|

بخوانید :

کدخبر: 256259

میزان بارش‌های کشور چقدر کاهش یافته است؟

بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر۱۴۰۰) تا آخر فروردین ۱۴۰۱ نسبت به دوره بلندمدت با کاهش ۲۹.۴ درصدی همراه است.

وضعیت بارش های سال آبی جاری (ابتدای مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور۱۴۰۱) چندان مناسب نبود و در عین حال از پراکندگی مناسبی هم برخوردار نبود. درحالی که برخی مناطق کشور از بارش های به نسبت خوبی برخودارشدند در برخی نقاط دیگر بارش‌ها خوب نبود.

تازه ترین گزارش مرکز پایش و هشدار خشکسالی نیز نشان از آن دارد که بارش های سال آبی جاری نسبت به دوره بلندمدت کاهش ۲۹.۴درصدی دارد.

از ابتدای سال آبی جاری تا ۳۱ فروردین درحالی ۱۴۱.۵ میلیمتر بارندگی به وقوع پیوسته که در دوره بلندمدت ۲۰۰.۴میلیمتر بارندگی ثبت شده داشته ایم.

از ابتدای فصل بهار تا ۳۱ فروردین هم ۵.۸ میلیمتر بارندگی به وقوع پیوسته که در مقایسه با ۳۴.۱ میلیمتر بارندگی دوره دارزمدت ۸۳.۱ میلیمتر کاهش یافته است.

کاهش حدود ۳۰ درصدی بارش تجمعی کشور نسبت به میانگین بلندمدت (بارش تجمعی نسبت به میانگین بلندمدت ۵۹ میلیمتر کاهش داشته است. این میزان کاهش معادل ۹۷ میلیاردمترمکعب کاهش بارندگی است.)

میانگین بارش فروردین‌ماه کمتر از ۶ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت درمدت مشابه، بیش از ۸۳ درصد کاهش داشته است.

همین میزان بارش نیز به لحاظ زمانی و مکانی از توزیع مناسبی برخوردار نبوده است. در طی هفت ماه گذشته از سال آبی جدید، در دی ماه بارش مناسبی در کشور رخ داده و در سایر ماه‌ها بارش‌ها چندان مناسب نبوده و در حد نرمال و بسیار کمتر از حد نرمال بوده است.

این کاهش بارش درحالی است که میزان مصرف به شدت افزایش دارد و هرچه به روزهای گرم سال این میزان بیشتر هم خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...