|
کدخبر: 173314

آخرین آمار از معاملات اوراق بدهی (۲۷ اردیبهشت) + نمودار

امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ، بازار معاملات اوراق بدهی دولت تا حدودی گرم شد و حجم معاملات به بالار مرز ۲۰۰ میلیارد تومانی رسید.

بانک و بیمه آخرین آمار از معاملات اوراق بدهی (۲۷ اردیبهشت) + نمودار

حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه با ۷۹ درصد افزایش به ۲۲۶ میلیارد تومان رسید. بخش قابل توجهی از افزایش حجم به معالمه انجام شده در نماد اراد۳۵ به مبلغ ۹۷ میلیارد ریال بود. این معاملات روی ۳۴ نماد اخزا و ۷ نماد اراد انجام شد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از ۳۴ نماد اخزا نشان میدهد که نرخ ها تا حدودی کاهشی بودند. نرخ بازده اوراق با سررسید یک و دو سال با دو دهم و یک دهم درصد کاهش به ترتیب به ۲۲.۶۶ و ۲۱.۷۱ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال نیز با یک دهم درصد کاهش به ۲۲.۷۳ درصد رسید. نرخ بازده آتی اوراق در سال دوم نیز در سطح ۲۲.۷۷ درصد باثبات بود.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

بدهی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...