|
کدخبر: 148294

برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان چه کنیم؟

فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه مرکزی اوراق بهادار کشور گفت: در طی ۱۵ سال گذشته بیش از سه میلیون نفر از سهامداران عدالت فوت شده‌اند که وراث باید برای تعیین تکلیف سهام عدالت آنها اقدام کنند.

بورس برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان چه کنیم؟

محمد جواد فرهانیان مدیر برنامه‌ریزی و توسعه مرکزی اوراق بهادار کشور گفت: با توجه به شرایط کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی کل فرآیند انتقال سهام به وراث را به شکل مکانیزه انجام می‌دهد.

وی افزود: در ابتدا وراث قانونی می‌توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع کرده و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را مشاهده کنند.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه مرکزی اوراق بهادار کشورافزود: پس از انجام انحصار وراثت، ورثه باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و یکی از ورثه با مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، قسمت میز خدمت الکترونیک را انتخاب کرده و اطلاعات مربوط به انحصار ورثه را بارگذاری می‌کند. در نهایت شرکت سپرده‌گذاری اقدامات لازم برای انتقال سهام عدالت به وراث را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر زیر ساخت‌های الکترونیکی تخصیص سهام عدالت متوفیان به وراث در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آماده شده و منتظر تایید نهایی قوه قضاییه است و چنانچه قوه قضاییه تاییدیه دهد کلیه فرآیند انتقال قهری به صورت مکانیزه انجام می‌شود. به عبارت دیگر اگر قوه قضاییه تایید کند، این سهام به صورت خودکار به ورثه قانونی متوفی منتقل خواهد شد.

 فرهانیان گفت: انتقال قهری مجموعه‌ای از اقدامات اجرایی و فرآیندهایی است که موجب می‌شود دارایی اوراق بهادار متوفی از کد سهام داری وی خارج و به تملک وراث قانونی در بیاید. برای فرآیند انتقال قهری اماده کردن گواهی فوت شخص متوفی، گواهی انحصار وراثت، گواهی نامه واریز مالیاتی، شناسنامه و کارت ملی شخص متوفی و کلیه وراث لازم است.

 

منبع: بازار

ارسال نظر