|
کدخبر: 150638

وعده رئیس‌جمهوری درمورد سهام عدالت محقق می‌شود؟

به نظر می‌رسد فعلا قرار نیست پازل آزادسازی سهام عدالت تکمیل شود؛ فرآیندی که از اواسط اردیبهشت ماه کلید خورد و تا کنون ۶۰ درصد آن آزادسازی و نه قابل معامله، شده است. طبق وعده رئیس‌جمهوری قرار بود باقی مانده این سهام در ۲۲ بهمن ماه آزاد شود که این موضوع با اما و اگر همراه شده است.

بورس وعده رئیس‌جمهوری درمورد سهام عدالت محقق می‌شود؟

ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت ٩ اردیبهشت ماه صادر شد و مشمولان از ١٠ اردیبهشت تا ١٠ خردادماه این اختیار را داشتند که روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کنند.

بر این اساس و طبق آمار، از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند. این افراد از ٨ خردادماه امکان فروش ۳۰ درصد از سهام خود را با مراجعه به بانک‌ها یا کارگزاری‌ها داشتند. بر این اساس رئیس‌جمهوری وعده داد که ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت برای عید غدیر و ۳۰ درصد دیگر هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود که البته ۳۰ درصد وعده داده شده برای عید غدیر تحقق یافت.

وعده روحانی در شرایطی داده شد که بازار سرمایه در روزهای اوج خود قرار داشت؛ به طوریکه ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان، تا ۳۰ میلیون تومان هم رسیده بود؛ اما با برگشتن ورق بازار سرمایه، ارزش سهام عدالت نیز رو به کاهش گذاشت و درحال‌حاضر ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان، کمی کم‌تر از ۱۰ میلیون تومان است.

البته این تنها اتفاق ناخوشایند درمورد سهام عدالت نبود و باید گفت گرچه آزادسازی این سهام صورت گرفت اما مشمولان به طور مستقیم امکان معامله نداشتند و باید سفارش فروش خود را در کارگزاری‌ها و بانک‌ها ثبت می‌کردند؛ اتفاقی که از یک طرف باعث افزایش فشار فروش در بازار شد و به روند نزولی بازار دامن زد و از طرف دیگر سفارش بسیاری از مشمولان فروش نرفت و این افراد پول حاصل از فروش خود را دریافت نکردند. حتی کار به جایی رسید که به طور کلی فرآیند فروش سهام عدالت برای مدتی متوقف ماند.

با همه این اوصاف، قرار بود طبق وعده رئیس‌جمهوری بخش سوم سهام عدالت در ۲۲ بهمن ماه آزاد شود تا پرونده آزادسازی سهام عدالت در امسال بسته شود، اما آنطور که فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام کرده است "تاریخ مذکور با توجه به شرایط آن زمان بازار اعلام شده و در نهایت متناسب با شرایط بازار تصمیم گرفته می‌شود."

وی همچنین تاکید کرد که فعلا برنامه‌ای برای این کار نداریم.

منبع: ايسنا
 • بی نام ارسالی در

  میدونید چرا وضعیت کشور بعد از چهل و اندی به این روز افتاده هر صندلی رو بی تخصص و بی مسئولیت پر کرده پارتی بازی رانتخواری به خاطر همینه نه تنها کشور پیشرفت نمیکنه بلکه پس روی هم داره

 • ناشناس ارسالی در

  شما روبخدا پیگیری کنید امکان ویرایش از م ستقیم به غیر مستقیم فراهم بشه خواهش میکن م باتوجه با شرایط واین اتفاق نیفته بخدا دانش بورس ندارم ـ


  خو اهشمیکنم

 • کارگر فصلی ارسالی در

  س تا بخدا فکری بکنن درست باید همش منتظر بشینیم تا یکی دیگه رییس بشه ووضعیت بدتر بنظرم اصلا سهام ع بهتر نمیشه پس احازه فر وش بدن ممنون

ارسال نظر