|
کدخبر: 231155

فولادی ها از قطعی برق چقدر ضرر کردند؟

زمزمه‌های قطع برق صنایع بالاخره به وقوع پیوست و برق صنایع نوبت‌بندی شد. دبیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد می‌‌گوید قطع برق در سال ۱۴۰۰ تولید فواد را حدود ۸ میلیون تن کاهش داده و به این صنعت ۶ میلیارد دلار آسیب زده است؛ ۶ برابر صادرات نفت ایران در سال ۹۹!

بنا بر نامه شرکت برق به چند شرکت فولادی، برق شرکت‌های فولادی از ۱۲ دی‌ماه سال جاری سهمیه‌بندی شده است. شرکت برق اعلام کرده بود که در صورتی که واحدهای یاد شده بیش از سهمیه خود برق مصرف کنند، برق آن‌ها قطع می‌شود.

حالا و با نوبت‌بندی شدن گاز و برق صنایع فولادی، به نظر می‌رسد تولیدکنندگان در تابستان برق و در زمستان گاز ندارند. آن هم در کشوری که طبق آمارها، دومین دارنده منابع گازی در جهان است.

قطع برق چه تاثیری بر فولادی‌ها گذاشت؟

اما قطع مجدد برق صنایع فولادی، چه آسیبی به این صنعت می‌زند؟ وحید یعقوبی، دبیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد در همین باره می‌گوید:‌ سال گذشته تولید فولاد در ایران ۳۰ میلیون تن بود و وزارت صمت امسال پیش‌بینی کرده بود که میزان تولید فولاد به ۳۴ میلیون تن برسد.

یعقوبی می‌گوید پیش‌بینی می‌کنیم که به دلیل قطع برق، میزان تولید فولاد حدود ۸ میلیون تن کاهش پیدا کند و امسال نهایتا ۲۶ میلیون تن فولاد تولید کنیم.

این فعال بخش فولاد افت ۱۵ یا ۱۶ درصدی این صنعت را پیش‌بینی می‌کند و تخمین می‌زند و می‌گوید: هم‌اکنون برخی از واحدهای ما، با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند.

زمستان سال پیش، برق صنایع در سه ماه زمستان سهمیه‌بندی شده بود. دلیل سهمیه‌بندی برق در آن زمان کمبود گاز در زمستان اعلام شده بود. امسال و در تابستان هم برق صنایع به دلیل مشکل تامین برق در شبکه، نوبت‌بندی شد.

یعقوبی میزان خسارت این اتفاق را محاسبه می‌کند: با توجه به میانگین‌ قیمت‌های جهانی فولاد ما حدود ۶ میلیارد دلار در ۱۴۰۰ ضرر کرده‌ایم.

او بیان می‌کند: پیش‌بینی می‌کنیم قطعی گاز تا اوایل بهمن ماه ادامه داشته باشد و از قبل در تابستان هم به ما اعلام کرده بودند که به دلیل کمبود گاز، مجبورند برق فولادی‌ها را محدود کنند.

تاثیر قطع برق بر صادرات فولاد

یکی از مشکلات نوبت‌بندی برق صنایع، کاهش تولید و در نتیجه از دست رفتن بازارهای خارجی است. دبیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد یادآوری می‌کند: در تابستان امسال و در جریان قطعی برق برخی از تعهدات شرکت‌های ایرانی با مشکل مواجه شد. سطح ارزآوری آنان تحت‌تاثیر قرار گرفت. بازارهای صادراتی جدید که ایجاد شده بود از دست رفت و در زمستان هم همین اتفاقات دوباره تکرار می‌شود. به جز این تعادل بازار داخلی هم از بین می‌رود.

یعقوبی به نقش کم صنایع فولادی در مصرف برق و گاز اشاره می‌کند و می‌گوید: کل مصرف فولادی‌ها از زنجیره گاز کشور حدود ۵ درصد و از برق حدود ۷ درصد است. عمده گاز کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می‌شود. نباید هر اتفاقی افتاد گاز واحدهای فولادی را قطع کرد و منتظر تاثیرات ثانویه آن نبود. کل برق فولادی‌ها در پیک تابستان حدود ۵۰۰۰ مگاوات بوده است.

این فعال بخش خصوصی در آخر خاطرنشان می‌کند: هر سال قطعی گاز واحدهای فولادی ۲۰ تا یک ماه طول می‌کشد. امسال این ماجرا از اوایل آذر ماه شروع شده و به نظر می‌رسد تا بهمن ماه طول بکشد.

شانا در گزارشی نوشته است، میزان انرژی برای تولید فولاد در کوره‌های فعال در کشور تقریبا چهار برابر فرآیندی است که در دنیا رایج است.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها