|
کدخبر: 181273

علت نوسانات قیمت لیر در چند ماه اخیر

رصد نوسانات قیمت لیر در چند ماه اخیر حاکی از آن است که ارزش این ارز در ۶ ماه گذشته نزدیک به ۱۴ درصد سقوط کرده است.

بانک و بیمه علت نوسانات قیمت لیر در چند ماه اخیر

 با روی کار آمدن بایدن در سمت ریاست جمهوری ایالات متحده گمانه زنی ها در خصوص مناقشات ترکیه و آمریکا بالا گرفته است و از طرف دیگر برکناری رییس بانک مرکزی ترکیه توسط رییس جمهور این کشور در ماه های گذشته باعث افزایش نگرانی ها از اعمال مجدد تمایلات شخصی اردوغان در عرصه سیاست های بانک مرکزی ترکیه شده است که به ریزش قیمت لیر در ماه های اخیر دامن زده است.

بررسی قیمت ها در بازار ارز حاکی از آن است که قیمت لیر از ۳ هزار و ۳۰۰ تومان در ۶ ماه گذشته امروز به قیمت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است و به عبارتی قیمت این ارز در این مدت ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

گفتنی است که رجب طیب اردوغان پس از برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره در این کشور شد و موجبات ریزش بیشتر لیر را در برابر دلار آمریکا فراهم کرد؛ از زمانی که اردوغان رئیس بانک مرکزی را از کار برکنار کرده است ارزش لیر در بازارهای جهانی بیش از ۱۶ درصد سقوط کرده است.

 دولت فعلی ترکیه در دو سال اخیر نزدیک به سه بار رئیس بانک مرکزی را تغییر داده است؛ سیاست دولت حذب حاکم در ابتدا کاهش نرخ بیکاری در ترکیه است که طبق آمارهای رسمی ۱۳.۱ درصد تخمین زده شده است و در بین جوانان اما نرخ بیکاری به بیش از دو برابر می رسد.

دولت اردوغان بر این باور است که با کاهش نرخ بهره و افزایش وام دهی به رونق تولید در این کشور کمک خواهد کرد اما اقتصاددانان بر این باورند که کاهش ناگهانی نرخ بهره نه تنها موجبات رونق تولید را فراهم نخواهد کرد بلکه منجر به رشد افسارگسیخته نقدینگی و افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش لیر در مقابل دلار آمریکا خواهد شد. همان طور که در سال ۲۰۱۳ سیاست های پولی اردوغان مبنی بر کاهش نرخ بهره منجر به ریزش چشمگیر ارزش لیر در مقابل دلار آمریکا شد.

پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به روابط تیر و تار آمریکا و ترکیه بر سر مسائل موشکی و همچنین سیاست های پولی رئیس جمهور این کشور لیر ترکیه در ماه های آینده وضعیت مناسبی را تجربه نکند؛ در حال حاضر هر لیر ترکیه ۲ هزار و ۸۱۰ تومان قیمت خورده است.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...