال شود.

بورس پیش بینی مهم آقای رییس از بازار بورس

محمدعلی دهقان دهنوی با بیان این مطلب در یک گفتگوی تلویزیونی، با اشاره به تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا از روز شنبه آینده (۲۵ بهمن) اظهار کرد: در خصوص تغییر دامنه نوسان نظرات متفاوتی مطرح بود و شورای عالی بورس با در نظر گرفتن طیف وسیع نظرات و پیشنهادات محدوده دامنه نوسان منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد را مصوب کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به متغیرهای اقتصادی و همچنین برخی ابهامات نسبت به فضای اقتصادی، تصمیم بر آن شد دامنه نوسان تغییر کند. در پاسخ به چرایی اتخاذ این تصمیم باید گفت، تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب مسیر تحلیل را هموار می کند و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم گیری می کنند.

سخنگوی سازمان بورس افزود: این تصمیم به صورت موقتی و به دلیل شرایط خاص بازار اخذ شد و روز شنبه آینده گزارش بازار پس از اعمال تغییرات به شورای عالی بورس ارسال و نتایج آن بررسی می شود. همچنین در صورت رسیدن به شرایط ثبات اقتصادی، دامنه نوسان می‌تواند تغییرات دیگری را نیز تجربه کند.

دهقان دهنوی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار ناظر بازار سرمایه است و ناظر نیاز به ابزاری برای تنظیم بازار دارد، از همین رو مقرر شده تا تعیین حجم مبنا برای شرکت ها در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.

وی با تاکید بر اینکه در مواقعی نیاز به عکس العمل های فوری نیاز است و سازمان می تواند از ابزار حجم مبنا استفاده کند، افزود: در سازمان بورس و اوراق بهادار اعتقاد بر این است که باید هر تصمیمی با اخذ نظر کارشناسان و اطلاع بازار اجرا شود.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در عین حال، تلاش می شود تا حداقل تغییرات اعمال شود، چراکه معتقدیم تغییرات پی در پی برای مدیریت بازار مناسب نیست.

وی به افزایش سطح نقدشوندگی بازار نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه فرآیند عملیات بازارگردانی نسبت به ماه گذشته تقویت شده و در ماه های آینده نیز توسعه می یابد، افزود: بخشی از نقدشوندگی به این موضوع برمی گردد که بازار از آرامش کامل برخوردار باشد و سهام داران بتوانند از تصمیمات هیجانی دوری کنند. در این صورت می توانند بر اساس متغیرهای اقتصادی که چشم انداز روشن تری دارند، تصمیم گیری کرده تا متوجه ضرر و زیان نشوند.

دهقان دهنوی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که دستورالعمل بازارگردانی نیازمند تغییراتی است و با تاکید بر نقدشوندگی، نقیصه ها برطرف خواهند شد تا این ابزار به کاراترین حالت خود ، اعمال شود.

توسعه نهادهای مالی

رییس سازمان بورس همچنین "توسعه نهادهای مالی" را جزو برنامه های اصلی خود دانست و گفت: توسعه نهادهای مالی، یک جزء ضروری برای توسعه بازار سرمایه است. ما به دنبال آن هستیم که جایگاه بازار سرمایه و تاثیرگذاری آن در اقتصاد توسعه پیدا کند و طبیعتا در این مسیر، نهادهای مالی هستند که این نقش محوری را ایفا خواهند کرد.

وی همچنین از تسریع و تسهیل فرآیندهایی که منجر به صدور مجوز فعالیت برای نهادهای مالی می شود، خبر داد و گفت: بستر فعالیت های این نهادها را به شکلی آماده می کنیم که بتوانند با حفظ حقوق سهامداران، منجر به توسعه بازار سرمایه شوند.

دهقان دهنوی در ادامه ، عرضه های اولیه را تسهیل کننده تولید ملی دانست و افزود: از آنجا که منایع تجمیع شده از عرضه های اولیه، صرف سرمایه گذاری های جدید در اقتصاد می شود، گسترش این مسیر نیز برای ما اولویت دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق در پایان تصریح کرد: تلاش می کنیم بازار سرمایه را بر اساس حقوق سهامداران از دخالت های سیاسی و مقررات گذاری نادرست دور نگه داریم.

منبع: ايسنا
 • ناشناس ارسالی در

  ۸۰ درصد منفی یعنی اگر سه ماه بارار مثبت باشد تازه به پول اولیه خودمان می رسیم پس انسانیت داشته باشید و رحم سهامداران خرد کنید

 • رضا ارسالی در

  احسنت تصمیم بسیار خوبی بود تغییر دامنه ب شرطی که کم کم به حذف کامل دامنه نوسان خت م شود باید قانون موقت ۲۵ ساله که اقای عب ده برای شرایط ان زمان بصورت موقت گذاشت و جوابگوی ان رورهای بورس بور کامل برچیده شود

 • ناشناس ارسالی در

  تشکر از زحمات و تصمیم عالی و بجای شما در مورد دامنه نوسان امید است مشکل بورس با حذف کامل دامنه برطرف شود تبریک و تشکر

 • ناشناس ارسالی در

  ما اهالیه بازار سرمایه و سهامداران خواستار حذف کامل دامنه نوسان در اینده نزدیک هستیم دیگر قیمتهای دستوری کافی ایست تشکر

 • ناشناس ارسالی در

  کلا دامنه نوسان باید حذف شود هر چه زودتر بهتر ممنون

 • ناشناس ارسالی در

  خواسته ما از شما حذف کامل دامنه نوسان اس ت

 • سیدمسعود ارسالی در

  جناب رئیس تا اعتماد مردم به بازار برنگرد ه هر راهکاری فقط در حد مسکن عمل میکنه و بورس یا هر کار اقتصادی دیگری با انشاالله و ماشاالله درست شدنی نیس فقط لطف کنید ا ز آزمون و خطا استفاده نکنید

 • بدبخت ارسالی در

  فقط و فقط حرفه.... ۵مل مهمه

 • ناشناس ارسالی در

  فقط و فقط حرفه
  مهم عمله

ارسال نظر