|
کدخبر: 113040

پول از بورس خارج شود، دلار به ۳۸ هزار تومان می‌رسد

محسن عباسی - دکترای مدیریت مالی

بورس در حال بزرگ شدن است و همانطور که مردم، تجربه‌ کمی دارند، متولیان بورس، مدیرانِ دولتی، اقتصاددان ها و حتی زیرساخت‌های فنیِ ما هم کم تجربه هستند.

محسن-عباسی

دولت، بورس را با یک تئوری درست توسعه داد و نقدینگی را به درستی به سمت بورس هدایت کرد اما همانطور که بارها و بارها گفتم هیچ سرمایه‌گذاری برای آموزش و فرهنگ‌سازی مردم نکرد و حالا سراسیمه و به واسطه یکی دو نامه و جلسه و ابراز نگرانی برخی افراد که دائما در پاستور و بهارستان در رفت و آمد هستند سعی در آرام کردن بورس دارد.

در واقع بورس مانند آن ورزشکاری است که فقط روی رشد بالاتنه‌ی خود کار کرده است و حالا متوجه شده که پاهای لاغری دارد اما به جای انجام حرکات ورزشی پا، در حال گرفتن رژیم است تا بالاتنه را لاغر کند تا به تناسب برسد!

عزیزانِ مسئول، بازی خطرناکی را شروع کرده اید. بازی با بورس عواقب خطرناکی دارد. شما دارید از اعتماد مردم به خودتان، خرج می‌کنید! این اعتماد امروز تَرَک برداشته است. اگر اصرار دارید این رویه‌ عرضه‌ی بی‌حساب و کتاب را ادامه دهید بدانید که در شرایطی که هیچ بازار جایگزین دیگری برای جدب نقدینگی وجود ندارد، بازار ارز وسکه (با توجه به رشد قیمت جهانی طلا) به عنوان دو بازار اصلی و آشنا برای مردم، پول خارج شده از بورس را جذب خواهند کرد.

نیک می‌دانم که از مردم روستای 'مال استریت" نگرانید! آنهایی که زیر درخت نشسته بودند و تحلیل سهم می‌کردند! نگران سود بی‌حساب و کتاب هستید و عادت کردن مردم به این شرایط!  اینها درست است، همه معتقدیم که مردم باید طعم بازار منفی را هم بچشند و بدانند اینجا همیشه سود ندارد اما راهکار شما یک راهکار سراسر غلط است.

عرضه‌ی آبشاری آن هم با این وضعیت، دوشیفته کردن نمادها و آوردن لیدر بازار (شپنا) به تایم اول و سپس رِنج‌های عجیب منفی و اصرار بر عرضه سهام در قیمت منفی ۵، عمیق کردن بازار نیست، نامش افزایش شناوری نیست این کار شما موجب ترس و وحشت عده‌ی زیادی از سرمایه‌گذاران شده است و همانطور این افراد آرام آرام وارد بورس شده‌اند با دیدن این اقدامات اعتمادزُدا، بورس را به ارامی ترک خواهند کرد و نقدینگی سرگردان که حالا نقدینگی ناشی از رکود کسب و کارها در دوران کرونا هم به آن اضافه شده است وارد بازارهای موازی خواهد شد. در این صورت قیمت دلار از سقف قبلی در محدوده‌ی ۲۶ هزار تومان عبور خواهد کرد و به حدود ۳۸ هزار تومان که هدف بعدی است خواهد رسید. نگذارید پول به سمت این بازار خانمان سوز برود!

واقعیت اینجاست که اگر این روش را ادامه دهید و اصرار بر اصلاح زوری بازار داشته باشید برای همیشه تحلیل در بورس تعطیل می‌شود ( البته الان هم چیزی هم از آن باقی نمانده! ) بالا و پایین شدن بازار اگر خارج از قوانین طبیعی خودش اتفاق بیفتد دیگر کسی به ریسک‌ها توجه نمی‌کند و چون بورس قابل پیش‌بینی نیست تعداد زیادی افراد از بورس خارج خواهند شد.

مدیران و مسئولان، شما مسیر جدیدی در اقتصاد کشور گشوده اید، مردم را قانع کرده‌اید که با اعتماد شما وارد این بازار شوند، مردمی که گرفتار رکود ناشی از کرونا هستند، دل به بورس خوش کرده اند. با عرضه‌های سنگین و بی‌حساب و کتاب این پول جدید را رَم ندهید، مردم را از بورس فراری نکنید، نقدینگی سرگردان را به وسط جامعه سرازیر نکنید حیف است مسیری که همه در آن برنده بودند به این زودی تبدیل به مسیر ناامیدی شود.

دولت محترم! اگر قصد دارید تجربه شستا را تکرار کنید اگر دوست دارید تجربه‌ی شیرین سهام عدالت را تکرار کنید اجازه دهید بازار، هم منطقی رشد کند و هم منطقی اصلاح کند!

به صراحت می‌گویم ترس شما از بورس بی‌مورد است و با عرضه‌های منطقی می‌شود بورس را با حوصله عمیق تر کرد و مردم را هم با صرف وقت و انرژی آموزش داد و اثرش را در بازار دید.

اینک بورس شما را می‌نگرد، به حواشی بورس توجه نکنید فقط یک گام دیگر مانده تا سیل نقدینگی وارد شرکت‌ها شود افزایش سرمایه‌های شرکت‌های بورسی در راه است قانون افزایش سرمایه از روش صرف سهام و سلب حق تقدم، وضع مالی شرکت‌ها را زیر و رو خواهد کرد.

 بورس ویترین اقتصاد است هیچ اشکالی ندارد این ویترین جذاب و دلربا بماند، فلسفه‌ی وجودیش همین است، کارکردش ترغیب مردم به مشارکت در سایر ابزارهای بورس است که در نهایت حمایت از تولید است.

معامله گران عزیزی که نگران بازار هستید، به نظرم نوسانات مقطعی است، البته من نمیدانم پشتِ این عرضه‌های وحشتناک چه خوابی برایمان دیده‌اند اما من دو سه روز دیگر صبر می‌کنم تا روند عرضه‌ها مشخص شود جهت‌گیری‌ها را ببینم، اهداف این سناریو برایم مشخص شود و سپس بر اساس استراتژی خودم تصمیم می‌گیرم، اگر وضعیت بازار به روال منطقی برگشت و عرضه‌ها شکل منطقی داشت ( که احتمالا یکی دو روز آینده این اتفاق می‌افتد و بازار جمع و جور می‌شود ولی از این به بعد سینوسی حرکت خواهد کرد) همچنان اصلاح را جزئی از بازار می‌دانم و مانند دفعات پیش افت و خیزهای طبیعی بورس را می‌پذیرم، اما اگر عرضه کنندگان، کمر به نابودی بازار بسته بودند و عرضه‌ها و اصلاح قیمتی بازار خارج از عرف و قاعده بود بی‌تعارف می‌گویم که بنده بازار را ترک خواهم کرد زیرا دیگر مبنای اطلاعاتی برای تصمیم گیری ندارم و مشخص هم نخواهد بود آن عرضه‌ها کی تمام خواهد شد.

امیدوارم منطق در بورس حکم‌فرما شود. تا قبل از این باید به سهامداران جدید می‌گفتیم هیجانی عمل نکنید از امروز باید به مسئولان و مدیران بگوییم هیجان زده نشوید!

 

نویسنده: محسن عباسی
 • moein ارسالی در

  نظرم اینکه دولت باتشویق مردم به ورودببازارسرمایه گرچه باید سالها قبل ایکارراانجام میدادوکاملادرست وعقلانیست وحالا که مردم ب تصمیمات دولت اعتماد کردن برای حصول موفقیت باید دولت از بازارسرمایه باتمام توان حمایت کنددرغیراینصورت با فاجعه تورم ارزکالا وتمامی بازارهای موازی مواجه ومنجرخواهدشد 99/5/8

 • آریا ارسالی در

  آخر نشد که دولت به هرجا ورودکرد گند نزنه،مردم چکار کنن،نمی دانند که به حرف های شما اعتماد کنند یا نه،اگر بلد نیستید که مطمئنم که نیستید،این امور را بدست کسانی بسپارید که در این بازار استخوان خردکرده اند.البته از شما دولتیها ما فقط حرف زدن را دیده ایم،دولتیان، مسئولان،برای یکبار هم شده به این مثل گوش کنید و انجام بدید(به عمل کار بر آید به سخندانی نیست).چرا برای یکبار هم که شده شما به مردم اعتماد نمی کنید.بخدا ضرر نمیکنید.یکبار امتحان کنید،این مردم امتحان خودشان را در این چهل سال داده اند و اتفاقا در همه امتحانها سربلند در آمده اند.

 • ناشناس ارسالی در

  کدام بورس بورس کشورایزوله بدون ارتباط بادنیا معلومه که ایجادارزش سهام برای همچین کشوری حبابیه وایجادنقدینگی بدون پشتوانه هست حالا که قراره مسئولین لجبازبدون توجه به نظراکثریت مردم بابیشتردنیا قطع رابطه کنن وتحریم خودخواسته داشته باشن سودسپرده های بانکی باید خیلی بالابره خیلی بیشترازاین نرخها بایدافزایش یابدوقتی تورم بالای 50درصده این سود یعنی منفی 35 درصد سود برای دارنده حساب درشرایط حاضر افزایش سود سپرده ها بهترین راه حله تا پولهای بی پشتوانه در بازارهای سوداگری مثل ارز سکه خانه ماشین و... وارد چرخه تولید واقتصادبشه عجیبه دولت این چیزهای ساده روهم متوجه نیست دراینصورت ابتکارعمل نقدینگی دست دولت خواهد بود ودلالان وسوداگران با هدایت نقدینگی به بانکهاجایی برای ابراز وجود نخواهندداشت وبه امید خدا نابود میشوند

 • نیما ارسالی در

  من وبسیاری از هم گروهی هام که قریب به ۳۷۰ نفر که دارای ۲۰۰میلیون سهم در بورس هستیم باتوجه به وضع سیاسی بورس ودستکاری دولت در بورس بنا به ضرر وزیانهای فراوان با توجه به رای گیری اعضای گروه تصمیم گرفتیم هرچه سریعتر از بورس خارج بشیم همچنان که سهامداران زیادی تصمیم به خروج از بورس رو گرفتن،قابل توجه دولت که بازار بورس بزودی جمع آوری خواهد شد.آقای روحانی شما وکابینه تان زندگی رو به کام مردم تلخ کردین انشاالله که مردم بیچاره رو بافریبکاری جلب اعتماد نکنید!!!

 • ناشناس ارسالی در

  تنها راه نجات از تورم و حفظ ارزش ریال ، ایجاد رکود در تمام بازارهای مالیست ، نه ایجاد گردش بالای مالی

 • ناشناس ارسالی در

  رکود ( آرامش ) را به بازار مالی برگردانید

 • کامران ارسالی در

  مطمعن هستم دولت به گندی که هفته قبل به بورس زده واقف شده و از هفته آینده عرضه ها را کم و روند طبیعی به بورس برمیگردد و دوباره صفهای خرید بطور طبیعی شکل میگیرد و بورس صعودی میشود مردم و سرمایه گذاران هم یکهفته دیگه صبر کنند و عملکرد دولت و شرکتهای حقوقیش را در عدم عرضه آبشاری ببینند بعدا تصمیم به خروج یا ماندن در بورس بگیرند من با دارا بودن مقدار قابل توجهی سهم تصمیم به ماندن تا آخر دیگه دارم

 • محمد ارسالی در

  موقعی که سهمای مثل بانک دی در عرض4ماه از اسفند 98تا تیر99 .10 برابر شده بود و هر روز 5 میخورد شما نگران نبودید الان باعرضه ابشاری ابزار نگرانی میکنی؟30درصد سودش هم کم شه.طوری نیست شما باید موقعی نگران می‌شدی که مثل گلوله داشت میرفت بالا الان تازه روند درستش پردیس گرفته.

 • حسن ارسالی در

  شما نکنه میخوای ۱ملیونت بشه ۱میلیارد که راضی باشی....
  بورس وحشتناک سود داده.سودایی که تو خواب هم نمیدیدن ۵۰ برابری یاران و چند ۳۰برابری حکشتی وووو. ... در عرض یک سال

 • اصغر ارسالی در

  سلام دولت خودش بزرگترین دلال ونوسان گیر تو تمام بازارهای مالی اعم از بورس .دلار . سکه . خودرو . مسکن وغیره هستش و فقط بیچاره مردم که روز به روز قدرت خریدش کمتر میشه تا شاید زنده بمانند.

ارسال نظر